Pierwsza pomoc: pogryzienie

Mając psa, musimy liczyć się z sytuacją, w której nasz pupil zostanie pogryziony lub podrapany przez innego zwierzaka. Konieczne jest wtedy udzielenie mu pierwszej pomocy. Jak radzić sobie z ranami po pogryzieniu? Sprawdźcie, co na ten temat mówi Gosia.

KROK 1: DOKŁADNIE OBEJRZYJ PSA

Staraj się uspokoić psa i dokładnie obejrzyj powierzchnię ciała, sprawdzając, jakie ma rany: szarpane, darte, kłute. Ugryzienia najczęściej dotyczą głowy, karku, klatki piersiowej lub ogona, ale uszkodzona może być również małżowina uszna lub gałka oczna.

Jeśli Twój pupil został pogryziony przez innego psa, który jest ze swoim właścicielem, zapytaj, czy tamten był szczepiony przeciwko wściekliźnie i na wszelki wypadek poproś o dane kontaktowe.

W przypadku gdy Twój pies ma rozległe rany i urazy, jak najszybciej przetransportuj go do lecznicy weterynaryjnej w celu wykluczenia urazów wewnętrznych!

KROK 2: W RAZIE KONIECZNOŚCI ZAŁÓŻ PSU KAGANIEC

pierwsza pomoc - pogryzienia

Jeśli pies jest agresywny, załóż mu kaganiec, aby spokojnie obejrzeć wszystkie obrażenia. Możesz wykonać go z elastycznego materiału, np. pończoch, bandaża, paska lub skórzanej smyczy.

Zrób pętlę i delikatnie nasuń ją psu na pysk. Mocno zaciśnij lub przewiąż tak, aby węzeł znajdował się na górze pyska. Następnie dwa końce materiału przeciągnij w dół i zawiąż pod brodą. Teraz oba końce skieruj do tyłu głowy, pod uszami i zrób kokardę w taki sposób, aby było można ją łatwo rozwiązać.

Pamiętaj, że taki kaganiec można założyć psu tylko wtedy, kiedy swobodnie oddycha przez nos!

KROK 3: ZDEZYNFEKUJ RANY

Za pomocą nożyczek wytnij sierść wokół ran. Następnie oczyść rany jałowym gazikiem i zdezynfekuj je wodą utlenioną lub nieszczypiącymi środkami dla ludzi. Jeśli jednak rany są głębokie, rozległe lub mocno krwawią, musi obejrzeć je lekarz, ponieważ może być potrzebne szycie lub zdrenowanie.

Pamiętaj również, że jeśli kilka dni po pogryzieniu pojawi się obrzęk, należy udać się z psem do weterynarza. Być może konieczne będzie podanie antybiotyku, środków przeciwbólowych lub wykonanie dodatkowych badań.

W przypadku gdy Twój pies został zaatakowany przez kota, mogło dojść do wielu zadrapań i ran, które ze względu na liczne bakterie długo się goją. Taka rana może puchnąć, powstanie solidny obrzęk i pojawi się ból. Należy wtedy udać się do lekarza, który poda antybiotyk i leki przeciwzapalne.

KROK 4: PAMIĘTAJ O PIELĘGNACJI RAN

pierwsza pomoc - pogryzienia

Aby pies nie lizał gojących się ran, warto założyć mu kołnierz. Jeśli lekarz zalecił opatrunki, należy je często zmieniać, a ranę obserwować i dezynfekować kilka razy dziennie.

Pamiętaj, że ze względu na zapalenie i infekcje w miejscu ugryzienia takie rany z reguły goją się dość długo.