Podjęcie decyzji o adopcji psa niesie za sobą wiele obowiązków. Przyszły opiekun powinien dobrze przemyśleć wybór, który zmieni życie zarówno jego, jak i reszty domowników. Nie zniechęcamy oczywiście do adopcji psa! Wręcz przeciwnie, bardzo popieramy, by każdy pupil, który wylądował w schronisku, jak najszybciej znalazł kochającą rodzinę, która będzie umiała o niego zadbać. Zanim zaadoptujesz psa ze schroniska lub fundacji, sprawdź czy jesteś do tego przygotowany zarówno pod względem behawiorystycznym, jak i weterynaryjnym. Zapraszamy do zapoznania się z radami lekarz weterynarii, Małgorzaty Glemy oraz psiego behawiorysty, Piotra Wojtków. Dowiedz się, co powinno się zrobić przed adopcją oraz tuż po adopcji psa.
Spis treści:
Dlaczego psy trafiają do schronisk?
Powodów obecności psów w schroniskach jest wiele. Pod skrzydła pracowników schronisk mogą trafić na przykład bezdomne zwierzęta, takie które urodziły się już na ulicy lub w wyniku stresowej sytuacji uciekły z domu i nie trafiły do niego z powrotem. Są też takie czworonogi, które zostały odebrane swoim poprzednim opiekunom w wyniku interwencji straży miejskiej, policji lub specjalnych służb zajmujących się ochroną zwierząt. Takie psy zazwyczaj zabierane są tym ludziom, którzy stworzyli im fatalne warunki do życia lub co gorsza nawet je maltretowali. Czasem znajduje się też niechciane czworonogi przywiązane do drzew, których w „wygodny” sposób „pozbyto się”, by już więcej nie sprawiały kłopotów w domu.
W schroniskach lub fundacjach mogą się znaleźć się też futrzaki, których opiekunowie zmarli i nikt inny nie mógł się nimi zająć. Bądź takie, które urodziły się w wyniku nieodpowiedzialnego rozmnażania czy z nielegalnych hodowli. Powodów, jak widać, może być wiele!
Pamiętaj, jeśli jesteś pewny, że nie chcesz psa, nie umiesz mu zapewnić opieki, sprawia problemy z którymi nie możesz sobie poradzić, nawet mimo konsultacji z behawiorystą, czy nie masz środków na leczenie w lecznicy weterynaryjnej, lepiej jest go oddać do schroniska niż porzucać, pozostawiać samym sobie w wielkim i poniekąd przerażającym dla niego świecie.
Jak można wspomóc schroniska?
Niektórzy z racji braków środków czy możliwości mieszkaniowych, nie mogą przyjąć pod swój dach psa. Niemniej chęć niesienia pomocy czworonogom jest zbyt duża, by obojętnie koło tego przejść. Spokojnie, istnieje możliwość zaoferowania pomocy schroniskom!
Przede wszystkim pomoc materialna.
Bardzo często schroniska działają pro bono, a jedyne środki finansowe na jakie mogą liczyć to wpłaty pieniężne innych ludzi. Za formę pomocy materialnej uznaje się wpłacanie datków na rzecz odpowiednich fundacji czy schronisk bądź zakup potrzebnych artykułów – karm, akcesoriów, ubranek, zabawek itp. Jeśli myślisz o tym, by zakupić coś do schroniska, warto zajrzeć na stronę internetową placówki lub zapytać się pracowników schroniska, co jest potrzebne.
Jeśli dysponujesz wolnym czasem, możesz zostać wolontariuszem, który non-profit będzie pracował na rzecz schroniska. Rąk do pracy bowiem nigdy za wiele! Wyprowadzanie psów na spacer, sprzątanie ich małych mieszkanek, pielęgnowanie futrzaków, próby oswajania bojaźliwych czworonogów czy nawet nauka podstawowych haseł (oczywiście pod czujnym okiem psich trenerów lub psich behawiorystów) – to wszystko i jeszcze więcej należy do obowiązków wolontariuszy. Niemniej dla kogoś, kto chce nieść pomoc milusińskim psiakom, z pewnością praca na ich rzecz, przyniesienie wiele przyjemności!
Kolejną możliwością na wsparcie schroniska lub fundacji jest zaoferowanie domu tymczasowego. Polega to na tym, że przygarniasz na pewien okres psy ze schroniska i zapewniasz im opiekę, wyżywienie, dach nad głową a przede wszystkim rodzinne ciepło. Przynajmniej do czasu, aż dla psa nie zostanie znaleziony nowy, stały dom! Takie działanie zdecydowanie mocno odciąży pracowników schroniska zarówno pod względem finansów, jak i pracy. Dzięki temu mogą się oni skupić bardziej na pozostałych futerkowych mieszkańcach.
O tym, jak jeszcze możesz wspomóc schroniska możesz przeczytać na ich stronach internetowych bądź zwyczajnie odwiedzając jedno z nich i pytając o to pracowników!
Co trzeba wiedzieć przed adopcją psa, czyli jak przygotować się do adopcji?
Zanim przygarniesz psa do swojego domu pamiętaj, że stanie się on członkiem rodziny. Jest to też zupełnie inny gatunek, który komunikuje się inaczej niż my, ludzie. Warto więc dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak zajmować się czworonogiem, kiedy już będzie pod naszym dachem. Przed adopcją psa pamiętaj więc, by dowiedzieć się jak najwięcej to tylko możliwe o psie i jego zachowaniach. Bardzo ważne jest, by wybrać psa o charakterze dopasowanym do naszej osobowości, tj.: kanapowiec raczej nie dogada się z osobą aktywną, z kolei pełen energii jack russell terier może nie być dobrym wyborem dla osoby, która woli spokojniejsze wieczory. Jak więc można zauważyć nie każdy pies może pasować do naszego trybu życia. Nie kieruj się wyglądem swojego nowego pupila, a jego stylem życia! Dzięki temu o wiele łatwiej będzie wam się „dogadać”.
Musisz też wziąć pod uwagę to, ile czasu spędzasz poza domem. Jeśli pracujesz 8 h, a więc poza domem spędzasz jeszcze więcej czasu, być może doskonałym pomysłem będzie zatrudnienie petsittera, który wyprowadzi czworonoga na spacer, da mu jeść a przede wszystkim zapewni mu rozrywkę na czas Twojej nieobecności.
Zanim podpiszesz umowę adopcyjną, stopniowo zapoznaj się z upatrzonym pupilem! Możesz na przykład wybrać się z nim na spacer przedadopcyjny, nawet nie jeden, a więcej razy, co pozwoli Wam na budowanie zdrowej relacji czworonóg-opiekun. Wspólny spacer pozwoli na poznanie charakteru wybranego psa i ocenienie czy do siebie pasujecie.
Pamiętaj też, że przygarnięcie psa to bardzo ważny krok w życiu. Adoptując go, stajesz się nie tylko jego opiekunem, ale też przewodnikiem. To trochę tak, jakby w Twoim życiu pojawiło się dziecko, nowy członek rodziny. Musisz pupila nauczyć pewnych zasad, wpoić mu pewne hasła, a przede wszystkim obdarzyć go ogromem miłości i cierpliwości.
Pamiętaj też, że istotne jest, by jeszcze przed wprowadzeniem psa do domu, zakupić dla niego wyprawkę! Poniżej znajdziesz listę rzeczy, prawdziwych „must have”, które powinny znajdować się w Twoim domu, kiedy tylko wprowadzisz pod swój dach czworonoga. Sprawdź, czy masz wszystko:
- wysokiej jakości jedzenie,
- miski na wodę i karmę,
- posłanie,
- szelki lub wygodna obroża,
- 2-3 metrowa smycz.
Poznanie osobowości psa oraz zakup wyprawki to jednak nie wszystko! Pamiętaj, by dowiedzieć się jak najwięcej o stanie jego zdrowia. Szczególnie jeśli decydujesz się na adopcję starszego psa, schorowanego lub czworonoga po przejściach. Spytaj pracowników schroniska (lub byłych opiekunów) o to, jakie choroby i kontuzje przebył Twój nowy pupil, czy ma tendencję do występowania pewnych problemów, a także zapoznaj się z historią jego szczepień.
Nie mniej istotne jest też zwrócenie uwagi na to, jak odżywia się pies, tak by kupować mu odpowiednią karmę. Warto podpytać się nie tylko o to, jakie smaki lubi czworonóg, ale też czy nie ma przypadkiem nietolerancji pokarmowych lub alergii, które wykluczałyby obecność określonych składników w jego planie żywieniowym.
Jeśli widzisz, że Twój wybrany pies cierpi na problemy związane z układem pokarmowym, dobrym pomysłem będzie udanie się z nim do lekarza weterynarii oraz zoodietetyka. W związku z tym, że niektóre choroby pokarmowe mogą wynikać z obecności pasożytów w organizmie czworonoga, warto spytać się, kiedy ostatnio przeszedł proces odrobaczania. Pamiętaj, by ten zabieg wykonywać regularnie, dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy kolejny raz udać się w tym celu do lekarza weterynarii.
Problemy żywieniowe mogą wynikać m.in. z:
- zarobaczenia,
- nieprawidłowej diety,
- wrażliwego układu pokarmowego,
- wygłodzenia.
Jak adoptować psa (procedura adopcyjna)?
Każde schronisko czy fundacja mogą mieć różne procedury adopcyjne. O tym, jak adoptować psa, dowiesz się więc przede wszystkim z pierwszej ręki, tj. pytając pracownika schroniska/fundacji lub zaglądając na stronę internetową (jeśli dana instytucja taką posiada).
Często zdarza się, że do domu osoby, która chciałaby przygarnąć psa, przychodzi pracownik schroniska w celu odbycia tzw. wizyty przedadopcyjnej. Ocenia on wtedy, czy lokal przyszłego opiekuna, ma odpowiednie warunki do tego, by stać się domem psa.
Może być konieczne wypełnienie ankiety przedadopcyjnej. Wypełnij ją przede wszystkim szczerze, najważniejsze jest bowiem dobro psa. W takiej ankiecie mogą pojawić się pytania dot. rodzaju lokalu, w jakim będzie żył czworonóg, rodzaju głównego źródła utrzymania gospodarstwa domowego, jaki jest przewidywany czas przebywania psa samemu w domu i jeszcze wiele innych.
Niektóre schroniska wymagają (lub zachęcają), aby przyszły opiekun wybrał się na spacer przedadopcyjny. Dzięki temu pracownicy mogą zaobserwować zachowanie zarówno psa, jak i opiekuna. Sprawdzają czy przyszły opiekun odpowiednio zajmuje się wybranym czworonogiem. Jest to też dobra okazja, jak już wspomnieliśmy, to stawiania pierwszych cegiełek w budowie relacji z futrzakiem!
Niektóre schroniska tego nie wymagają, u innych z kolei warunkiem jest podpisanie specjalnej umowy adopcyjnej, zobowiązującej do podjęcia opieki nad pupilem. Po tym, zostaniesz pełnoprawnym opiekunem ukochanego czworonoga!