Pielęgnacja psa z sierścią dwuwarstwową

Pies z sierścią dwuwarstwową, czyli przedstawiciel jednej z ras takich, jak: pomeranian, samojed, chow chow czy owczarek szkocki, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, także między wizytami u groomera. W tym artykule przeanalizujemy cały zabieg pielęgnacyjny z profesjonalną groomerką, Kornelią, i pokażemy jak oraz czym we własnym domu troszczyć się o sierść pupila, aby zawsze olśniewała zdrowym, pięknym wyglądem, a przede wszystkim odpowiednio chroniła jego skórę.

 

1. Ogólne informacje o sierści podwójnej

Psy z sierścią dwuwarstwową i puszystą powinny być czesane codziennie. Brak regularnych zabiegów może spowodować filcowanie i kołtunienie się sierści. A to z kolei jest przyczyną złej wentylacji skóry, co prowadzi do odparzeń, i niestety odbiera nieco uroku obdarzonym tak bogatym i puszystym futrem czworonogom. Przy czesaniu psa musimy uważać, by nie usunąć za dużo podszerstka, czyli krótkiej, gęstej warstwy owłosienia, która zapewnia termoizolację skóry, a także stanowi swego rodzaju rusztowanie dla okrywowej, dłuższej warstwy sierści. Nie należy golić ani przycinać sierści dwuwarstwowej maszynką, aby nie naruszyć jej struktury i nie zmniejszyć jej właściwości ochronnych. Najlepiej, aby przycinanie sierści odbywało się w profesjonalnych salonach groomerskich. Dobry groomer nie skróci jej zbyt mocno, tylko delikatnie nada jej kształt nożyczkami.

Uśmiechnięta młoda kobieta siedzi na podłodze w łazience, na jej udach leży mały pies, rasy szpic miniaturowy.

2. Przygotowanie do kąpieli

Zacznij od przygotowania niezbędnych produktów do pielęgnacji psa:

 

A także zaopatrz się w niezbędne akcesoria:

Mały pies rasy szpic miniaturowy na rękach groomera podczas czesania furminatorem.

Przed kąpielą przystępujemy do czesania psa. Polecamy użyć do tego szczotki z metalowymi igłami oraz preparatu, który ochroni sierść podczas wyczesywania. Najlepiej, aby była to naturalna odżywka, która może być stosowana u zwierząt z problemami skórnymi i skłonnością do alergii. Jeśli pies ma mocno sfilcowaną sierść użyj rozcinaka.

 

 

3. Kąpiel psa:

Wyłóż wannę matą anty-poślizgową lub zwykłym ręcznikiem kąpielowym. Rozcieńcz szampony w pojemniczkach z wodą, w ilościach zgodnymi z zaleceniami producenta, podanymi na opakowaniu. Na zmoczoną szatę nałóż odpowiednią ilość szamponu głęboko oczyszczającego do pierwszego mycia i masuj delikatnymi ruchami, nie mierzwiąc sierści, aby nie powstały kołtuny. Po rozprowadzeniu na całym piesku dokładnie spłucz preparat, po czym równie delikatnie umyj psa szamponem do drugiego mycia, który nawilży sierść. Spłucz go dokładnie i nałóż odżywkę – dla sierści podwójnej najlepszy będzie taki preparat, który jej nie obciąży. Po dokładnym spłukaniu odżywki wyciskamy delikatnie wodę z sierści psa i osuszamy go ręcznikiem, uważając by nie sfilcować bądź skołtunić sierści.

Jeśli kąpiel mocno stresuje psa użyj maty do wylizywania – wystarczy nałożyć ja na ściankę wanny i posmarować pyszną pastą dla psa.

Płyn do mycia uszu Green Leaf nalewany na wacik, w tle pies rasy pomeranian oraz groomerka.

4. Pokąpielowe zabiegi

Czas na osuszenie czworonoga suszarką. Podczas suszenia, przeczesuj sierść szczotką pod włos, to doda jej puszystości.

Teraz czas na mycie uszu. Użyj do tego naturalnego płynu, który dobrze oczyści uszy i zapobiegnie infekcjom. Nasącz nim wacik i przemyj uszy od środka. Ta czynność także wymaga subtelności i ostrożności, psy są bardzo wrażliwe na dotyk w okolicy uszu.

Produkty marki Green Leaf do pielęgnacji sierści, skóry, uszu i oczu psa, profesjonalne kosmetyki do stosowania w domu.

5. Odpowiednia suplementacja

To już koniec zabiegu! Pies zasługuje na nagrodę. Najlepiej docenić go za współpracę przysmakiem, który dodatkowo zadba o suplementację składników odżywczych, aktywnie wspierających sierść i skórę. Takie przysmaki mogą być doskonałym uzupełnieniem jego codziennej diety.