Obedience (obi) co to i jak trenować – seria psie sporty

Obedience (obi) – co to w ogóle znaczy?

Obi to skrót od angielskiego słowa obedience, czyli „posłuszeństwo”. Psiak uczy się wykonywać komendy o różnym stopniu trudności: od najprostszych typu „siad” po warowanie na odległość czy aport przedmiotów. Choć z pozoru dyscyplina może nie wydawać się dynamiczna – w obedience jest bardzo ważna energia i dynamika. Nie jest tak ekspresyjna i widowiskowa jak agility, ale pies do współpracy z człowiekiem ma wkładać maksimum swojej energii. Stąd widok psa idącego przy nodze wpatrzonego w przewodnika, podrygującego przednimi łapami w rytmie „hiszpańskiego chodu”. To sport, gdzie pokonując poszczególne etapy, rzucamy sobie kolejne wyzwania i chcemy osiągnąć wciąż więcej i więcej, aż w końcu staje się to naszą pasją.

trening obi z psem

Dla kogo jest obedience?

Nieważna jest płeć, wielkość czy rasa psa. Kundelki też mogą być mistrzami obedience! Jest tylko jeden warunek: psiak musi zachować balans – być spokojny i cierpliwy, a jednocześnie dynamiczny i energiczny, a my jeszcze bardziej od niego. Opanowanie do perfekcji wykonywania komend wymaga wielu, naprawdę wielu godzin ćwiczeń. Pupil musi być z tych osobników, co lubią się uczyć, a wykonanie zadania powinno sprawiać mu frajdę. Poza tym jest to dyscyplina dla perfekcjonistów w każdym calu!

Dlaczego warto uprawiać obedience?

W Obi łączymy przyjemne z pożytecznym – bo któż by nie chciał mieć posłusznego psiaka?! Poza tym dyscyplina ta wykorzystuje pozytywne szkolenie psów, więc mamy jak w banku doskonały kontakt z pupilem. Wspólne ćwiczenia, system nagród to coś, co zdecydowanie wzmacnia relację ze zwierzakiem i już to powinno nas przekonać do choćby amatorskiego trenowania obedience.

Od czego zacząć trening obedience?

Jak szkolić psa w obedience? Na początek uczymy go prostych komend we własnym domu i pobliskim parku. Wystarczy paczka przysmaków, ulubione zabawki i spora doza cierpliwości. Możemy sobie wydrukować listę zadań wymaganych na zawodach i kolejno trenować każde z nich. Z czasem przyjdzie konieczność zakupu pachołków, jednak ogólnie nie jest to sport wymagający większych nakładów finansowych. Z czasem możemy przyłączyć się do lokalnej grupy pasjonatów obi.

Obedience jako sport kynologiczny

W mistrzostwach mogą brać udział zarówno psy rasowe, jak i mieszańce. Gdy chcemy brać udział w zawodach musimy być członkami związku kynologicznego, tam też uzyskamy wszelkie informacje o mistrzostwach. Obowiązują cztery klasy trudności, gdzie czwarta to poziom mistrzowski. Dla początkujących przeznaczona jest obedience klasa 0, gdzie psiak może się oswoić z zawodami.

Obedience zasady

W każdej z klas należy wykonać około dziesięciu ćwiczeń, które są odpowiednio punktowane. Aby przejść do następnej grupy należy uzyskać dwie doskonałe oceny – od dwóch różnych sędziów. Wyjątkiem jest grupa zerowa, gdzie wystarczy jedna doskonała ocena, aby przejść na wyższy poziom. Ocenia się precyzję, szybkość, kontakt psa z przewodnikiem oraz jego entuzjastyczne podejście do wykonywania komend. Pies przez cały czas powinien być skoncentrowany na zadaniu i skupiony na swoim przewodniku. Nie ma możliwości powtórki zadania. Z zawodów dyskwalifikuje się osoby stosujące kary i psy agresywne.