Jak zatamować krwawienie po przecięciu opuszki?

Choć psie opuszki są twarde i mocne, to na chodnikach czy trawnikach czyha na nie wiele pułapek, które prowadzą do zranienia – pokruszone kawałki szkła czy ostre kamienie. Jeżeli już zdarzy się, że nasz psiak padnie ofiarą rozbitej butelki itp., a jego łapa stanie się źródłem krwistej strugi, to zamiast wpadać w panikę, powinniśmy umieć ocenić sytuację i odpowiednio zareagować. Wbrew pozorom nie jest to trudne!

Pierwsze kroki

Nasze ruchy muszą być pewne, więc pierwsze, co zrób, to weź głęboki oddech i się uspokój. Inaczej pies też się zestresuje i nie będzie chciał Ci pokazać zranionego miejsca. Nie powinno się w nerwach i pośpiechu myć łapy z liści czy piasku, bo pocieranie jej i oczyszczanie może spotęgować krwawienie. Jedynie sprawdź, czy w ranie nie utkwił kawałek szkła, gwóźdź lub inny ostry przedmiot, który mógłbyś niechcący docisnąć podczas opatrywania łapy.

Jak zatamować krwawienie po przecięciu opuszki?

Powstrzymujemy krwawienie

Jak najszybciej zastosuj ucisk na krwawiące miejsce, np. przytrzymując je palcem, najlepiej przez chusteczkę lub jałowy gazik. Po ok. 3-5 minutach sprawdź, czy rana nadal krwawi – jeśli tak, kontynuuj ucisk. Jeżeli po kilku kolejnych minutach nie zauważysz poprawy, a rana jest głęboka, zawiń pupilowi łapę w bandaż, ręczniczek itp. i cały czas uciskając opuszkę, udaj się do weterynarza. Takie uszkodzenia wymagają czasami interwencji chirurgicznej, a długie zwlekanie z pomocą medyczną może doprowadzić do powstania zakażenia.

 

Oczyszczamy ranę

Gdy rana przestanie krwawić, jeszcze raz sprawdź, czy nie utkwiło w niej jakieś ciało obce. Być może w strugach krwi coś przeoczyłeś. Następnie bardzo delikatnie oczyść ją z piasku i innych zanieczyszczeń oraz zdezynfekuj. Możesz do tego użyć tych samych produktów, których używa się u ludzi, np. wody utlenionej. Ta jednak może powodować ból czy nieprzyjemne pieczenie – co może utrudnić współpracę z psem. Dlatego w ramach możliwości sięgnij po delikatny roztwór rywanolu, który bez problemu zakupisz w aptece. Delikatnie przyłóż gazik nasączony preparatem bądź opryskaj płynem odkażającym miejsce zranienia.

Opatrujemy zranienie

Załóż opatrunek z jałowej gazy i bandaża. Powinien on być równomiernie dociśnięty, ale niezbyt mocno, gdyż wtedy może spowodować  problemy z krążeniem w łapie. Nie może też być zbyt luźny, bo pies go ściągnie. Po prostu gazę stanowiącą wyściółkę przyłóż do łapy, a następnie owiń ją kilka razy bandażem, tak by dokładnie do niej przylegał.

Do końca dnia przyglądaj się psu i pilnuj, by nie lizał opatrunku. Jeżeli pomimo zatrzymania krwawienia i opatrzenia rany, zwierzak ma niepokojące objawy, np. dziwnie zachowuje się lub ma trudności w chodzeniu, udaj się do weterynarza. Być może nadal coś tkwi w ranie lub ból u pupila jest na tyle silny, że będzie trzeba mu podać środki przeciwbólowe.