Jak sprawić, aby spacer z psem był dla niego atrakcyjny?

Spacer to dla psa jedna z najważniejszych części dnia. Co zrobić zatem, żeby był dla niego jak najatrakcyjniejszy i by zapewnił mu olbrzymią radość?

Zasada pierwsza

Po pierwsze i przede wszystkim – stop rutynie. Aby nasz pupil z wytęsknieniem czekał na wspólne wyjście,  powinno kojarzyć się mu ono nie tylko z psią toaletą, ale również z czymś ciekawym. Węch jest dla psów niezwykle ważny, a zapachy stanowią dla nich źródło informacji. Dlatego zmiana tras przechadzek obfitujących w różne aromaty z pewnością urozmaici ich codzienne wyjścia. Zamiast wydeptywać wciąż te same ścieżki za każdym razem udajcie się na spacer inną drogą. Możesz też zabrać psa ze sobą, idąc do kiosku po gazetę bądź kawiarni akceptującej zwierzęta. Będzie to dla niego miłe zaskoczenie.

spacer z psem

Zasada druga

Po drugie – zabawa. Wychodzenie z psem nie musi ograniczać się do marszu wzdłuż ulicy. Choć samo spacerowanie jest już dla psa przyjemne, to w połączeniu z zabawą sprawi, że pupil będzie wręcz skakał z podekscytowania. Dlatego dobrze by było zabrać ze sobą różnego rodzaju zabawki edukacyjne, piłeczki czy frisbee, którymi możemy się z psem pobawić w nagrodę za grzeczne spacerowanie. Warto też udać się na wybieg z psim placem zabaw, gdzie pozwolimy mu biegać luzem. Formy rekreacji najczęściej uzależnione są od rasy psa. Psy myśliwskie chętnie będą tropić ukrytą w trawie piłkę, psy wyścigowe z radością będą biegały na torze przeszkód, a wesołe kundelki ucieszą się z aportowania piłeczki.

Każdy potrzebuje przyjaciół, i choć ty bez wątpienia jesteś dla swojego pupila tym najlepszym, to psy łakną również kontaktu z innymi psiakami. Gdy wybierzesz się do parku bądź na wybieg, spróbuj zaprzyjaźnić się z właścicielami innych psów, abyście mogli wspólnie wychodzić ze swoimi zwierzakami. Spotkanie znajomych psów podczas spaceru będzie dla Twojego pupila świetnym urozmaiceniem dnia. Dodatkowo, socjalizacja uczy psa panować nad emocjami i instynktami. Trudno też nie wspomnieć o tym, że wspólne wyprowadzanie psów, to świetna okazja do poznania nowych osób, które podobnie jak Ty są miłośnikami zwierząt. Ale pamiętaj – nie każdy pies musi lgnąć do kontaktów z pobratymcami. Oceń jaki charakter ma Twój pies – czy lepiej szukać mu psich kompanów, czy lepiej pójść z nim na spacer mniej uczęszczanymi ścieżkami.

Zasada trzecia

Aby mieć mądrego i ułożonego psiaka, należy podczas spacerów nie tylko dbać o jego kondycję i rozrywkę, ale również o rozwój i wychowanie. Pies na spacerze wręcz kipi energią. Chętniej wykonuje wówczas komendy, gdyż traktuje je jak grę. Dla Ciebie to bez wątpienia praktyczne urozmaicenie spaceru. Dla Twojego kudłacza – wizja otrzymania psiego smaczka, pochwała ze strony opiekuna i wspaniałe zwieńczenie wspólnego wyjścia.

Bez względu na to, w jaki sposób zechcemy naszemu ulubieńcowi urozmaicić spacer, możemy być pewni, że każda z tych form przysłuży się nie tylko naszemu pupilowi, ale również nam. Nic tak bowiem nie wzmacnia więzi z psem jak wspólne spacery.