Jak dbać o porządek w domu, gdy jest pies?

Sierść na tapicerce i dywanach, oplute ściany i drzwi, zapach moczu, zachlapana podłoga – to tylko niektóre z problemów, z jakimi przychodzi się zmierzyć właścicielom psiaków. Jak więc dbać o porządek, by skutki zamieszkiwania z nami czworonoga były jak najmniej dotkliwe? Wbrew pozorom nie jest to trudne.

pies a porządek w domu

JAK DOBIERAĆ WYPOSAŻENIE MIESZKANIA?

Sprzątanie po psie nie musi spędzać nam snu z powiek, o ile dobrze się do tego przygotujemy. I dotyczy to nie tylko specjalistycznych sprzętów czy preparatów, ale również dostosowania wyposażenia mieszkania. Z czym należałoby się pożegnać? Z puchatymi dywanami, jasną tapicerką, długimi zasłonami. Ewentualnie wybierać je w kolorach zbliżonych do koloru sierści pupila, by ta była mniej widoczna, a sofę przykryć narzutą łatwą w utrzymaniu czystości. Inaczej albo będzie trzeba codziennie wszystko pucować, albo przyzwyczaić się do tego, że mieszkanie nie sprawia wrażenia idealnie czystego.

Z sierścią poradzimy sobie dość prosto, wystarczą dobry odkurzacz oraz gumowa miotła do podłóg i dywanów. Z tapicerki włosy ściągniemy specjalnymi rolkami, taśmą klejącą lub rękawicą do czyszczenia. Jeżeli nasz kudłacz ma w nawyku wskakiwanie na kanapy, to warto nauczyć go leżenia w wydzielonym miejscu na kocu. Są nawet specjalne legowiska nakładane na sofę, które skutecznie ochronią mebel.

Zabezpiecz ściany

Brudne ściany bądź drzwi, które nasz milusiński zapaskudzi, otrzepując się po spacerze lub dotykając ubrudzonym pyskiem, można każdorazowo przetrzeć jednorazowymi chusteczkami. Warto zaznaczyć, że ściany powinny być pomalowane zmywalną farbą, najlepiej tą do kuchni i łazienek. Wówczas nawet okresowe mycie wodą z mydłem im nie zaszkodzi. Gdy ma się psa z obwisłymi faflami, który co rusz brudzi wszystko wokół, wymalowanie ścian tego typu farbą jest wręcz koniecznością.

Kolejna sprawa to chlapanie wodą podczas picia. Najlepiej zainwestować w podkładkę pod miski, a podłogę w tym miejscu dodatkowo zabezpieczyć odpowiednimi preparatami, zwłaszcza drewniany parkiet. Tak samo warto wzmocnić podłogę koło drzwi wejściowych, gdzie dość często trzeba wycierać ślady po psich łapach. Najlepiej od małego nauczyć psa, że po spacerze ma czyszczone nóżki; możemy do tego kupić specjalne urządzenie. Dzięki temu nie naniesie piachu do mieszkania. Poza tym w okresie opadów śniegu nasz milusiński zbiera również sól z chodników, więc w ten sposób nie tylko zadbamy o porządek w domu, ale również o zdrowie psich łapek.

Najtrudniejszy jest jednak okres szczenięcy. Wiele osób zastanawia się wtedy, jak nauczyć psa czystości. Pupil załatwia się w domu, zaznaczając dodatkowo teren swoim zapachem. Jak wówczas sprzątać po psie, aby podłoga nie nasiąknęła nieprzyjemną wonią? Standardowe umycie podłogi bądź wyczyszczenie dywanu nie usuną zapachu. Do tego pies, czując mocz w danym miejscu, znów się w nim załatwi. Należy wówczas użyć specjalnego preparatu neutralizującego tę woń. Dodatkowo, jeżeli pies uporczywie wybiera na toaletę to samo miejsce, koniecznie należy zabezpieczyć je matą ochronną. Inaczej mogą powstać w tym miejscu trwałe plamy. Oczywiście, cały czas należy uczyć psa czystości metodami szkoleniowymi.