Biały pies – jakie rasy są maści białej?

Biel to popularny kolor umaszczenia wśród psów wielu ras – od malutkich maltańczyków po wielkie dogi argentyńskie. Jeśli chcemy mieć pieska o białym kolorze sierści, warto jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na rasy, u których występuje ona naturalnie. Dlaczego? Wśród czworonogów, u których kolor ten występuje w następstwie mutacji genetycznych, często pojawiają się ciężkie wady zdrowotne, takie jak na przykład wrodzona głuchota. Istnieje jednak całkiem sporo ras obdarzonych naturalnie śnieżnobiałą sierścią. A jakie konkretnie są to rasy? Spróbujemy przybliżyć Wam te najpopularniejsze!

Duże rasy białych psów

• Dog argentyński

Zaliczany do molosowatych pies pochodzący z dalekiej Argentyny, to prawdziwy siłacz! Rasę wyhodowano na początku XX wieku do polowania na duże, groźne zwierzęta, w tym drapieżniki takie jak występująca w Ameryce Południowej puma. Dogi argentyńskie to psy duże, masywne, a przy tym niezwykle umięśnione. Na co dzień są opanowane i spokojne, jednak kiedy zachodzi potrzeba, będą walczyć zaciekle do samego końca. Z tego powodu w Polsce zostały wpisane na listę ras uznawanych za agresywne i do posiadania doga argentyńskiego wymagane jest stosowne pozwolenie.

• Owczarek podhalański

Chcąc zostać posiadaczem białego psa, nie trzeba wcale szukać daleko! Owczarek podhalański to jedna z pięciu oficjalnie uznawanych ras pochodzących z Polski. Czujny i niezwykle inteligentny pies potrafi pracować samodzielnie, wykazując się przy tym sprytem i odwagą. Nie lubi jednak obcych. Z tego powodu doskonale sprawdzi się jako pies stróżujący, ale nie jest polecany mieszkańcom miast. Zgiełk i hałas tłumnych osiedli powodują, że owczarek podhalański staje się zdezorientowany, a przez to może bywać agresywny. Na otwartym terenie czuje się za to jak ryba w wodzie! Cierpliwego opiekuna obdarzy ogromnym zaufaniem i miłością, stając się nieodłącznym towarzyszem na całe życie.

• Owczarek szwajcarski

Pochodząca z górskiego kraju rasa jest blisko spokrewniona z owczarkiem niemieckim. Białe owczarki szwajcarskie są odważne i pełne energii, a przy tym nie wykazują zachowań agresywnych. Ich wychowanie nie jest szczególnie wymagające, jednak należy zwrócić uwagę, że psy te są wyjątkowo wrażliwe na stosowanie kar. Ze względu na swój temperament, wierność i inteligencję doskonale sprawdzą się jako psy towarzyszące przyjazne dla całej rodziny.

Biały owczarek szwajcarski leży na szarym kocu.

Średnie rasy białych psów

  • Samojed

Należący do szpiców, oprócz tego, że śliczny i puszysty, jest też wszechstronnie utalentowany. Nic dziwnego, w końcu psy te towarzyszyły syberyjskiemu plemieniu Samojedów (stąd też wzięła się nazwa rasy) w codziennych czynnościach już od setek lat! Za dnia ciągnęły zaprzęgi i pomagały podczas polowania, a w nocy ogrzewały właścicieli swoją niezwykle gęstą i ciepłą sierścią. Żywiołowe samojedy uwielbiają ruch i wszelką aktywność fizyczną. Polecane są więc ludziom, którzy wyżej cenią sobie kilkugodzinną wędrówkę czy rowerową wycieczkę niż popołudnie na kanapie. Psy tej rasy są inteligentne, wesołe i towarzyskie, dlatego o ile mają zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, świetnie czują się również w mieście.

Małe rasy białych psów

  • Maltańczyk

Maltańczyki to idealne pieski do towarzystwa! Te małe pieszczochy są jedną z najstarszych ras świata – bawić się z nimi lubili już mieszkańcy starożytnego Rzymu, a także Grecji. Do dziś maltańczyki są chętnie wybierane przez ludzi, którzy szukają psów łatwych do wychowania i zawsze chętnych do zabawy. Białe włosy przedstawicieli tej rasy powinny być codziennie czesane, a od czasu do czasu również przystrzyżone. Więcej o rasie przeczytasz w tym artykule: Maltańczyk

 Biały maltańczyk siedzi na zielonym, welurowym legowisku John Doga.

  • West highland white terrier

Rasa zaprezentowana światu na początku XX wieku od razu zyskała liczne rzesze sympatyków. Odważne i inteligentne pieski, choć małe, dysponują ogromnymi pokładami energii. Z tego powodu doskonale sprawdzają się w psich konkurencjach sportowych. Uwielbiają ruch i świetnie dogadują się z właścicielami, którzy nie stronią od aktywności fizycznej. Więcej o rasie przeczytasz tutaj West highland white terrier

. West Highland White Terrier leży na żółtym fotelu.

  • Bichon frise

Choć jej wzorzec ustalono niecałe sto lat temu, to rasa znana jest w Europie już od czasów średniowiecza. Biszony kędzierzawe, bo tak brzmi ich spolszczona nazwa, wyglądają jak małe, słodkie kłębki śnieżnobiałej sierści. Są pozytywnie nastawione do świata i bardzo towarzyskie. Zdarza im się szczekać na nieznajomych, ale nie wykazują prawie żadnych oznak agresji. Ich piękna sierść skręcona w loczki nie wymagają szczególnej pielęgnacji. By utrzymać ją w czystości wystarczy, że piesek zostanie porządnie wyszczotkowany raz na dwa tygodnie.

 

Pielęgnacja białej sierści

Niezależnie od rasy, by biała sierść pieska była zdrowa, lśniąca i piękna, potrzebna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Warto postawić na preparaty wzmacniające, takie jak VetFerus, a także regularną kąpiel w specjalnych szamponach, których typ najlepiej dobrać do rodzaju sierści. Do tej puszystej najlepiej użyć szamponu z dodatkiem protein, a w przypadku dla piesków mających problem z żółknięciem sierści – szamponu wzmacniającego kolor. Oprócz tego należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu.