Odpowiednie wyszkolenie psa dla początkującego opiekuna może stanowić nie lada wyzwanie. W przypadku niektórych ras obdarzonych silnym charakterem, takich jak na przykład psy myśliwskie lub pasterskie, nawet Ci bardziej doświadczeni mogą miewać problemy. Na szczęście z pomocą przychodzą sprytne gadżety, które odpowiednio używane mogą znacznie pomóc w ułożeniu czworonoga. Jednym z nich jest gwizdek dla psa. Jak taki gwizdek działa i czy w ogóle warto go używać? Postaramy się znaleźć odpowiedź na te pytania!
Spis treści:
Gwizdek na psa
Odpowiednie wyszkolenie psa może dla początkującego opiekuna stanowić nie lada wyzwanie. W przypadku niektórych ras obdarzonych silnym charakterem, takich jak na przykład psy myśliwskie lub pasterskie, nawet Ci bardziej doświadczeni mogą miewać problemy. Na szczęście z pomocą przychodzą sprytne gadżety, które odpowiednio używane mogą znacznie pomóc w ułożeniu czworonoga. Jednym z nich jest gwizdek na psa. Jak taki gwizdek działa i czy w ogóle warto go używać? Postaramy się znaleźć odpowiedź na te pytania!
Czym jest gwizdek na psa?
Zacznijmy od początku! Narząd słuchu każdego zwierzęcia odbiera fale dźwiękowe tylko w określonym zakresie częstotliwości. Zakres ten najczęściej wynika z ewolucyjnego przystosowania i może różnić się znacząco pomiędzy gatunkami. Psy odziedziczyły po swoich dziko żyjących przodkach doskonały słuch i do dziś dysponują dużo większą niż ludzie skalą odbieranych częstotliwości. Dzięki temu lokalizują odgłosy, z których istnienia my nawet nie zdajemy sobie sprawy! Twój pupil słyszy więc świetnie grasujące w wysokiej trawie myszy, a kiedy zbliża się burza, wie o tym dobre kilka minut zanim do Twoich uszu dotrze pierwszy grzmot. No dobrze, ale jak to się ma do gwizdka i jego zastosowania? Gwizdek na psa to nic innego jak po prostu gwizdek wysokotonowy. Oznacza to, że emituje on świetnie słyszalne przez psy dźwięki o wysokiej częstotliwości. Kiedy użyjesz więc gwizdka, by przywołać czworonoga, gdy ten oddali się zbyt daleko podczas leśnego spaceru możesz mieć pewność, że komenda do niego dotrze.
Jak działa gwizdek na psa?
Aby Twój pies reagował odpowiednio na dźwięki wysokotonowe sam gwizdek nie wystarczy. W końcu jest to tylko narzędzie – to Ty musisz nauczyć czworonoga odpowiadania na komendy. Do prawidłowego działania gwizdka konieczne jest wykształcenie u psa konkretnego odruchu. Chodzi o to, by bodziec, w tym przypadku dźwiękowy, od razu wywoływał u czworonoga wyuczoną reakcję. Kiedy już zaopatrzysz się w gwizdek, jego sygnał nie będzie dla psa oznaczał nic szczególnego – będzie to po prostu jeden z wielu odgłosów otoczenia. Twoją rolą jest nauczenie pupila, że każdy dźwięk to konkretne polecenie. Aby tego dokonać konieczny jest systematyczny trening i stopniowe przyzwyczajanie, by w końcu reakcja na gwizdek była dla psa odruchowa.