Jak zrobić kaganiec dla psa z tego, co masz pod ręką?

Każdy pies po wypadku czy pogryzieniu ma prawo być zdenerwowany. Nie rozumie sytuacji, odczuwa ból i najpewniej jest w szoku. Nawet najspokojniejszy zwierzak w takim momencie może przejawiać agresję, która jest po prostu formą obrony. Dlatego w takich okolicznościach wskazane jest, aby założyć psu kaganiec. Musimy to zrobić delikatnie, a zakładając namordnik, powinniśmy spokojnie przemawiać do psa i próbować go uspokoić. Jeżeli nie mamy tradycyjnego kagańca, to można zrobić choćby taki prowizoryczny z dostępnych materiałów. Należy to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy pomagamy psu, którego nie znamy.

Prowizoryczny kaganiec awaryjny

Do wykonania kagańca potrzebny jest materiał o długości ok. 1 m – najlepiej miękki i elastyczny, aby nie podrażnił skóry na kufie psa. Mogą to być pończochy, krawat, pasek, szalik, bandaż elastyczny czy nawet smycz – najlepiej nieskórzana.

Jak założyć taki kaganiec?

1. Zrób w rękach pętlę z wybranego materiału i delikatnie nasuń psu na pysk. Następnie mocno zaciśnij lub przewiąż materiał na pysku – tak, aby półwęzeł znajdował się na górze.
Jak wykonać kaganiec dla psa z tego, co masz pod ręką?

2. Kolejno dwa końce przeciągnij w dół i zawiąż pod brodą, tak aby półwęzeł znajdował się na dole pyska – pod żuchwą.
prowizoryczny kaganiec dla psa

3. Następnie oba końce materiału poprowadź pod uszami psa z jednej i z drugiej strony, wiążąc je tuż za nimi z tyłu głowy. Zawiąż je tak jak kokardę, aby węzeł łatwo można było rozwiązać.
Jak zrobić kaganiec na przykładzie bandaża

Kiedy możemy zastosować takie rozwiązanie?

Kaganiec taki można wykonać tylko wtedy, gdy pies może swobodnie oddychać przez nos i nie jest zbyt agresywny. Jeśli widzimy krwotok z jam nosowych bądź duży uraz tej części ciała, nie powinniśmy zakładać kagańca, aby pies się nie udusił. Pamiętaj, że taki improwizowany kaganiec nie jest stuprocentowym zabezpieczeniem i mocno zestresowany pies może go zerwać! Jeśli pies jest agresywny i nie pozwala sobie założyć kagańca ani nie możesz mu udzielić pierwszej pomocy czy też nie ma możliwości, aby przetransportować go do lecznicy, to wezwij odpowiednie służby. W zależności od rejonu może to być powiatowy lekarz weterynarii, patrol policji czy ekostraży. Jako odpowiedzialny opiekun powinieneś odnotować sobie numery kontaktowe do wyżej wymienionych organów i zawsze je mieć pod ręką.