Jak wybrać salon groomerski?

Żyjemy w czasach, w których świadomość dotycząca wychowania czworonogów, opieki nad nimi i ich pielęgnacji jest coraz większa. Nasze psy i koty niejednokrotnie traktujemy jak członków rodziny. Dbamy o ich zdrowie na co dzień i podczas regularnych wizyt u weterynarza. Pracujemy nad ich zachowaniem dzięki usługom behawiorysty. W gabinecie groomerskim natomiast zadbamy o ich piękny wygląd, kondycję skóry, sierści czy pazurów. Dziś podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego salonu groomerskiego dla psa!

Polecany specjalista

Przede wszystkim podpytaj znajomych psiarzy, z usług którego groomera korzystają. Jak wiesz, poczta pantoflowa zawsze jest najskuteczniejszym sposobem, by trafić do doświadczonego specjalisty. Istnieje zatem duża szansa, że jeśli Twój przyjaciel, sąsiad czy kolega z pracy jest zadowolony z usług groomera, Ty również będziesz!

Psie fryzury pod lupą

Podczas spacerów przyglądaj się fryzurkom mijanych psów. Jeśli widzisz, że pupil jest estetycznie i modnie ostrzyżony, zapytaj opiekuna o namiary na groomera, który tę fryzurę wykonał. To idealny sposób, by Twój pies również wyglądał zachwycająco.

Jak wybrać salon groomerski? JohnDog

Opinie klientów

Jeśli nadal nie możesz podjąć decyzji – zajrzyj na strony internetowe i social media salonów groomerskich. Większość z nich prowadzi swoje profile na Facebooku i Instagramie. Znajdziesz tam zdjęcia ostrzyżonych psiaków, informacje z życia firmy itp. Przeglądając profile salonów, przekonasz się, jaki dany groomer ma styl strzyżenia i poczucie estetyki.

Zapoznaj się również z opiniami klientów. Jeśli większość z nich będzie pozytywnie wypowiadać się na temat salonu i groomera, łatwiej Ci będzie mu zaufać. Zwróć także uwagę na to, czy na stronie internetowej lub na FB salonu zamieszczone są zdjęcia groomerów pracujących w danym salonie. Łatwiej bowiem obdarzyć zaufaniem osobę, którą znasz z imienia i nazwiska oraz której efekty pracy widziałeś na zdjęciach.

Pełen profesjonalizm?

Oglądając zdjęcia z pracy poszczególnych salonów groomerskich, zwróć uwagę na to, czy pielęgnacja poszczególnych ras jest prowadzona prawidłowo, np. czy psy szorstkowłose są trymowane. Doceń groomerów, którzy potrafią odmówić i nie wykonać danej usługi, jeśli będzie ona szkodliwa dla psa. Dobry specjalista unika bardzo krótkiego obcinania sierści podczas upałów i mrozów albo golenia psów z sierścią dwuwarstwową, np. pomeranianów czy husky.

Doświadczenie ma znaczenie?

Kolejną ważną kwestią jest długość istnienia salonu groomerskiego na rynku. To oczywiste, że salon z długoletnią historia ma większe doświadczenie od tego, który działa kilka miesięcy. Często jednak bywa tak, że groomerzy z młodszym stażem potrafią wyczarować piękne psie fryzury, rozwijają się i podążają za modą, natomiast salony istniejące kilkanaście lat na rynku powielają wciąż te same schematy strzyżenia, nie próbując dokształcać się ani uczyć nowych technik.

Warto zwrócić uwagę na dyplomy i certyfikaty pracowników udostępnione w salonie groomerskim. To oczywiste, że same dokumenty nie świadczą o tym, czy dany groomer jest dobrym specjalistą czy nie, ale na pewno potwierdzają jego dążenie do rozwoju i podnoszenia kwalifikacji.

Każdy groomer, nawet ten z krótkim stażem, powinien posiadać certyfikat ukończenia kursu groomerskiego. W Polsce ukończenie tego typu kursu nie jest prawnie wymagane, by otworzyć swój salon, jednak dla dobra swojego psa wybierajmy salony, w których groomerzy mają taki certyfikat.

Uzyskanie tego dokumentu to jednak dopiero początek drogi groomera i najlepiej, jeśli taki kurs trwa trzy, cztery tygodnie lub więcej. Kolejne etapy edukacji groomera to specjalistyczne seminaria doszkalające i warsztaty, na których przekazywana jest wiedza dotycząca pielęgnacji poszczególnych ras.

Do Polski regularnie przyjeżdżają światowej sławy specjaliści, którzy na czworonogach o różnych typach sierści pokazują nowinki ze świata psiego fryzjerstwa. To bardzo cenne, jeśli groomer Twojego psa, będzie uczestniczył w tego typu szkoleniach.

Jak wybrać salon groomerski? JohnDog

Groomer jak psi psycholog

Każdy groomer powinien znać się chociaż trochę na psiej psychologii. Idealną sytuacją jest, jeśli groomer jest jednocześnie behawiorystą, psim trenerem lub przynajmniej interesuje się tą tematyką. Te dodatkowe kwalifikacje ułatwią poprawne odczytywanie sygnałów i minimalizowanie psiego stresu podczas wizyty. Jest to szczególnie ważne w pracy z psami lękliwymi i przejawiającymi zachowania agresywne. Dodatkowo takiej osobie łatwiej będzie przekazać opiekunowi wiedzę, jak postępować z psem, jak przyzwyczaić go do pielęgnacji i jak pracować nad oswajaniem niepokojów, gdy pupil boi się np. obcinania pazurków lub kąpieli.

W każdym dobrym salonie groomerskim organizowane są wizyty zapoznawcze, podczas których możesz poznać groomera, porozmawiać z nim, poprosić o radę dotyczącą pielęgnacji Twojego psa. Takie wizyty są istotne zarówno w przypadku szczeniąt, jak i psów dorosłych. To bardzo cenne, jeśli groomer znajdzie dla Was czas, by przywitać się z Twoim psem, dać mu pyszny smaczek, rozwiać Twoje wątpliwości dotyczące pierwszej wizyty. Celem wizyty zapoznawczej jest budowanie u psa pozytywnych skojarzeń z salonem groomerskim. To wspaniała inwestycja w bezstresowy przebieg późniejszych wizyt w psim spa.

Ceny usług groomerskich i terminy

Dobry, szanujący się groomer nie jest tani. Specjalistyczne seminaria doszkalające, profesjonalny sprzęt i kosmetyki kosztują naprawdę sporo. Musi to niestety mieć odzwierciedlenie w cenie usługi. Wybierając groomera, nie daj się skusić niską ceną, ponieważ najczęściej będzie za nią stała niższa jakość.

W dobrych, cenionych salonach groomerskich na termin wizyty trzeba czasem poczekać naprawdę długo. To niewątpliwy znak, że pracujący w nim ludzie są dobrzy w tym, co robią, a opiekunowie psów doceniają ich talent i profesjonalizm.

Takie zachowania są OK!

Wybierając groomera, nie zniechęcaj się, jeśli zostaniesz poproszony o zaczekanie na swojego psa w poczekalni lub o przyjście po niego w wyznaczonym czasie. To, że groomerzy nie pozwalają na zostawanie opiekuna przy psie podczas strzyżenia, to całkowicie normalna procedura. Ma ona na celu zapewnienie psu maksimum komfortu i bezpieczeństwa. Jeśli jednak będziesz czuć się pewniej, nie opuszczając salonu, wybierz taki, w którym znajduje się poczekalnia.

Zwróć uwagę, czy salon groomerski jest wyposażony w monitoring. To jasny znak, że dany groomer nie ma nic do ukrycia i Twój zwierzak będzie traktowany z szacunkiem.

Sprawą absolutnie oczywistą jest kwestia NIEKORZYSTANIA ze środków farmakologicznych w profesjonalnych, szanujących się i kochających zwierzęta salonach groomerskich.

Sprawdź czystość salonu groomerskiego!

Wybierz salon, w którym pracownicy dbają o ogólną czystość miejsca pracy, np. regularnie sprzątają sierść z podłogi, a także sterylizują sprzęt.

Nie bój się zapytać swojego przyszłego groomera, jak wygląda kwestia dezynfekcji sprzętu. W dobrych, szanujących się salonach nożyczki, grzebienie, szczotki i ostrza oraz stół groomerski dezynfekowane są po każdym psim kliencie. Zapytaj, czy salon posiada na wyposażeniu salonu znajduje się sterylizator do narzędzi. Idealną sytuacją jest, gdy oprócz takiego urządzenia również lampę bakteriobójczą UV, która włączona podczas nieobecności personelu gwarantuje niszczenie wszelkich drobnoustrojów: grzybów, wirusów oraz bakterii.

Dopytaj o sprzęt groomerski, z którego korzystają psi fryzjerzy w danym salonie. Profesjonalne wanny i stoły elektryczne, suszarki-dmuchawy o wysokiej mocy, wysokiej jakości maszynki, szczotki i nożyczki – to wszystko sprawia, że wizyta w salonie jest dla psa dużo wygodniejsza, mniej stresująca, bezpieczniejsza i krótsza.

Zapytaj groomera, jakich kosmetyków używa do kąpieli i pielęgnacjpsich klientów. Dobre, profesjonalne kosmetyki to połowa sukcesu. Preparaty renomowanych firm w połączeniu z doświadczeniem groomera zagwarantują, że sierść Twojego pupila zostanie oczyszczona, a jednocześnie odżywiona, nawilżona i nabłyszczona. Pozwolą też uniknąć podrażnień i alergii skórnych.

Pamiętaj także, że nie wszystkie salony przyjmują psy dużych ras. Podczas umawiania wizyty określ wielkość, wagę, rasę lub powiedz, w typie jakiej rasy jest Twój pies. To ułatwi groomerowi zaplanowanie długości wizyty.

Mam nadzieje, że moje rady pomogą Ci wybrać profesjonalny salon groomerski dla Twojego psa!

 

Kornelia Jankowska, groomer