Jak oduczyć psa sikania w domu?

Kałuża za kałużą pojawia się w Twoim mieszkaniu, a Ty nie wiesz, jak poradzić sobie z tym psim problemem? My wiemy i z chęcią udzielimy Ci kilku porad! Przeczytaj koniecznie i zastosuj je już dziś!

Dla psa naturalnym zachowaniem jest załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych poza tzw. gniazdem, którego rolę najczęściej pełni dla niego posłanie. Ty, jako właściciel, musisz jednak nauczyć psiaka, że gniazdem jest całe mieszkanie, a swoje potrzeby powinien załatwiać na spacerze. Jak to zrobić? Oto kilka cennych wskazówek.

Kiedy nauczyć psa czystości?

W Twoim domu pojawił się szczeniak? W takim razie nie ma na co czekać! Naukę czystości zacznij już od pierwszych dni Waszego wspólnego życia. Przede wszystkim poświęcaj czworonogowi czas i wyprowadzaj go na spacer 8-10 razy dziennie. To bardzo ważne, aby pupil stopniowo utrwalał sobie prawidłowe nawyki.

Czytaj także: Trening czystości ze szczeniakiem

Kiedy należy wyjść na spacer ze szczeniakiem?

Przede wszystkim po momentach, kiedy pies jest najbardziej pobudzony, ponieważ wtedy pobudza się również jego metabolizm, czyli:

  • po drzemce,
  • po jedzeniu lub piciu,
  • po wspólnej zabawie,
  • po Twoim powrocie do domu (to dla psa niezwykle ekscytujący moment, dlatego spacer się przyda ?).

Pamiętaj także, aby przerwy pomiędzy kolejnymi wyjściami nie były dłuższe niż 3-4 godziny! Mały piesek nie wytrzyma długo bez załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych, więc regularność to podstawa. Warto zatem na początku Waszej wspólnej drogi poświęcić mu dużo czasu i np. wziąć urlop, aby być ze szczeniakiem cały czas i pomóc mu nabrać dobrych nawyków.

Mały piesek, szczeniak rasy whippet na tle salonu domowego patrzący przepraszająco.

Jak oduczyć psa załatwiania potrzeb w domu?

Każdy lubi nagrody, Twój pies także! Dlatego kiedy załatwi swoje potrzeby fizjologiczne poza domem, nie zapomnij go pochwalić i nagrodzić! Miłe słowo i pyszny smaczek sprawią, że skojarzy to zdarzenie z czymś pozytywnym i utrwali sobie, że dobrze robi, a Ty jesteś z niego zadowolony. Tak trzymać!

Czy będziesz musiał nagradzać psa już zawsze? Nie. Jeśli załatwianie potrzeb fizjologicznych poza domem stanie się dla pupila naturalnym nawykiem, możesz zrezygnować z przysmaków.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ PRZYSMAKÓW I KARM DLA SZCZENIAKA

Kałuża! I co teraz?

Jeśli pomimo Twoich usilnych starań pies załatwi swoje potrzeby w domu, nie denerwuj się i nie podbiegaj do niego – nigdy nie karcimy psa! Poczekaj, aż pies straci zainteresowanie danym miejscem i odejdzie – dopiero wtedy możesz spokojnie posprzątać. Jeśli będziesz panikować lub zaczniesz wykonywać energiczne ruchy, kiedy pies nie zdąży odejść, pomyśli, że jest to rodzaj zabawy, w której powinien uczestniczyć, i może zapamiętać ten moment jako coś pozytywnego, a tego nie chcemy.

Nigdy nie karz psa za załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych!

Zdarzyło się. Trudno. Trzeba posprzątać i pilnować, aby sytuacja się nie powtórzyła. Pamiętaj jednak, aby nie karać psa, jeśli zdarzy mu się załatwić w domu! Jeśli będziesz go karcić za takie zachowanie, pies zacznie się Ciebie obawiać lub znajdzie sobie ustronne miejsce, w którym będzie mógł spokojnie załatwiać swoje potrzeby. W takiej sytuacji kształtowanie prawidłowych nawyków stanie się jeszcze trudniejsze. Nie korzystaj także z utrwalanych w sieci metod typu: włóż pyszczek psa w odchody. Takie zachowanie może sprawić, że pies błędnie zinterpretuje Twoje zachowanie i np. zachęci go to do tarzania się w odchodach.

Co może się przydać do nauki czystości?

Czasami zdarzają się wypadki, którym nie zdążysz zapobiec. Jeśli więc chcesz nieco ochronić swoją podłogę, wykładzinę lub dywan, możesz rozłożyć na nich chłonne podkłady, które je zabezpieczą i ułatwią Ci sprzątanie. Pamiętaj jednak, aby nie wykorzystywać ich jako typowego elementu treningu czystości. Podkłady nie powinny stać się stałym miejscem załatwiania potrzeb fizjologicznych przez psa. W przeciwnym wypadku po ich zdjęciu pies może szukać powierzchni o podobnej fakturze i załatwiać na nich swoje potrzeby. Potraktuj podkłady raczej jako pomoc w uczeniu szczeniaczka czystości i dodatkowe zabezpieczenie, kiedy pupil zrobi Ci niespodziankę. Pamiętaj także, że mogą one nieco wydłużyć czas trwania treningu i wyrabiania nawyków u psa.

Spray na nieprzyjemne zapachy to Twój dodatkowy pomocnik, który pomoże odświeżyć powietrze lub dywan, kiedy zdarzy się mały wypadek. Istnieją także spraye, które mają odstraszyć psa i zniechęcić go do sikania, jednak taki specyfik może sprawić, że pupil załatwi swoje potrzeby w innej części mieszkania, dlatego z tego typu produktów nie warto korzystać.

ZAMÓW PROMOCYJNY ZESTAW STARTOWY DLA SZCZENIAKA

Mały biało-czarny szczeniak z brązowym podpalaniem na łapkach na tle pokoju.

Pies sam w domu

Co zrobić w sytuacji, kiedy urlop się skończył, musisz iść do pracy, a Twój pies zostaje sam w domu? Jeśli dotychczas stosowałeś się do powyższych porad, połowa sukcesu za Wami. Jest bowiem szansa, że pies utrwalił sobie już pewne nawyki i będzie czekał na Twój powrót. Jego pęcherz nie jest jednak z gumy i podczas Twojej nieobecności mogą się wydarzyć małe wypadki. Dlatego też przed pójściem do pracy postaraj się wyznaczyć psu strefę, w której będzie przebywał i która będzie dla Ciebie najłatwiejsza do posprzątania, kiedy zastaniesz tam niespodziankę. Po powrocie od razu zabierz pupila na spacer, dzięki czemu utrwalisz u niego kolejny nawyk: Twój powrót oznacza wyjście na spacer. Nie karz psa za to, że nabrudził podczas Twojej nieobecności, i spokojnie posprzątaj. Postaraj się także jak najszybciej wrócić po pracy do domu, aby wyprowadzić go na spacer.

Pamiętaj, że podczas nauki czystości liczy się przede wszystkim cierpliwość! To klucz do osiągnięcia sukcesu! Daj swojemu psiakowi czas na wyrobienie nowych nawyków i pamiętaj, że nie wydarzy się to w ciągu jednego tygodnia. Tylko regularne utrwalanie dobrych zachowań, nagradzanie i chwalenie psa mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Przed Wami trochę pracy, ale przekonasz się, że było warto! Powodzenia!