Dlaczego warto mieć psa? Wpływ psa na człowieka

Małe, duże, średnie, rasowe, mieszane, te aktywne i te spokojniejsze… Psy mogą być bardzo różne, jednak wszystkie mają bardzo ważną wspólną cechę – wpływają pozytywnie na nasze życie i zdrowie! W jaki sposób? Korzyści wynikających z posiadania psa jest całe mnóstwo, a my wybraliśmy dla Ciebie te najważniejsze – przeczytaj dlaczego warto mieć psa!

Psy i ludzie – długa historia

Na temat początków przyjaźni między ludźmi a psami oraz jej późniejszej historii powstało co najmniej kilka niezależnych od siebie teorii. Każda z nich zakłada jednak, że ta relacja trwa co najmniej kilkanaście tysięcy lat! Uważa się, że psy jako gatunek wyodrębniły się z dziko żyjących wilków, które stopniowo zacieśniały współpracę z człowiekiem, zmieniając z czasem swoje cechy. Początkowo czworonogi pomagały głównie w tropieniu i polowaniu, jednak z czasem zaczęto używać ich również do innych prac. Przez tysiące lat dbały one o stada, pilnowały dobytku, a nawet zapewniały środek transportu w postaci zaprzęgów. Trudno wyobrazić sobie rozwój naszej cywilizacji bez obecności psów, ponieważ były one obecne na każdym jego etapie. Choć dzisiaj psy nie są już wykorzystywane do celów użytkowych tak często jak kiedyś, długa historia współpracy między zwierzęciem a człowiekiem zaowocowała wytworzeniem niezwykłej więzi między gatunkami. Dzięki niej posiadanie psa i codzienny kontakt z nim może zapewnić nam wiele korzyści, z których często nie zdajemy sobie nawet sprawy.

Korzyści z posiadania psa

Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Codzienny kontakt z czworonogiem niesie za sobą wiele zalet. Jedne z nich zauważysz niemal od razu, a inne to pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie nawet, gdy nie jesteś ich świadomy. Sprawdź, jakie dokładnie korzyści płyną z posiadania psa!

Blondynka stoi plecami i trzyma na rękach psa – owczarka australijskiego.

Wpływ psa na samotność

Jeśli czujesz się samotny w pustym domu, to pies może okazać się idealnym remedium! Jako opiekun czworonoga szybko zapomnisz o nudzie, a wesołe poszczekiwanie i merdanie ogonem przywita Cię za każdym razem, kiedy wrócisz do mieszkania. Pies wniesie do Twojego życia energię, nieograniczone pokłady miłości i niezastąpione towarzystwo każdego dnia.

Wsparcie w kryzysowych chwilach

Psy doskonale wyczuwają ludzkie emocje. Sprawia to, że są doskonałymi terapeutami, którzy nie pozwolą, by człowiek trudne chwile spędzał w samotności. Kiedy przeżywasz wewnętrzne rozterki lub zmagasz się z ciężką sytuacją, Twój pupil z pewnością zwróci na to uwagę i spróbuje Ci pomóc. Już po krótkim czasie w roli psiego opiekuna na pewno zauważysz, że przytulaniem, a nawet samą swoją obecnością pupil jest w stanie poprawić Ci humor.

Dobry wpływ na serce

Serce to jeden z najważniejszych organów w Twoim ciele. Niestety nie służą mu przewlekły stres, wysokie tempo życia i brak aktywności fizycznej. Okazuje się jednak, że pozytywny wpływ na jego pracę ma… kontakt z psem! W jaki sposób? Badania wykazały, że osoby regularnie spędzające czas w towarzystwie czworonogów są spokojniejsze, a co za tym idzie, mają niższe ciśnienie krwi. Dodatkowo posiadanie psa wymusza na nas aktywniejszy tryb życia, co również może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka chorób serca.

Pies pomaga się odstresować

Stres, szczególnie długotrwały, jest szkodliwy dla zdrowia, a przede wszystkim bardzo nieprzyjemny. Sposobów na radzenie sobie z nim jest mnóstwo, ale niewątpliwie jednym z najskuteczniejszych może okazać się kontakt z ukochanym pupilem. Już sama obecność psa sprawia często, że czujemy się spokojniejsi i bardziej zrelaksowani. Jeśli dodamy do tego kontakt fizyczny, taki jak na przykład głaskanie, oraz większą dawkę aktywności, okazuje się, że zyskujemy potężną broń w walce ze stresem.

Zachęcanie do ruchu

Nie ma lepszej motywacji do codziennego spaceru niż czekający na niego z niecierpliwością pies. Jeśli brzydka pogoda lub niskie temperatury są dla Ciebie łatwą wymówką, by nie ruszać się z domu, czworonożny przyjaciel z pewnością sprawi, że zmienisz nastawienie. Dzięki obecności psiaka zadbasz o swoją aktywność ruchową w należytym stopniu, a tym samym podniesiesz swoją odporność i zyskasz więcej energii.

Dziewczyna w czapce trzyma na ramieniu psa – pudla miniaturkę.

Wpływ psa na poziom szczęścia

Czy jeśli psy pomagają w trudnych momentach, dbają, byśmy nie czuli się samotni, a do tego zwiększają regularność naszej aktywności fizycznej, to można powiedzieć, że dzięki nim wzrasta ogólny poziom szczęścia? Zdecydowanie tak i są na to dowody! Naukowcy stwierdzili, że kontakt z czworonogami powoduje w naszym organizmie zwiększenie wydzielania hormonów odpowiedzialnych za poczucie szczęścia. Warto korzystać z tej cudownej właściwości i głaskać nasze kochane pieski jak najczęściej!

Ludzie z psami są postrzegani jako sympatyczniejsi

Posiadanie psa niesie za sobą wiele korzyści emocjonalnych, ale znajdą się również takie, które związane są z relacjami międzyludzkimi. Okazuje się, że opiekunowie czworonogów oceniani są przez innych jako bardziej sympatyczni i godni zaufania. W końcu, jeśli ktoś każdego dnia troszczy się o istotę słabszą od siebie, musi mieć w sobie całkiem spore pokłady empatii. Stosunek opiekuna do psa jest również doskonałym i szybkim testem na to, jak traktuje innych.

Dzięki psom jesteśmy bardziej towarzyscy

Sprawy wizerunkowe to tylko jedna strona medalu. Okazuje się, że posiadacze psów nie tylko wydają się sympatyczniejsi, ale dzięki obecności zwierząt faktycznie stają się coraz bardziej towarzyscy. Jeśli więc miewasz problemy z relacjami międzyludzkimi lub jesteś osobą nieśmiałą, codzienny kontakt z pupilem może sprawić, że zechcesz bardziej otworzyć się również na ludzi.

Pozytywny wpływ na rozwój dzieci

Obecność psa w domu wpływa na dzieci bardziej niż na dorosłych, a tym samym może przynieść im jeszcze większe korzyści. Pociechy, które mają regularny kontakt ze zwierzętami, szybciej osiągają dojrzałość emocjonalną, a do tego uczą się odpowiedzialności i obowiązkowości. Nie należy zapominać również o ogromnej wartości, jaką jest przyjaźń z ukochanym czworonogiem sama w sobie`. Jeśli ciekawi Cię, jak jeszcze obecność psa może wpłynąć na rozwój dziecka, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.