Jak wybrać odpowiednią obroże dla psa?

Spośród wielu akcesoriów dla psa obroża wydaje się najbardziej oczywistym i banalnym – wystarczy rzut oka, by ocenić, czy będzie pasować. Jeśli właśnie tak myślicie, to lektura tego tekstu może Was zaskoczyć. Obroża musi być bardzo wygodna. Wyobraźcie sobie siebie w takiej obroży, a zrozumiecie, jak ważny jest przemyślany zakup. Żeby wybrać dla swojego psa najlepszą obróżkę, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników.

 

RODZAJE OBROŻY

Klasyczna obroża z metalową sprzączką to najpopularniejszy typ obroży. Jej zapięcie – takie jak w przypadku paska do spodni – umożliwia regulację długości i optymalne dopasowanie do szyi psa. Metalowa sprzączka w połączeniu z dobrej jakości materiałem, z którego wykonana jest obroża, daje gwarancję dużej wytrzymałości.

Klasyczna obroża na klamrę ma zamiast sprzączki plastikową klamrę. Takie rozwiązanie ułatwia szybkie i sprawne zakładanie i zdejmowanie obróżki. Niektórzy mają obawy, że klamra „wyrobi się” i obroża z czasem zacznie się odpinać – o to martwić się nie musisz. Klamry produkowane są z bardzo wytrzymałego materiału i są odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na niskie temperatury oraz upływ czasu. Obroże dostępne są w różnych długościach i szerokościach. Długość obroży na zatrzask można regulować.

Obroża świecąca to świetny gadżet dla tych, którzy nie chcą tracić psa z oczu po zmroku. Ma dwa tryby świecenia – ciągły i migający. Nie podpina się do niej smyczy, więc obróżkę należy traktować jako dodatkową lub zakładać wraz z szelkami. Silikonowy materiał jest elastyczny, przyjemny w dotyku i odporny na zabrudzenia. Takie obroże są dostępne w różnych rozmiarach. Można je także przyciąć, aby odwód idealnie pasował do szyi psiaka.

ABC obroży dla psa wt4

 

Obroża PCW/TPU – co to takiego? To gadżet o dużej wytrzymałości, który bardzo łatwo wyczyścić. Takie obróżki stworzono z myślą o psach, które często hasają w wymagających warunkach terenowych i pogodowych.

Obroża z podszyciem została tak zaprojektowana tak, by jeszcze bardziej zwiększyć komfort noszenia. Taśma jest podszyta miękkim materiałem, dzięki czemu nic nie ociera i nie przeszkadza psu. Dodatkowo obroża jest tak skonstruowana, że nie przenosi siły ciągnięcia psa na klamrę – to sprawia, że psiak podczas spacerowych szaleństw nie wyswobodzi się przypadkiem z obroży. Takie rozwiązanie idealnie nadaje się dla psów średnich i dużych ras (np. amstaff, labrador, wyżeł).

Jeśli chcesz podkreślić wesoły, zawadiacki charakter swojego pupila, do obroży możesz dopasować apaszkę. Milutki materiał gwarantuje dużą wygodę, a także chroni jego szyję i gardło. Jeśli Twój pies lubi być w centrum uwagi, taka kolorowa chusta na pewno przypadnie mu do gustu. 😉

ODPOWIEDNI ROZMIAR

Aby dopasować odpowiedni rozmiar obroży, weź pod uwagę jej długość i szerokość. Aby ustalić, ile centymetrów powinna mieć idealna obróżka dla Twojego psa, zmierz obwód jego szyi i sprawdź w tabeli, w przedziale którego rozmiaru się mieści.

Zapinając obrożę swojemu czworonogowi, włóż między jego szyję a pasek dwa palce – wtedy zobaczysz, na którą dziurkę zapiąć sprzączkę lub jak wyregulować długość obroży zapinanej na klamrę. Jeśli po zapięciu obroży nie możesz pod nią wsunąć dwóch palców lub po wsunięciu ich czujesz ucisk, oznacza to, że obroża zapięta jest zbyt ciasno i może być niewygodna, a nawet sprawiać ból Twojemu psu. Jeśli między pasek a szyję zdołasz włożyć kilka palców, obroża jest zbyt luźna i Twój pupil prawdopodobnie będzie w stanie się z niej wyswobodzić. Idealne dopasowanie długości obroży jest niezwykle ważne.

Szerokość obroży powinna obejmować mniej więcej dwa kręgi szyjne psa. Zbyt cienka obroża w przypadku szarpnięcia smyczą może wpijać się w skórę i podduszać psiaka. Zbyt szeroka obroża jest niewygodna i może uwierać Twojego czworonoga podczas ruchów szyi i głowy. Dla psów małych i średnich optymalna szerokość obroży to ok. 1,5-2 cm. W przypadku dużych psów należy wybrać obrożę o szerokości 2,5-4 cm.

SPRAWDŹ OBROŻE DLA DUŻYCH PSÓW JOHN DOG

ABC obroży dla psa wt2

 

CZEGO SIĘ WYSTRZEGAĆ

Na rynku dostępne są obroże zaciskowe. Taką obrożę zakłada się psu przez głowę. Jej obwód zmniejsza się, kiedy psiak zaczyna lekko ciągnąć. Jeśli ciągnie mocno, na jego szyi dosłownie zaciska się pętla. Chyba nie musimy tłumaczyć, dlaczego odradzamy kupowanie tego typu obroży dla psa… Przecież nie chcemy krzywdzić swojego czworonoga. Mniej niebezpieczna będzie obroża półzaciskowa, której obwód, kiedy psiak zaczyna ciągnąć, zmniejsza się tylko do pewnego stopnia. Aby oduczyć psa ciągnięcia smyczy, trzeba poświęcić czas na szkolenie psa. Żadna obroża nie zrobi tego za nas.

Czytaj więcej: Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy?

Kolejnym typem obroży, którego nie polecamy, jest kolczatka, która wbija się w gardło psa, kiedy ten próbuje narzucić szybsze tempo. Chyba nie trzeba tłumaczyć, jak niebezpieczne może się to okazać. Zapewniamy, że sprawianie bólu psiakowi niczemu nie służy i niczego nie uczy.

Więcej na ten temat: Kolczatka dla psa – zakładać, czy nie?

ABC obroży dla psa wt3

 

MATERIAŁ

Do niedawna najpowszechniejszym materiałem, z którego wykonywano obroże, była elegancko wyglądająca skóra naturalna, która odpowiednio konserwowana okazuje się bardzo trwałym tworzywem. Jeśli z powodów etycznych wolisz unikać kupowania przedmiotów skórzanych, idealnym materiałem na obrożę jest wytrzymała taśma, która zapewnia trwałość i wygodę użytkowania. Z taśmy produkuje się obecnie mnóstwo psich akcesoriów, oprócz obroży także smyczy i szelki – możesz wybierać spośród wielu pięknych wzorów i kolorów i tworzyć stylowe zestawy.