Kojec dla psa – o czym warto pamiętać?

Nie każdy właściciel ma możliwość trzymania psa w domu, a niektórzy po prostu nie chcą tego robić. Również nie każdy pies dobrze czuje się w pomieszczeniu i są takie czworonogi, którym decydowanie więcej radości sprawia przebywanie na podwórku i stróżowanie. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest budowa kojca, który będzie dla psa miejscem odpoczynku, schronieniem, a także wygodnym „domem”, kiedy będzie musiał zostać przez pewien czas w zamknięciu. Przed przystąpieniem do pracy warto jednak przemyśleć plan działania i pamiętać o kilku najważniejszych zasadach.

1. Lokalizacja

Przede wszystkim zdecyduj, w którym miejscu działki postawisz psi kojec. Ważne, aby zlokalizować go tam, gdzie jest najchłodniej. Najlepiej, jeśli jest to północna część posesji lub miejsce, w którym jest chłodniej i słońce nie świeci przez cały dzień. Dzięki temu Twój pies nie będzie narażony na wysokie temperatury i przegrzanie i będzie czuł się w kojcu komfortowo.

2. Bezpieczeństwo

Budując kojec dla psa, pamiętaj o bezpieczeństwie czworonoga! Zadbaj, aby wszystkie elementy były starannie dopracowane, nie zapomnij o szczegółach – usuń wystające gwoździe, drzazgi i inne ostre końce, które mogą zranić pupila. Dokładnie sprawdź, czy któryś z elementów nie stanowi dla niego zagrożenia.

3. Trwałość

Kojec dla czworonoga powinien być też trwały. Zadbaj, aby był wykonany z wytrzymałych i solidnych materiałów. Stabilne ścianki, które nie przewrócą się na psa, wytrzymały dach, który nie odfrunie przy pierwszym mocniejszym powiewie wiatru ani nie zawali się pod nadmiarem śniegu, a także stabilne i wyłożone materiałem izolującym podłoże – niezbędne elementy.

Duży, biały pies rasy bokser z językiem na zewnątrz, stoi na szarym dywanie na tle loftu.

4. Wygoda, czyli odpowiednia wielkość

Przygotowując kojec dla psa, nie zapomnij dopasować jego wymiarów do wielkości czworonoga. Twój pupil powinien mieć możliwość swobodnego wstania i rozprostowania łap, dzięki czemu nie będzie musiał stać w niewygodnej pozycji. W środku powinna także znaleźć się buda, również dopasowana do wielkości pupila, która zapewni mu schronienie w zimniejsze, deszczowe i wietrzne drzwi. Aby dobrze spełniała swoją funkcję, warto pamiętać o jej właściwej izolacji. Zadbaj również, aby w kojcu znalazło się miejsce relaksu dla psa, kącik z miskami na wodę i jedzenie, przestrzeń do swobodnego poruszania się, a także miejsce do załatwienia potrzeb fizjologicznych.

5. Solidne zamknięcie

Zamknięcie kojca powinno być przede wszystkim solidne i odporne na próby ucieczki pupila. Nie zapominaj, że psiaki to bardzo inteligentne zwierzęta, które niezwykle szybko rozpracowują sposoby wydostania się z pomieszczenia. Zamknięcie kojca nie może im dawać takiej możliwości! Nie może ono być również na tyle słabe, że pies popsuje je lub otworzy uderzeniem łapy. To bardzo ważne, tym bardziej, jeśli masz psa dużej i groźnej rasy oraz jeśli na Twoje podwórko wchodzą obcy ludzie! Zadbaj więc o dużą i mocną zasuwę lub zamek na klucz. Dzięki dobremu zabezpieczeniu uchronisz się przed niebezpiecznymi i nieprzyjemnymi sytuacjami, do których może dojść, jeśli pies się uwolni.

Duży, biały pies rasy bokser leżący na szarym dywanie w nowoczesnym mieszkaniu, przed nim leży zabawka, różowa piłka z rączką.

Kilka dodatkowych porad

Pamiętaj o utrzymaniu czystości w kojcu. Sprzątanie wewnątrz, mycie misek, dostarczanie psu świeżej wody i jedzenia – to podstawy. Nie zapomnij także o dokładnym myciu wnętrza kojca raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. To bardzo ważne, aby wewnątrz było czysto i aby nie rozwijały się tam żadne bakterie. Jeśli do mycia użyjesz detergentów, pamiętaj, by dokładnie je spłukać, zanim wpuścisz psa z powrotem do kojca.

Nie trzymaj czworonoga w zamknięciu całymi dniami! To dla niego bardzo niekomfortowe. Pamiętaj, że zwierzę potrzebuje ruchu – musi się wybiegać, a także zaspokoić swoje potrzeby węchowe, poznawcze oraz potrzebę kontaktu z właścicielami. W końcu Ty też nie chciałbyś siedzieć sam, w zamknięciu, odcięty od innych. Takie odizolowanie może bowiem doprowadzić do tego, że pies stanie się bardziej agresywny lub wpadnie w depresję. Nie zapomnij, że on także ma uczucia!

Teraz pozostaje już tylko stworzyć dla pupila wygodny kącik! Mamy nadzieję, że nasze porady będą dla Was przydatne, a Wasze czworonogi zamieszkają w najpiękniejszych kojcach, jakie mogły sobie wymarzyć.