Spis treści:
- 1. Fizjologia u psa – jak wygląda prawidłowe wypróżnianie pupila
- 1.1 Ilość wypróżnień u zdrowego psa
- 2. Zapobieganie powstawaniu zaparć u psów
- 3. Czym jest zaparcie u psa i jakie są pierwsze objawy
- 4. Najczęstsze przyczyny zatwardzenia u psa
- 5. Objawy zatwardzenia u psa
- 6. Diagnostyka zaparcia u psa – jak zdiagnozować zatwardzenie u pupila
- 7. Leczenie zaparć u psów – jak poradzić sobie z zatwardzeniem czworonoga
- 7.1 Lewatywa u psa
- 7.2 Wspomaganie farmakologiczne
- 7.3 Dieta psa z zatwardzeniem
- 7.4 Leki przeczyszczające na zaparcie u psa
- 8. Domowe sposoby na zatwardzenie u psa
- 9. Kiedy udać się do weterynarza z psem
Zatwardzenie, zaparcie, obstrukcja lub po prostu problem z wydalaniem stolca nie należą wśród psów do rzadkości. Przyczyn takiego stanu może być wiele, od prostych błędów żywieniowych po poważniejsze problemy zdrowotne. Jak pomóc psu z zaparciem? Co robić gdy pies nie może zrobić kupy i kiedy należy udać się do lekarza weterynarii – dowiesz się z tego artykułu.
Fizjologia u psa – jak wygląda prawidłowe wypróżnianie pupila
Okrężnica to odcinek jelita grubego odpowiedzialny za wchłanianie wody i elektrolitów w układzie pokarmowym psa. W tym odcinku ruchy perystaltyczne i skurcze jelit mieszają treści pokarmowe, dlatego nierzadko nazywane są „ruchami masowymi” jelit. Sprzyja to wchłanianiu wody i formowaniu się mas kałowych. Okrężnica to także chwilowy magazyn mas kałowych, które wkrótce zostają wydalone. Spowolnione już ruchy jelit delikatnie przepychają owe masy w kierunku prostnicy. W tym odcinku jelita zostaje pobudzony odruch defekacji, czyli wydalania stolca. Jest to złożony proces, w którym bierze udział układ nerwowy, w tym przede wszystkim układ przywspółczulny. Dlatego też, gdy zwierzę fizjologicznie ma potrzebę oddania stolca, może wstrzymać i świadomie kontrolować wydalanie kału (poczekać do chwili wyjścia na spacer).
Ilość wypróżnień u zdrowego psa
Fizjologicznie pies powinien wydalać przynajmniej jeden stolec na dzień. W niektórych przypadkach trzy, a nawet cztery stolce będą nadal zgodne z fizjologią – dzieje się tak szczególnie u psów aktywnych i ruchliwych. Prawidłowy stolec powinien być uformowany, zwarty i wilgotny, o brązowym i połyskliwym kolorze.
Zapobieganie powstawaniu zaparć u psów
By praca jelit była prawidłowa, potrzeba zbilansowanego żywienia, które zapewni psu odpowiednią ilość włókna pokarmowego, czyli błonnika w diecie. Optymalna jego zawartość dla psów wynosi 3-7% suchej masy karmy. Włókno w diecie przede wszystkim rozmiękcza kał w jelitach i sprzyja perystaltyce jelit. Ponadto, by pies prawidłowo oddawał stolec, potrzebuje do tego odpowiednich warunków. Powinien mieć zapewnione odpowiednie miejsce i odpowiednią ilość czasu, nie powinien być pospieszany. Często niezbędny jest spacer poza terenem jego przebywania czy pójście na ulubiony trawnik. I przede wszystkim potrzebna jest regularna aktywność fizyczna, czyli ruch, który pobudza i reguluje pracę jelit.
Czym jest zaparcie u psa i jakie są pierwsze objawy
Zaparcie to ogólna nazwa zalegania treści kałowych w prostnicy i trudności z wydalaniem stolca. Każda sytuacja, która prowadzi do zatrzymania mas kałowych i nadmiernego wchłaniania wody, prowadzi do zaparcia. Wśród najczęstszych przyczyn zaparć wymienia się błędy żywieniowe – podawanie psu kości czy najedzenie piachu przez psa. U starszych, niewykastrowanych samców nierzadko problemy z oddawaniem kału powstają w wyniku powiększenia prostaty. Zaparcia mogą także pojawić się w wyniku chorób neurologicznych, ortopedycznych, w przebiegu odwodnienia chociażby przy gorączce czy w trakcie przyjmowania niektórych leków.
Przede wszystkim pierwszą oznaką zaparcia jest dłuższe oddawanie kału. A także takie, gdy pies drepcze co chwilkę i nie może się prawidłowo wypróżnić za jednym razem, tylko oddaje kał po kilku próbach. Także zmniejszenie częstotliwości defekacji w ciągu dnia już jest oznaką, że coś jest na rzeczy. Podobnie zmiana konsystencji stolca. Pojawienie się bardziej zbitych fragmentów, suchych czy twardych kulek kału powinno być powodem do niepokoju.
Najczęstsze przyczyny zatwardzenia u psa
To po prostu długo trwające zaparcie. Prowadzi ono do zalegania mas kałowych w obrębie całego jelita grubego. Często potocznie na zaparcie mówimy zatwardzenie, wiele osób stosuje także te nazwy wymiennie.
Przyczyny zaparcia u psów:
- nieprawidłowa dieta:
- za mało włókna w diecie (błonnika),
- nadmierne karmienie kośćmi, chrząstkami,
- najedzenie się piachu/żwiru,
- nadmierna ilość połkniętej sierści,
- brak regularnych spacerów i ruchu,
- brak odpowiedniego miejsca do defekacji,
- niedrożność okrężnicy powstała w wyniku:
- ciała obcego,
- nowotworu,
- przepukliny kroczowej,
- odwodnienie spowodowane inną chorobą (np. przy gorączce, przegrzaniu),
- ucisk na okrężnicę w wyniku:
- złamania miednicy,
- powiększenia prostaty (gruczołu krokowego),
- nowotworu,
- choroby kręgosłupa, jak: zrośnięcie kręgów, spondyloza, zmiany zwyrodnieniowe,
- choroby neurologiczne:
- uraz nerwów,
- zespół okrężnicy olbrzymiej,
- choroby rdzenia kręgowego, szczególnie w odcinku lędźwiowo-krzyżowym,
- zapalenie gruczołów (zatok) okołoodbytowych,
- choroby pasożytnicze,
- zwężenie odbytu,
- choroby tarczycy – niedoczynności,
- choroby przytarczyc – nadczynność,
- po podaniu leków przeciwdrgawkowych, przeciwbólowych (opioidów),
- przy suplementacji żelazem,
- po znieczuleniu ogólnym czy sedacji,
- problemy behawioralne.
Objawy zatwardzenia u psa
Zwierzęta z zaawansowanym zaparciem nie mogą w ogóle wydalić kału, czyli najbardziej niepokojącym objawem jest po prostu brak defekacji przez przynajmniej jedną dobę. Nagromadzenie dużej ilości mas kałowych w jelicie grubym może doprowadzić do zaburzenia perystaltyki tej części jelita i jego „rozciągnięcia”. W wyniku tego powstaje okrężnica olbrzymia, czyli rozszerzenie ostatniego odcinka jelit, który ma istotnie zmniejszoną motorykę. Można takie jelito porównać z pojemnikiem na kał, w którym to kał po prostu zalega. Fizjologicznie ten odcinek powinien przecież pracować, by zwierzę mogło wydalić kał. W tej sytuacji jelita nie pracują i mimo próby wydalenia mas kałowych przez zwierzę jest ono nieudane. Gdy taka sytuacja się przedłuża, może dojść do powstania nieodwracalnych zmian w obrębie jelit, nazywanych zespołem okrężnicy olbrzymiej. Dodatkowo bakterie będące naturalną florą jelitową, patologicznie namnażają się. W wyniku tego dochodzi do zapalenia ściany jelit, a wytwarzane przez bakterie toksyny potęgują zły stan psa. Nierzadko dochodzi także do fermentacji resztek pokarmowych w jelitach i powstawania wzdęć. W wyniku zatrzymania kału psa zaczyna mocno boleć jama brzuszna. Mogą się także pojawić wymioty, brak apetytu, osłabienie i odwodnienie. Utrzymujące się przez dłuższy czas zatwardzenie potęguje stan zapalny jelit, w konsekwencji czego może dojść do ścieńczenia ich ściany, a nawet martwicy i perforacji. Jest to bezpośrednie zagrożenie życia psa, który wymaga poważnego zabiegu chirurgicznego.
Podsumowując, do najczęstszych objawów zaparć należą:
- trudności z oddawaniem stolca,
- brak stolca przez dobę,
- parcie na kał,
- ból i dyskomfort przy defekacji,
- wydalanie małych porcji stolca,
- wymioty,
- wzdęcia i gazy,
- gorączka,
- ból jamy brzusznej,
- brak apetytu,
- osłabienie, apatia,
- postępujące odwodnienie,
- biegunka paradoksalna – niewielka ilość wodnistej i luźnej treści kałowej przedostaje się, omijając zlepione masy kałowe.