Spis treści:
Marzysz o piesku, ale obawiasz się, że będzie się męczył w małym mieszkaniu? Nie martw się! Istnieje całkiem sporo ras, które do szczęścia nie potrzebują wcale domu z ogrodem i którym mieszkanie w bloku zapewni wystarczającą przestrzeń. Sprawdź, jaki pies najlepiej nadaje się do życia w mieszkaniu i jak stworzyć dla niego odpowiednie warunki!
Jaki pies nadaje się do mieszkania w bloku?
Piesek, który będzie dobrze czuł się w niewielkich przestrzeniach, wbrew pozorom wcale nie musi być mały! Ważne jest jednak, by miał kilka cech, które znacznie ułatwią mu życie w bloku. Jakie to cechy?
- Ograniczona potrzeba ruchu
Piesek, który ma mieszkać w bloku, przede wszystkim nie może być wulkanem energii. W końcu pupil nie będzie mógł swobodnie wybiegać na dwór, a my nie zawsze będziemy mieli czas, by wychodzić z nim na dłuższe spacery, gdy tylko będzie miał na to ochotę. W mniejszych mieszkaniach idealnie odnajdą się więc przedstawiciele wszystkich ras, u których potrzeba ruchu nie jest zbyt duża. Należą do nich między innymi mopsy, maltańczyki czy buldogi angielskie. Istnieje również sporo ras łączących miłość do aktywności fizycznej ze spokojnym trybem życia. Są to na przykład charty, które jeśli tylko mają zapewnioną możliwość wybiegania się, resztę czasu chętnie spędzą, śpiąc i odpoczywając w mieszkaniu.
- Przyjazne nastawienie do ludzi i innych zwierząt
Jeśli mieszkamy w bloku, musimy mieć świadomość, że nasz pupil będzie nieustannie narażony na kontakty z sąsiadami, a także z innymi zwierzętami. Dobrze więc, by był do nich przyjaźnie nastawiony. Oczywiście w tym przypadku wiele zależy od odpowiedniej socjalizacji czworonoga i jego poczucia bezpieczeństwa. Są jednak rasy, które nie czują się komfortowo w zatłoczonych miejscach, i nawet pomimo szkolenia jazda windą czy wizyta w parku pełnym innych psów mogą być dla nich stresującym przeżyciem. Najlepiej więc, zanim weźmiemy pieska pod opiekę, sprawdzić, czy nadaje się on do życia w mieście.
- Niewielka szczekliwość
Ujadanie bardzo często wynika z problemów behawioralnych, jednak niektóre rasy wykazują większą tendencję do nadmiernej szczekliwości niż inne. Pomocne mogą się okazać opisy poszczególnych ras, które znajdziesz na naszym blogu. Umieściliśmy tam informacje o tym, czy dana rasa może być hałaśliwa i jak można temu zapobiec. Kluczowe jest również odpowiednie przygotowanie psa, zanim zostawimy go samego na dłuższy czas. Nie chcielibyśmy przecież, by nasz ukochany pupil wpadł w panikę, przeżywał stres, a w konsekwencji uprzykrzał życie sąsiadom.
Potrzeby psa w mieszkaniu – jak je zaspokoić?
Aby piesek czuł się w każdym, nawet niewielkim, mieszkaniu komfortowo, ważne jest, by zadbać o jego potrzeby. Kiedy je zaspokoimy, a dodatkowo przyzwyczaimy pupila do naszej nieobecności, powinien on bez problemu odnaleźć się w bloku. Jak to zrobić?
Zapewnij psu dużo ruchu – częste spacery to podstawa!
Piesek mieszkający w bloku nie ma zwykle możliwości swobodnego opuszczania mieszkania, by na przykład pobawić się w ogrodzie. W związku z tym konieczne jest zapewnienie mu takiej ilości ruchu, jaka tylko jest możliwa. Nawet jeśli dużo pracujesz i często nie ma Cię w domu, zadbaj, by znaleźć czas na przynajmniej jeden długi spacer dziennie, podczas którego pies będzie mógł się swobodnie wybiegać. Oprócz tego niezbędne jest jeszcze co najmniej kilka krótszych spacerów, by Twój pupil zaspokoił potrzeby fizjologiczne.