Jak wprowadzić drugiego psa do domu?

Masz już psa, ale zastanawiasz się nad przygarnięciem kolejnego? Wprowadzanie do domu nowego czworonoga to dla wielu właścicieli niełatwe zadanie. Co zrobić, aby psy się polubiły? Jak i kiedy je ze sobą zapoznać? To pytania, które najczęściej sobie zadajemy. W poniższym tekście i załączonym do niego videoinstruktażu znajdziecie kilka podpowiedzi. Piotr opowiada o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, które w takiej sytuacji należy zastosować. Towarzyszą mu Bono (4,5 miesiąca) i Jagger (2,5 roku).

Ważne!

Przede wszystkim pamiętajmy, że nie zawsze psy się polubią. W ich świecie, tak jak w ludzkim, istnieją różne charaktery, które mogą do siebie nie pasować i nie będą się ze sobą zgadzać. To problem, którego czasami nie jesteśmy w stanie rozwiązać.

Przez wiele lat można było słyszeć o micie, według którego psom należy dać szansę, aby się dogadały, bo z czasem się dotrą, nawet jeśli między nimi istnieje konflikt. Nic bardziej mylnego! Konflikt z czasem może się zaognić i doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

KROK 1: ZAPOZNAJ PSY ZE SOBĄ NA NEUTRALNYM TERENIE

Najczęstszy błąd, który popełniamy, to wprowadzenie nowego psa do miejsca, gdzie przebywa pierwszy pupil. Pies rezydent czuje się w takiej sytuacji zagrożony, bo ktoś wchodzi na jego teren, i właśnie tak najczęściej dochodzi do konfliktów pomiędzy czworonogami. Należy zatem pamiętać, aby zapoznać psy ze sobą na neutralnym terenie, np. na łące czy w parku. Zwierzęta potrzebują czasu i przestrzeni, aby się poznać, dlatego należy im je zapewnić.

W trakcie spotkania obserwujmy, jak przebiegają interakcje między psami. Starajmy się pomagać temu słabszemu, który bardziej się boi (głaszczmy go, bądźmy przy nim) i jednocześnie zatrzymujmy tego silniejszego i większego – w ten sposób zachowamy pomiędzy nimi równowagę. Takie spotkania należy powtarzać regularnie – niezbędnych jest kilka spotkań (5-10), a sposób postępowania należy dopasowywać do konkretnych psów.

Behawiorysta częstuje dwa psy pysznymi smakołykami w domu

KROK 2: PRZYGOTUJ PSA NA ZMIANY

Zacznijmy działać wcześniej i stopniowo przygotowujmy psa, który mieszka już z nami, na zmiany. Jeśli np. w domu pojawi się szczeniak i będziemy musieli z nim częściej wychodzić, aby nauczyć go czystości, przyzwyczajajmy stopniowo psa rezydenta do naszych nieobecności i co jakiś czas opuszczajmy mieszkanie na chwilę, np. 2 razy dziennie na 30 minut.

Dodatkowo podzielmy mieszkanie na dwie strefy, np. za pomocą bramki, i przyzwyczajajmy rezydenta do tego, by przebywał w swojej strefie już kilka tygodni przed pojawieniem się drugiego psa. Kiedy do domu przyjdzie kolejny pupil, psy stopniowo będą się do siebie przyzwyczajać i oswajać się z przestrzenią, a spacery integracyjne będą odgrywały kluczową rolę.

Behawiorysta zachęca psa do aktywnej zabawy linorożcem, podczas gdy drugi lezy na dywanie

KROK 3: WPROWADŹ NOWEGO PSA DO DOMU

Wprowadzając nowego psa do domu, przygotujmy odpowiednio mieszkanie. Usuńmy ze wspólnej przestrzeni wszystkie rzeczy, które są cenne dla psa rezydenta, np. miskę, gryzaki, zabawki itp. W takiej sytuacji bardzo często dochodzi bowiem do bronienia swoich przedmiotów i swojego terytorium.

Pamiętajmy także, że oba psy muszą mieć zapewnione spokojne miejsce do odpoczynku. Przygotowane dla nich kąciki powinny znajdować w różnych częściach mieszkania, tak aby psy czuły się komfortowo i bezpiecznie.

Człowiek siedzący na dywanie po turecku częstuje psy smakołykami