Jak odczytywać psią mowę ciała – strach i niepokój

Nikt nie lubi, gdy w oczach pupila pojawia się niepokój i strach. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie ustrzec naszego ulubieńca przed przykrymi sytuacjami i może się zdarzyć, że przyjdzie nam uspakajać przestraszonego psiaka. Dlatego tak ważne jest, żeby umieć wyłapać w zachowaniu psa symptomy, które wskazują na to, że jest czymś zaniepokojony, a nawet przerażony. Lęk u psów to zjawisko wyjątkowo niebezpieczne, które może prowadzić do psiej depresji. Jeżeli są to sporadyczne sytuacje, to jeszcze nie ma dramatu. Gorzej, jeśli stany lękowe powoduje stały czynnik. Wówczas musimy zrobić wszystko, aby wyeliminować go z życia naszego pupila lub, jeżeli to możliwe, oswoić go z tym, co tak go przeraża.

Jak odczytywać psią mowę ciała - strach i niepokój

Jak rozpoznać zaniepokojonego lub przestraszonego psa?

Niepokój często występuje w nowych dla psa sytuacjach. Gdy coś powoduje taki stan u naszego pupila, ten ma stulone uszy, mruży oczy i próbuje unikać kontaktu wzrokowego z potencjalnym zagrożeniem. Ewentualnie lekko zerka na niepokojący go obiekt itd., nie odwracając bezpośrednio głowy w jego kierunku. Może też oblizywać nos i wargi oraz obniżyć ogon. Jeżeli w tym momencie zareagujemy i uspokoimy psa, jest szansa, że obejdzie się bez większych emocji.

Gdy jednak nasz pies mocno się przestraszy, to możemy ujrzeć bardzo zróżnicowane zachowania. Jeden zwierzak skuli się udając małą kuleczkę, podwinie ogon i będzie czekał, aż to, co go przeraziło się oddali. Inny napręży się, podniesie wargi, ukazując zęby, i zacznie warczeć. Tak pokazana agresja jest w tym wypadku formą ochrony. Jeszcze inny psiak wpadnie w panikę, wytrzeszczy oczy i wręcz zesztywnieje ze strachu niczym postać z kreskówki. Objawy strachu są tym wyraźniejsze, im silniej nasz pupil reaguje na sytuacje stresowe. W skrajnych wypadkach, np. ataku silniejszego osobnika, przerażony psiak nie tylko stuli uszy i podkuli ogon, ale położy się na plecach i poddańczo będzie liczył, że wróg zlituje się nad nim i odpuści.

Z czym mogą być pomylone oznaki niepokoju i strachu?

Czasami sygnały uspakajające wysyłane przez psa mogą być mylące. Niespokojny pies może zacząć ziewać lub lekko machać ogonem. Jeżeli robi to w towarzystwie psa, który się na niego jeży, to raczej nie powinniśmy tego odbierać jako senności czy radości. Są to gesty uspakajające, które powinny wzbudzić naszą czujność. Naszą uwagę powinien również zwrócić szczekający pies. Nie zawsze to oznaka pokazania, kto rządzi na danym terenie czy chęć zabawy. Niektóre osobniki szczekają, gdy się boją. W ten sposób próbują odstraszyć potencjalnego wroga.