Spis treści:
Zaginięcie ukochanego pieska to niewątpliwie traumatyczne przeżycie dla każdego opiekuna, więc warto zrobić wszystko, by tego uniknąć. Jeśli już jednak stracisz pupila z oczu na dłuższy czas i uznasz, że zaginął, istnieje kilka podstawowych czynności, które mogą pomóc Ci go odnaleźć. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny zaginięć psów i co należy zrobić, jeśli do tego dojdzie.
Najczęstsze przyczyny zaginięć psów
Powodów zaginięcia psa może być sporo – od ucieczki po kradzież. Do najczęstszych powodów zniknięcia pupila należą:
- Niezaspokojona potrzeba ruchu
Rasy cechujące się dużymi potrzebami ruchowymi mogą wykazywać tendencje do uciekania z domu lub posesji. Pamiętajmy jednak, że nie jest to zachowanie normalne i wynika ono najczęściej ze zbyt małej dawki aktywności zapewnianej przez opiekuna.
- Strach i lęk
Ucieczka podczas spaceru lub samowolne opuszczenie posesji może wynikać z silnego i nagłego strachu, jakiego doświadczy pies. Jest ona wtedy naturalnym odruchem, który ma zapewnić pupilowi bezpieczeństwo.
- Zgubienie drogi
Zdarza się, że piesek podczas wędrówki bez smyczy wyczuje szczególnie interesujący zapach lub pogoni za czymś ciekawym. Zachowania takie są szczególnie prawdopodobne u psów myśliwskich i tych, które mają rozwinięty instynkt łowiecki. Jeśli pupil nie reaguje na przywołanie i oddali się od nas za bardzo, może nie być w stanie odnaleźć później drogi powrotnej.
Co robić w przypadku, gdy straciłeś psa z zasięgu wzroku?
Kiedy dojdzie do sytuacji, w której stracisz psa z oczu na dłużej i uważasz, że mógł się zgubić, przede wszystkim liczy się czas. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa, że nie zdążył odbiec daleko. Co zrobić, by go odnaleźć?
- Pozostań przez dłuższą chwilę w miejscu, w którym pies widział cię po raz ostatni
Kiedy pies zniknie Ci z zasięgu wzroku podczas spaceru i nie wraca przez dłuższy czas, postaraj się opanować emocje i pozostań w miejscu. Możliwe, że Twój pupil puścił się w pościg za czymś interesującym lub po prostu zapomniał się podczas węszenia. Kiedy będzie chciał wrócić, będzie szukał Cię przede wszystkim w miejscu, gdzie widzieliście się po raz ostatni.
- Powiadom straż miejską
Jeśli wyczekujesz na swojego psa, który oddalił się podczas spaceru lub co gorsza uciekł z Twojej posesji i nie wraca przez dłuższy czas, koniecznie powiadom straż miejską. To właśnie ta służba odpowiada w Polsce za zagubione lub bezdomne zwierzęta. Jeśli zostanie zawiadomiona, istnieje duża szansa, że na Twojego psiaka natrafią patrolujący okolicę strażnicy.
- Zadzwoń do schroniska
W przypadku zaginięcia ukochanego pieska dobrym pomysłem może okazać się telefon do okolicznych schronisk dla zwierząt. Może się zdarzyć, że samotnie błąkający się zwierzak został tam odwieziony przez straż miejską lub zaniepokojonych przechodniów. Jeśli pies odnajdzie się w schronisku, jego pracownicy z pewnością zweryfikują, czy faktycznie jesteśmy jego opiekunami, i pupil będzie mógł wrócić do domu.
- Poinformuj o zgubie lokalne grupy socialmediowe
Ludzie mają tę moc! Jeśli martwisz się zagubionym pupilem, nie bój się zaalarmować sąsiadów i wszystkich tych, którzy mogą pomóc Ci go odnaleźć. Pomogą Ci w tym liczne lokalne grupy w social mediach. Kiedy umieścisz w nich informację o zagubionym psie, jest szansa, że znajdzie się tam ktoś, kto go widział lub ma o nim jakieś informacje.
- Rozwieś ogłoszenia w okolicy
Dobrym pomysłem, który może pomóc w odnalezieniu zaginionego psa, jest również wydrukowanie i rozwieszenie ogłoszeń. Umieść je niedaleko Waszego domu lub miejsca, gdzie psiak się zgubił. Dzięki temu sprawisz, że przechodnie w okolicy będą baczniej przyglądać się wszystkim mijanym czworonogom i w razie rozpoznania Twojego ukochanego pupila zawiadomią Cię. Ważne jest, by na ogłoszeniu umieścić zdjęcie psa – ułatwi to jego identyfikację znacznie lepiej niż sam opis.