Gwizdek na psa – jak działa i kiedy używać?

Odpowiednie wyszkolenie psa dla początkującego opiekuna może stanowić nie lada wyzwanie. W przypadku niektórych ras obdarzonych silnym charakterem, takich jak na przykład psy myśliwskie lub pasterskie, nawet Ci bardziej doświadczeni mogą miewać problemy. Na szczęście z pomocą przychodzą sprytne gadżety, które odpowiednio używane mogą znacznie pomóc w ułożeniu czworonoga. Jednym z nich jest gwizdek dla psa. Jak taki gwizdek działa i czy w ogóle warto go używać? Postaramy się znaleźć odpowiedź na te pytania!

Gwizdek na psa

Odpowiednie wyszkolenie psa może dla początkującego opiekuna stanowić nie lada wyzwanie. W przypadku niektórych ras obdarzonych silnym charakterem, takich jak na przykład psy myśliwskie lub pasterskie, nawet Ci bardziej doświadczeni mogą miewać problemy. Na szczęście z pomocą przychodzą sprytne gadżety, które odpowiednio używane mogą znacznie pomóc w ułożeniu czworonoga. Jednym z nich jest gwizdek na psa. Jak taki gwizdek działa i czy w ogóle warto go używać? Postaramy się znaleźć odpowiedź na te pytania!

Kobieta używa gwizdka, a w tle widać białego psa.

 

Czym jest gwizdek na psa?

Zacznijmy od początku! Narząd słuchu każdego zwierzęcia odbiera fale dźwiękowe tylko w określonym zakresie częstotliwości. Zakres ten najczęściej wynika z ewolucyjnego przystosowania i może różnić się znacząco pomiędzy gatunkami. Psy odziedziczyły po swoich dziko żyjących przodkach doskonały słuch i do dziś dysponują dużo większą niż ludzie skalą odbieranych częstotliwości. Dzięki temu lokalizują odgłosy, z których istnienia my nawet nie zdajemy sobie sprawy! Twój pupil słyszy więc świetnie grasujące w wysokiej trawie myszy, a kiedy zbliża się burza, wie o tym dobre kilka minut zanim do Twoich uszu dotrze pierwszy grzmot. No dobrze, ale jak to się ma do gwizdka i jego zastosowania? Gwizdek na psa to nic innego jak po prostu gwizdek wysokotonowy. Oznacza to, że emituje on świetnie słyszalne przez psy dźwięki o wysokiej częstotliwości. Kiedy użyjesz więc gwizdka, by przywołać czworonoga, gdy ten oddali się zbyt daleko podczas leśnego spaceru możesz mieć pewność, że komenda do niego dotrze.

Jak działa gwizdek na psa?

Aby Twój pies reagował odpowiednio na dźwięki wysokotonowe sam gwizdek nie wystarczy. W końcu jest to tylko narzędzie – to Ty musisz nauczyć czworonoga odpowiadania na komendy. Do prawidłowego działania gwizdka konieczne jest wykształcenie u psa konkretnego odruchu. Chodzi o to, by bodziec, w tym przypadku dźwiękowy, od razu wywoływał u czworonoga wyuczoną reakcję. Kiedy już zaopatrzysz się w gwizdek, jego sygnał nie będzie dla psa oznaczał nic szczególnego – będzie to po prostu jeden z wielu odgłosów otoczenia. Twoją rolą jest nauczenie pupila, że każdy dźwięk to konkretne polecenie. Aby tego dokonać konieczny jest systematyczny trening i stopniowe przyzwyczajanie, by w końcu reakcja na gwizdek była dla psa odruchowa.

Jak nauczyć psa odpowiedniej reakcji na dźwięk gwizdka?

Nauka reakcji na dźwięk gwizdka nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie ważna jest systematyczność i regularne powtarzanie odpowiednich ćwiczeń. Tylko w ten sposób u psa wytworzy się odruch związany z sygnałem dźwiękowym. Aby szkolenie było maksymalnie skuteczne warto skontaktować się z profesjonalnym psim trenerem lub behawiorystą. Jeśli jednak chcielibyście spróbować swoich sił samodzielnie, w domowych warunkach, to mamy dla Was kilka wskazówek. Najłatwiej przeprowadzić szkolenie, kiedy Twój pupil jest jeszcze w wieku szczenięcym, ale przy odpowiednio dużej dawce cierpliwości powinno udać się również ze starszym psem. Od czego warto zacząć? Najlepiej od komendy „do mnie” i prostych ćwiczeń w domu! Aby całość się powiodła pies musi kojarzyć dźwięk i wykonanie komendy przede wszystkim z czymś przyjemnym. W tym celu przygotuj dla niego drobne przysmaki. Wystaw w kierunku swojego czworonoga rękę, w której trzymasz przekąskę, a kiedy podejdzie by ją zjeść – użyj gwizdka. Powtarzaj to ćwiczenie stopniowo zwiększając dystans, a pies powoli zacznie kojarzyć dźwięk z koniecznością przyjścia do Ciebie i spodziewaną za to nagrodą. Możesz również zacząć zwiększać z czasem stopień trudności i przywoływać psa na przykład z drugiego pokoju lub kiedy jest zajęty zabawą. Kiedy stwierdzisz, że Twój przyjaciel doskonale radzi sobie z zadaniem w warunkach domowych, przenieście zabawę na powietrze. Zmiana otoczenia jest konieczna, by wytworzenie odruchu było w pełni skuteczne. Piesek musi pamiętać, że sygnał gwizdka liczy się tak samo w domu, jak i wszędzie indziej.

Jak i kiedy używać gwizdka?

Po odpowiednim przeszkoleniu, gwizdek na psa to jedna z najskuteczniejszych metod przywoływania czworonoga. Do największych zalet gwizdka należy z pewnością duży zasięg działania i silne połączenie dźwięku z konkretnym odruchem. Rozwiązanie przyda się szczególnie opiekunom psów ras pasterskich i myśliwskich, które często podczas pościgu za czymś, co akurat zobaczyły zapominają o całym świecie i zupełnie nie zwracają uwagi na jakiekolwiek słowne polecenia. Gwizdek w takich sytuacjach może okazać się niezastąpiony, ponieważ skutecznie uwarunkowany dźwięk bez problemu oderwie psa od nawet najbardziej interesującej czynności. Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie. Tak naprawdę, to jakie komendy będą zakodowane w dźwięku zależy wyłącznie od Ciebie i Twojej cierpliwości do treningu z psem. Możesz również zaopatrzyć się w gwizdek o zmiennej częstotliwości i uwarunkować u czworonoga kilka różnych reakcji, w zależności od dźwięku. Będzie to wymagało dłuższego i bardziej skomplikowanego treningu. Jeśli jesteś opiekunem prawdziwego psiego uparciucha, czas poświęcony na ćwiczenia zaowocuje pewnością, że w niespodziewanych lub zaskakujących sytuacjach będziesz w stanie kontrolować jego zachowanie. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie sytuacje wymagają użycia gwizdka. Jest to przede wszystkim rozwiązanie awaryjne, skuteczne tam, gdzie Twój głos albo nie dotrze do czworonoga, albo nie wywoła pożądanej reakcji. W normalnych warunkach równie skuteczne powinny być polecenia głosowe. Oczywiście nie ma przeciwwskazań przed częstym używaniem gwizdka, jednak nie zawsze będzie on pod ręką. Gdy zdarzy się taka sytuacja dobrze, by pies był przyzwyczajony również do standardowego sposobu wydawania komend.