Spis treści:
Dzieci zazwyczaj uwielbiają psy i często to właśnie one są inicjatorami powiększenia rodziny o sympatycznego czworonoga. Warto rozwijać ich zainteresowanie psiakami! W jaki sposób? Na przykład czytając im książki takie jak „Psierociniec. W poszukiwaniu straconego węchu” Agaty Widzowskiej.
O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?
„Psierociniec. W poszukiwaniu straconego węchu” to druga książka z serii „Psierociniec”, której autorką jest Agata Widzowska. Psierociniec to zupełnie nietypowe schronisko dla zwierząt, bo za sprawą wspaniałej pani Anety psy czują się tu kochane i szczęśliwe. Mimo to marzą oczywiście o domu i własnej ludzkiej rodzinie… Taką rodzinę mają Budzeł i Śpiocheł, psiaki, które różnią się od siebie jak ogień i woda – zarówno wyglądem, jak i usposobieniem. Mimo to stanowią zgrany duet psich przyjaciół. Pewnego dnia Budzeł ze zgrozą odkrywa, że stracił węch, wyrusza więc w podróż w poszukiwaniu utraconego zmysłu. Podczas swojej samotnej wędrówki spotyka różne zwierzęta i przeżywa niesamowite przygody, a nawet… trafia do Psierocińca. Gdzie Budzeł odnajdzie swój węch? Czy uda mu się wrócić do domu? Co jest najważniejsze w życiu psa? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie wraz ze swoimi pociechami w książce Agaty Widzowskiej.
JAK I KOMU CZYTAĆ?
„Psierociniec. W poszukiwaniu straconego węchu” to dość długa lektura. Będzie w sam raz dla tych, którzy lubią czytać na głos swoim kilkuletnim dzieciom (na dobranoc, na dzień dobry, w fotelu w domu, na kocyku w parku…). Książka to obfitujące w dialogi połączenie prozy i poezji, które daje możliwość intonowania poszczególnych fragmentów na różne zabawne sposoby. Autorka książki ma niewątpliwie ogromny talent do zabawnych rymowanych wierszyków, które sprytnie wplecione są w główną narrację utworu. Niektórych z nich Twoje dziecko na pewno chętnie nauczy się na pamięć. Nam szczególnie przypadł do gustu taki fragment:
„Miau, miau, miau.
Pies się starał, a kot zwiał!
Pies nie złapie nigdy kota,
bo nie umie biec po płotach!”
Do tego „Psierociniec” zawiera kilkadziesiąt ilustracji autorstwa Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej. Rysunki są niezwykle oryginalne, malarskie, pełne soczystych, intensywnych kolorów i bardzo działają na wyobraźnię. Pięknie uzupełniają treść książki.