Szkolenie psów – kiedy i od czego zacząć wychowanie psa?

Zastanawiasz się, kiedy rozpocząć szkolenie swojego psa? Nie wiesz, jak powinno wyglądać i od czego najlepiej zacząć? Szkolenie czworonoga wymaga odpowiedniego przygotowania ze strony właściciela, dlatego przeczytaj, o czym musisz pamiętać i jakie zasady stosować, aby trening z pupilem przyniósł oczekiwane efekty. Zapraszamy do lektury!

Szkolenie psów – przede wszystkim pozytywne metody

Na wstępie chcemy podkreślić, że jeśli chodzi o szkolenie psów, John Dog rekomenduje metodę pozytywnego wzmocnienia. Oznacza to, że nagradzamy psa za pożądane przez nas zachowania i motywujemy go do wykonania zadania w określony sposób. Nie popieramy karania czworonogów za pomocą technik, które wywołują u nich strach, np. krzyk, uderzenie, obroża elektryczna itp.

Podczas szkolenia nie wykluczamy jednak metody karania ujemnego, która polega na odebraniu psu przyjemności odczuwanej podczas konkretnego zachowania i zniechęcenie go do takiego postępowania, np. wyprowadzania psa za bramkę, kiedy skacze na gości. Inną metodą karania jest ignorowanie, czyli sprawianie, że pies nie ma żadnej korzyści ze swojego zachowania, np. kiedy drapaniem drzwi próbuje wymusić wyjście na spacer – w takiej sytuacji ignorujemy go, stopniowo prowadząc do zanikania tego typu zachowań.

Szkolenie psów – 5 zasad behawiorysty

#1 Wychowanie szczeniaka, czyli im wcześniej tym lepiej

Kiedy rozpocząć treningi z psem? Im wcześniej, tym lepiej! Szkolenie czworonoga najlepiej rozpocząć ok. 8. tygodnia życia psiaka, czyli wtedy, kiedy z reguły szczeniak trafia w ręce nowych opiekunów. Dlaczego? Badania naukowe wykazują, że pies, który skończył 49 dni (czyli 7 tygodni), jest w stanie uczyć się tak samo skutecznie jak dorosły czworonóg. Szczeniaki, które rozpoczynają szkolenie już w pierwszych tygodniach swojego życia, mają zdecydowanie mniej problemów behawioralnych w wieku dorosłym niż psy, które zostały poddane szkoleniu w późniejszym okresie. Uczenie szczeniaka prawidłowych nawyków sprawia, że nie utrwala on niepożądanych zachowań, dlatego właśnie podczas pracy z młodymi psami osiąga się najlepsze efekty. Na przykład, jeżeli od początku będziemy trenować z psem chodzenie przy nodze, to będzie to o wiele łatwiejsze niż oduczanie dorosłego psiaka szarpania na smyczy.

➡Przeczytaj, o czym musisz pamiętać, zanim weźmiesz szczeniaka do domu⬅

Skąd więc wziął się mit szkolenia psa od 6. miesiąca życia? Tradycyjne metody zakładały szkolenie oparte na technikach awersyjnych. Polegały one na tym, że psiak odczuwał bodziec negatywny, np. mocne szarpnięcie smyczy, i aby go uniknąć, wykonywał polecenie. Uważano, że skoro podstawą tych metod jest strach, to nie powinno się ich stosować wobec szczeniaków, ponieważ pies do 6. miesiąca życia przechodzi różne fazy lęku. Dodatkowe serwowanie bodźców awersyjnych byłoby zatem bardzo niekorzystne dla jego rozwoju emocjonalnego.

Piotr Wojtków i Zofia Zaniewska-Wojtków behawioryści siedzą na trawie i patrzą na śpiącego psa szczeniaka rasy biały owczarek szwajcarski.

#2 Gratyfikacja – ustal, co najbardziej cieszy Twojego psa

Od czego rozpocząć szkolenie psa? Będziemy używać metody opartej na nagradzaniu, dlatego na samym początku należy ustalić, co najbardziej ucieszy naszego pupila! Dla jednego czworonoga najlepszą nagrodą będzie przysmak treningowy, dla drugiego gryzak lub zabawka do lizania, dla trzeciego zabawka do przeciągania lub aportowania, a dla jeszcze innego – pieszczoty, przytulanie i pochwały słowne. Warto zatem sprawdzić, co najlepiej sprawdza się w przypadku naszego pupila, i zaopatrzyć się w gadżety, które pies uwielbia i na które najlepiej reaguje. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że szkolenie będzie sprawiało mu radość.

➡Poznaj 10 zabawek idealnych dla szczeniaka⬅

 

#3 Odpowiednia motywacja to podstawa

Podczas szkolenia warto przede wszystkim pamiętać, aby pupil był odpowiednio zmotywowany do wykonywania zadań. W przeciwnym wypadku trening nie przyniesie żadnego efektu. Jeżeli widzimy, że np. jedzenie ma dla naszego psiaka małą wartość, to odpowiednim rozwiązaniem może być odebranie mu stałego dostępu do miski z pożywieniem i wprowadzenie zabawy polegającej na zdobywaniu pokarmu. Taki trik sprawi, że po pewnym czasie motywacja psa do pozyskiwania jedzenia powinna wzrosnąć. Jeśli natomiast pupil nie chce bawić się zabawkami, warto w takiej sytuacji wybrać jedną z nich – taką, która jest dla niego niedostępna – i udostępnić mu ją na krótki czas. W taki sposób zbudujemy odpowiednią motywację czworonoga.

➡Przeczytaj także nasz przepis na udaną sesję szkoleniową⬅

Piotr Wojtków i Zofia Zaniewska-Wojtków behawioryści siedzą na trawie i patrzą na śpiącego psa szczeniaka rasy biały owczarek szwajcarski.

#4 Stopniowanie rozpraszania

Kolejnym elementem szkolenia czworonoga powinno być wybranie odpowiedniego miejsca do pierwszych treningów. Najlepiej, aby była to lokalizacja, w której nie występuje zbyt wiele rozpraszaczy, np. mieszkanie pod nieobecność innych domowników czy zwierząt. Z czasem zmieniamy lokalizację i stopniowo utrudniamy psu zadanie – mogą to być np. miejsca niedaleko domu, które pies zna, ale w których również nie pojawiają się czynniki rozpraszające. Później, stopniowo można przenosić treningi w coraz trudniejsze obszary, np. na spokojny parking pod blokiem, na trawnik obok chodnika, na którym jest dużo przechodniów, aż do przystanku autobusowego, na którym czeka na psa wiele rozpraszaczy.

➡Zobacz, jak przyzwyczaić psa do tłumu w mieście⬅

#5 Rozpocznij od prostych ćwiczeń

Następna niezwykle istotna kwestia to rodzaje ćwiczeń, które wykonujemy z czworonogiem. Pamiętajmy, aby na początku były to proste i przyjemne zadania, które nasz pupil będzie z chęcią wykonywał. Mogą to być takie ćwiczenia jak: skupianie uwagi, reagowanie na imię czy przywołanie. One na pewno sprawią mu radość i zmotywują do dalszych treningów.

➡Zobacz, jak nauczyć psa sztuczek⬅

Pamiętaj, że zastosowanie powyższych zasad podczas szkolenia czworonoga pozwoli Ci na szybsze i łatwiejsze osiągnięcie oczekiwanych efektów. Zadbaj o odpowiednią motywację, właściwie dobrane ćwiczenia i sposób nagradzania swojego psa, a wspólne treningi staną się dla Was fajną zabawą i sposobem na wzmocnienie łączącej Was więzi. Powodzenia!