Chcesz wybrać się z psem w podróż środkiem komunikacji miejskiej, ale nie wiesz, jakie zasady przewozu czworonogów obowiązują w danym mieście? Śpieszymy z pomocą! Podpowiadamy, jak ta kwestia wygląda w dużych miastach w Polsce: w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu oraz w Gdańsku.
Tekst stworzony został w oparciu o informacje uzyskane od przewoźników z poszczególnych miejscowości.
Przeczytaj także o tym, jak odpowiednio przygotować pieska do takiej podróży.
POZNAŃ
Za przewożenie psów nie jest pobierana opłata, jednak nie wolno ich sadzać na miejscach przeznaczonych do siedzenia.
Psy mogą być przewożone komunikacją miejską, jeśli znajdują się na uwięzi i mają nałożony kaganiec.
Pasażer ma obowiązek prawidłowo ustawić, zabezpieczyć i nadzorować w czasie przejazdu przewożone przez siebie zwierzaki i ponosi odpowiedzialność za szkody powstałe na skutek ich transportu.
WARSZAWA
Przewóz psów nie podlega opłatom, jednak zabronione jest umieszczanie ich na miejscach przeznaczonych do siedzenia.
Można przewozić zwierzęta, jeżeli istnieje możliwość umieszczenia ich w pojeździe tak, aby nie utrudniać przejścia i nie narażać na szkodę osób ani mienia innych pasażerów. Nie należy oczywiście także zasłaniać widoczności obsłudze pojazdu ani stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu.
Dopuszcza się przewożenie psów w pojazdach oraz wprowadzanie na teren stacji metra, pod warunkiem, że nie zachowują się agresywnie, nie są uciążliwe dla pasażerów oraz mają założony kaganiec i trzymane są na smyczy. Można też podróżować z psami asystującymi, o których mowa w ustawie z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Pasażer zobowiązany jest do zapewnienia nadzoru nad przewożonym zwierzęciem oraz do podjęcia wszelkich czynności niezbędnych dla zapobieżenia możliwości powstania szkód spowodowanych przez czworonoga. Za zwierzęta, które pasażer przewozi pod własnym nadzorem, operator ponosi odpowiedzialność jedynie w przypadku, gdy szkoda powstała z jego winy.
W przypadku naruszenia przez pasażera powyższych postanowień obsługa pojazdu, pracownicy nadzoru ruchu, obsługa metra, kontrolerzy biletów lub Straż Miejska mogą zażądać opuszczenia pojazdu przez pasażera wraz z przewożonym zwierzęciem. Taka osoba jest zastosować się do żądania.
Na żądanie obsługi pojazdu, pracowników nadzoru ruchu lub kontrolerów biletów pasażer jest obowiązany umieścić przewożone zwierzę tak, aby nie utrudniać innym osobom korzystania z pojazdu lub też opuścić pojazd wraz z przewożonym zwierzęciem, jeżeli jest ono przewożone w sposób sprzeczny z postanowieniami.
KRAKÓW
Przewóz zwierząt nie podlega opłacie.
Pasażerowie mogą przewozić w pojazdach zwierzęta, jeżeli istnieje możliwość takiego umieszczenia ich, aby nie utrudniały przejścia, nie narażały na zanieczyszczenie odzieży innych pasażerów, nie ograniczały widoczności kierującemu pojazdem ani nie zagrażały bezpieczeństwu ruchu. Psy muszą mieć kagańce i być trzymane na smyczy.
Osoba przewożąca czworonoga ma obowiązek posiadania przy sobie ważnego zaświadczenia potwierdzającego zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie.
Nadzór nad przewożonym psem należy do pasażera. Przewoźnik odpowiada za zwierzęta tylko w przypadku, gdy szkoda powstała z winy przewoźnika.
Pasażer odpowiada za zanieczyszczenie pojazdu lub uszkodzenie jego urządzeń i wyposażenia oraz za szkody lub obrażenia odniesione przez współpasażerów (np. pogryzienie przez psa).
Piesków nie wolno umieszczać na miejscach przeznaczonych do siedzenia.
W pojazdach nie wolno przewozić zwierząt mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku, w szczególności dużych psów bez kagańca.
W przypadku niestosowania się do powyższych ustaleń kierujący pojazdem ma prawo odmówić pasażerowi przewozu.