Jak zorganizować psu plan dnia?

Współcześnie prawie każdy człowiek ma zaplanowany dzień. Pozwala to zoptymalizować wykorzystanie czasu, tak by wyciągnąć z doby maksimum, ile się da. Nasz pupil nie ma tego problemu, zadań ma niewiele i głównie śpi, niemniej plan dnia dla psa, skoordynowany z naszym, ułatwi nam życie, a zwierzakowi da poczucie uporządkowania codziennych czynności.

Przygotuj harmonogram dnia

Ułożenie psiego harmonogramu będzie ściśle uzależnione od naszego. Tak czy owak, plan dnia psa musi uwzględniać pory karmienia, spacerów i wszelkiej aktywności fizycznej, czas spędzony z opiekunem oraz odpoczynek. Nieco inaczej będzie się przedstawiał taki harmonogram dla szczeniaka, psa dorosłego, a jeszcze inaczej dla milusińskiego w podeszłym wieku, co związane jest z naturalnymi potrzebami naszego pupila.

W wypadku szczeniaka chyba nie trzeba tłumaczyć, że plan dnia dla psa będzie nieco chaotyczny, gdyż np. uczenie malucha czystości może ten rozkład wywrócić do góry nogami. Niemniej staramy się wprowadzać pewien porządek w psie życie już od pierwszych tygodni. Szczeniak powinien zjadać trzy posiłki dziennie w równych odstępach czasu i dość często wychodzić na spacery. Staramy się je planować o stałych porach, aczkolwiek w imię nauki psiej czystości lepiej czasami nagiąć ten misternie ułożony plan. Szczenię większość dnia przesypia i trudno jest wyznaczyć stałe godziny na zabawy z psem. W tym okresie musimy po prostu wykorzystywać momenty największej aktywności pupila i chwile przebudzenia. Czas ten warto poświęcić również na treningi i spacery.

Jak zorganizować psu plan dnia

Ustal psu wyraźne pory dnia

Dojrzałe psy śpią zdecydowanie mniej, choć nadal potrafią przespać pół doby. W tym okresie możemy już ustalić stałe godziny spacerów. Poranna i wieczorna toaleta zazwyczaj ogranicza się do krótkiej przechadzki, natomiast spacery popołudniowe powinny być dłuższe i pozwolić psu wyeksploatować zgromadzoną podczas drzemek energię. Wspólne wyjścia to świetna okazja do treningów i zacieśniania więzi.

Co do żywienia, to psy dorosłe powinno się karmić dwa razy dziennie. Pierwszy skromny posiłek pupil powinien dostać po porannej toalecie. Drugi, ten większy, po popołudniowej aktywności. Karmę podajemy po spacerze, a nie przed. Nieprzestrzeganie tej zasady może skutkować skrętem żołądka u naszego pupila, a w konsekwencji nawet jego śmiercią.

Starsze osobniki potrzebują więcej snu, a mniej aktywności. Nie znaczy to, że mamy zrezygnować z zabaw czy treningów. Spróbuj z empatią spojrzeć na swojego pupila. Długie spacery męczą go i nie dają już tyle radości, co kiedyś, a przy tym da się zauważyć, że psiak nadal chce być aktywny i cieszyć się ze spędzania z tobą czasu. Dlatego lepiej zaplanować dla niego kilka krótszych przechadzek. To samo tyczy się psów chorych i ras powolnych, które całe swoje życie nie przepadają za zbytnią aktywnością i nie należy ich do niej zmuszać.