Spis treści:
Żyjemy w czasach, w których świadomość dotycząca wychowania czworonogów, opieki nad nimi i ich pielęgnacji jest coraz większa. Nasze psy i koty niejednokrotnie traktujemy jak członków rodziny. Dbamy o ich zdrowie na co dzień i podczas regularnych wizyt u weterynarza. Pracujemy nad ich zachowaniem dzięki usługom behawiorysty. W gabinecie groomerskim natomiast zadbamy o ich piękny wygląd, kondycję skóry, sierści czy pazurów. Dziś podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego salonu groomerskiego dla psa!
Polecany specjalista
Przede wszystkim podpytaj znajomych psiarzy, z usług którego groomera korzystają. Jak wiesz, poczta pantoflowa zawsze jest najskuteczniejszym sposobem, by trafić do doświadczonego specjalisty. Istnieje zatem duża szansa, że jeśli Twój przyjaciel, sąsiad czy kolega z pracy jest zadowolony z usług groomera, Ty również będziesz!
Psie fryzury pod lupą
Podczas spacerów przyglądaj się fryzurkom mijanych psów. Jeśli widzisz, że pupil jest estetycznie i modnie ostrzyżony, zapytaj opiekuna o namiary na groomera, który tę fryzurę wykonał. To idealny sposób, by Twój pies również wyglądał zachwycająco.
Opinie klientów
Jeśli nadal nie możesz podjąć decyzji – zajrzyj na strony internetowe i social media salonów groomerskich. Większość z nich prowadzi swoje profile na Facebooku i Instagramie. Znajdziesz tam zdjęcia ostrzyżonych psiaków, informacje z życia firmy itp. Przeglądając profile salonów, przekonasz się, jaki dany groomer ma styl strzyżenia i poczucie estetyki.
Zapoznaj się również z opiniami klientów. Jeśli większość z nich będzie pozytywnie wypowiadać się na temat salonu i groomera, łatwiej Ci będzie mu zaufać. Zwróć także uwagę na to, czy na stronie internetowej lub na FB salonu zamieszczone są zdjęcia groomerów pracujących w danym salonie. Łatwiej bowiem obdarzyć zaufaniem osobę, którą znasz z imienia i nazwiska oraz której efekty pracy widziałeś na zdjęciach.
Pełen profesjonalizm?
Oglądając zdjęcia z pracy poszczególnych salonów groomerskich, zwróć uwagę na to, czy pielęgnacja poszczególnych ras jest prowadzona prawidłowo, np. czy psy szorstkowłose są trymowane. Doceń groomerów, którzy potrafią odmówić i nie wykonać danej usługi, jeśli będzie ona szkodliwa dla psa. Dobry specjalista unika bardzo krótkiego obcinania sierści podczas upałów i mrozów albo golenia psów z sierścią dwuwarstwową, np. pomeranianów czy husky.
Doświadczenie ma znaczenie?
Kolejną ważną kwestią jest długość istnienia salonu groomerskiego na rynku. To oczywiste, że salon z długoletnią historia ma większe doświadczenie od tego, który działa kilka miesięcy. Często jednak bywa tak, że groomerzy z młodszym stażem potrafią wyczarować piękne psie fryzury, rozwijają się i podążają za modą, natomiast salony istniejące kilkanaście lat na rynku powielają wciąż te same schematy strzyżenia, nie próbując dokształcać się ani uczyć nowych technik.
Warto zwrócić uwagę na dyplomy i certyfikaty pracowników udostępnione w salonie groomerskim. To oczywiste, że same dokumenty nie świadczą o tym, czy dany groomer jest dobrym specjalistą czy nie, ale na pewno potwierdzają jego dążenie do rozwoju i podnoszenia kwalifikacji.
Każdy groomer, nawet ten z krótkim stażem, powinien posiadać certyfikat ukończenia kursu groomerskiego. W Polsce ukończenie tego typu kursu nie jest prawnie wymagane, by otworzyć swój salon, jednak dla dobra swojego psa wybierajmy salony, w których groomerzy mają taki certyfikat.
Uzyskanie tego dokumentu to jednak dopiero początek drogi groomera i najlepiej, jeśli taki kurs trwa trzy, cztery tygodnie lub więcej. Kolejne etapy edukacji groomera to specjalistyczne seminaria doszkalające i warsztaty, na których przekazywana jest wiedza dotycząca pielęgnacji poszczególnych ras.