Transporter dla psa do samochodu – dlaczego warto?
W kwestii podróżowania z psem samochodem większość opiekunów decyduje się na matę i specjalne pasy bezpieczeństwa przypinane do szelek. To popularne rozwiązanie ma jednak sporo minusów – sprawdza się tylko w przypadku spokojnych psów, nie zapewnia psu pełnego bezpieczeństwa, nie nadaje się również do wycieczek pociągiem, autobusem bądź samolotem. Tutaj z pomocą przychodzi transporter dla psa – wynalazek, który znacznie ułatwia podróżowanie z czworonogiem. Transporter pozwala stworzyć psu bezpieczną przestrzeń, w której będzie czuł się komfortowo, to również super wygodna opcja dla opiekuna – pies nie „chodzi po aucie”, transporter można przypiąć pasami bezpieczeństwa (dzięki czemu pupil mniej odczuwa wstrząsy i ostre hamowanie) oraz przenieść z miejsca na miejsce. Do transportera można włożyć kocyk i ulubioną zabawkę psa – dzięki temu pupil poczuje się bezpiecznie, a podróż wśród znajomych zapachów będzie mu się dobrze kojarzyć.
Rodzaje transporterów dla psa
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów transporterów dostosowanych do wielkości i preferencji psa. Może on mieć formę torby, klatki, kontenera bądź kosza. Do jego wykonania używa się różnych materiałów, począwszy od tworzywa sztucznego, przez wiklinę, tkaninę, na metalu kończąc. Jeżeli chodzi o ich budowę, to najlepsze są te, które mają ze wszystkich stron kratkę lub siatkę, również na górze. Zapewnia to odpowiednią wentylację i odprowadzenie pary. W ofercie sklepów zoologicznych znajdziemy zarówno podstawowe wersje transporterów, jak i takie wzbogacone o różnorodne udogodnienia np. o miseczki na wodę i karmę, czy o kieszonki na psie drobiazgi.
Jak dobrać wielkość transportera do psa?
Pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniego rozmiaru transportera jest dokładne zmierzenie psa. Transporter musi być na tyle duży, by pies mógł do niego swobodnie wejść i swobodnie się w nim obracać – w końcu nikt nie lubi podróżować w klitce, w której nie może się poruszać. Pupil musi mieć też dostatecznie dużo miejsca na położenie się i siedzenie – dzięki temu podróż będzie dla niego dużo bardziej komfortowa. Co ważne, transporter nie może być również zbyt duży – wówczas psiak będzie odbijał się o jego ścianki podczas jazdy. Kolejną istotną kwestią jest cyrkulacja powietrza – w całości zamknięty, zabudowany transporter ogranicza przepływ powietrza, przez co pies może się stresować i denerwować, a podróż w transporterze może mu się źle kojarzyć, watro więc zadbać o to, by wybrany przez nas model miał siatkowe elementy.
Transporter dla dużego psa
Najlepszym rozwiązaniem dla psów średnich i większych ras będzie klatka lub kontener, który bezpiecznie zamocujemy na tylnym siedzeniu. W przypadku psów średniej wielkości dobrze sprawdzi się również transporter na kółkach — przypominający walizkę. Klatka do przewozu psa musi być przede wszystkim łatwa w złożeniu i lekka. Warto pamiętać, że pies ma czuć się w transporterze swobodnie, dlatego podczas zakupów uważnie sprawdzajmy wymiary i pamiętajmy, że nie każdy pies zmieści się do transportera – nie upychajmy go w nim na siłę! Wyobrażasz sobie mastifa tybetańskiego w kontenerze? Nie ma takiej opcji!
Transporter dla małego psa do samochodu
W przypadku psów mniejszych ras mamy większe pole do popisu. York, shith tzu czy maltańczyk będzie czuł się komfortowo zarówno w miękkiej torbie z szerokim, usztywnianym dnem, jak i w klatce czy kontenerze. Wszystko zależy od upodobań naszego pupila i długości podróży. Torba jest dobrą opcją na przemieszczenie się po mieście i w przypadku bardzo krótkich dystansów – brak sztywnej konstrukcji ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo w przypadku kolizji. Na dalekie, kilkugodzinne wojaże zdecydowanie lepszym (i dużo bezpieczniejszym!) rozwiązaniem będzie klatka lub kontener, który przypniemy do siedzenia pasami bezpieczeństwa – pies będzie mógł się swobodnie rozprostować, a wstrząsy i ostre zakręty będą mu niestraszne.
Jak przymocować transporter dla psa w samochodzie?
Transporter ustawiamy bokiem do kierunku jazdy, niektóre z transporterów dostępnych w sklepach mają specjalne klamry, pozwalające przypiąć transporter do pasów w samochodzie. Jeżeli jednak zakupiony przez nas model ich nie posiada, to przypinamy go tak, jak pasażera – pasami biodrowym i barkowym. Pod żadnym pozorem nie umieszczamy transportera na podłodze pomiędzy przednim a tylnym siedzeniem – to stwarza ogromne zagrożenie dla naszego psa w razie wypadku!
Transporter otwierany od góry
Podczas zakupu transportera zwróć uwagę, by otwierał się nie tylko od boku, ale również od góry — psu dużo trudniej uciec górą, a chętniej wchodzi bocznymi wejściami. Takie praktyczne rozwiązanie pozwoli Ci również szybko wsadzić lub wysadzić pupila z transportera podczas niespodziewanego postoju.
Transporter dla psa do samolotu
Podróże z psem to nie tylko wycieczki autem. Zdarza się, że musimy zabrać naszego pupila na pokład samolotu. Jak to wygląda w praktyce? Na samym początku warto wspomnieć, że tanie linie lotnicze nie przewożą na pokładzie psów, wyjątkiem są psy przewodniki podróżujące z pasażerem wymagającym pomocy. Standardowe linie lotnicze dają możliwość podróżowania z psem na pokładzie – wówczas waga psa wraz z kontenerem nie powinna przekraczać 8 kg, a kontener musi mieścić się pod siedzeniem (wymiary 55 x 40 x 23cm). Oferują one również możliwość podróżowania pupila jako cargo – wówczas pies podróżuje w swoim kontenerze w klimatyzowanym luku bagażowym. Co ważne transporter do samolotu musi spełniać wymogi określone przepisami IATA Live Animals Regulations (Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego) https://www.iata.org/en/programs/cargo/live-animals/pets/ – tu kluczowa jest jego wielkość (pies musi mieć dostateczną ilość miejsca na spokojne poruszanie się), a wszystkie mechanizmy zamykające muszą być w pełni sprawne.
Transporter dla psa na rower
Twój pupil może towarzyszyć Ci również podczas wycieczki rowerowej! W sklepach zoologicznych dostępne są również transportery na rower – najczęściej są to koszyki z siatkową kopułą u góry, z funkcją podpięcia krótkiej smyczy, które można mocować na kierownicy, lub na bagażniku (w zależności od wagi psa). Co ważne tego typu rozwiązania są odpowiednie dla mniejszych czworonogów ważących nie więcej niż 12 kg – większe psy po prostu nie zmieszczą się do transportera.
Plecak transporter dla psa
Dobrą opcją na piesze wędrówki lub po prostu na przemieszczanie się z psiakiem po mieście jest transporter w formie plecaka. To odpowiednie rozwiązanie dla psów ważących maksymalnie 10-12 kg, które zapewnia opiekunowi wolne dłonie i jest dużo mniej męczące niż noszenie psa na rękach. Plecaki-transportery, wykonane są z lekkich i oddychających tkanin, mają także siateczkowe wywietrzniki i okienko, które pozwala na obserwowanie i zapewnia swobodną cyrkulację powietrza. Stabilny stelaż zapewnia psu bezpieczeństwo, a opiekunowi wygodę podczas wędrówki.