Jak bezpiecznie spacerować z psem?

Spacer z psem ma być nie tylko przyjemny dla Was obu, ale również bezpieczny. Zapoznaj się z rozwiązaniami, które pozwolą Wam cieszyć się wspólnymi przechadzkami przy równoczesnym zminimalizowaniu wszelkich zagrożeń, jakie czyhają podczas spacerów.

Miejski wędrowiec

Mieszkasz w mieście? Wybierz smycz, którą możesz regulować. Na ulicy przyda się jej krótsza wersja, aby uchronić psiaka przed ewentualnym wejściem np. pod koła wózka itd. W parku możesz ją przedłużyć i dać zwierzakowi nieco więcej swobody. Okresowo rób przegląd psiego asortymentu. Przecierająca się obroża i smycz wymagają wymiany. Tak samo zacinająca się linka automatyczna powinna zaliczyć bliskie spotkanie z koszem na śmieci! Dlaczego? Choćby dlatego, że może odmówić posłuszeństwa akurat wtedy, gdy Twój pupil zechce ruszyć w pogoń za wróblem… wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu. Raczej zrezygnuj z obroży zaciskowych i typu kolczatka. Mogą one wyrządzić psu krzywdę. Jeżeli Twój zwierzak ciągnie na smyczy, zamiast stosować tak radykalne rozwiązania, lepiej skup się na treningu chodzenia na luźnej smyczy.

A może biegacz?

Biegasz z pupilem? Pamiętaj, że smycz do biegania z psem powinna zapewnić bezpieczeństwo Wam obu! Wybierz model, w którym możesz idealnie wyregulować zapięcia, z amortyzatorem wstrząsów, możliwością szybkiego odblokowania linki i praktycznym uchwytem, który pozwoli Ci w awaryjnych sytuacjach zatrzymać psa. Twój pupil nie biega z Tobą, za to sam chętnie oddaje się swobodnemu hasaniu po okolicy? Nie zapominaj, że choć przepisy dopuszczają w niektórych miejscach puszczanie psów luzem, to jeżeli nie masz pełnego zaufania do swojego czworonoga i nie zawsze reaguje on na zawołanie, to lepiej zastosuj specjalną długą taśmę. Twój zwierzak jest posłuszny, więc go puszczasz luzem? Zadbaj jednak, by miał przy obroży adresatkę… w razie gdyby zaskoczył Cię ucieczką.

Wyprowadzanie psów

Dwa, a nawet trzy psy i Ty sam? Im więcej zwierzaków, tym trudniej. Oczywiście podstawą jest uczenie ich odpowiedniej reakcji na komendy: „czekaj”, „noga”, „równaj”. Zanim jednak opanujesz do perfekcji bezpieczne spacery z całą ferajną, możesz się zaopatrzyć w smycze nieplączące i amortyzujące – takie, jakich używają osoby uprawiające canicross. Gdy jeden z psiaków wypatrzy w oddali kumpla i łapy będą mu się rwały do biegu, to taka smycz zapewni Ci komfort i zminimalizuje ryzyko szarpnięcia Tobą i wolniejszym pupilem. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak w terenie, gdzie psy nie muszą iść przy nodze. W przypadku wąskiego chodnika lepiej zdecydować się na szelki uniemożliwiające ciągnięcie. Pamiętaj – Wasze spacery nie będą bezpieczne, dopóki nie będziesz czuł, że masz całkowitą kontrolę nad wszystkimi psiakami! Dlatego trenuj, trenuj i jeszcze raz trenuj!

bezpieczny pies na spacerze - elastyczna smycz

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Jeżeli Twój włochacz miewa ataki agresji wobec psów lub ludzi, wychodząc z nim, zakładaj mu kaganiec. Chyba nie chcesz, aby spacer z psem zakończył się bieganiem po sądach? Namordnik sprawdzi się również, jeżeli Twój ulubieniec jest smakoszem ulicznych odpadków, które mogłyby spowodować niestrawność. Nie pozwalaj też psu pić wody z kałuży! Zimą dbaj o psie łapy – chroń je przed solą i smaruj opuszki wazeliną. Z innych ważnych rzeczy, o których nie powinieneś zapomnieć w okresie jesienno-zimowym, jest stosowanie odblasków – na smyczy, obroży lub kamizelce.

bezpieczny spacer - pies w kamizelce odblaskowej