Pandemia a zachowania psów. Jak kwarantanna wpływa na czworonogi?

Gdy pandemia koronawirusa zamknęła w domach właścicieli i ich psy po raz pierwszy, pomimo wielu obaw staraliśmy się dostrzegać pozytywy tej sytuacji. Dni spędzane wspólnie w czterech ścianach teoretycznie oznaczały więcej czasu, który mogliśmy poświęcać naszym pupilom: na domowe zabawy węchowe, ćwiczenie komend lub zwykłą bliskość, tak ważną w relacji człowiek-pies.

Niektórzy twierdzili, że czworonogi to najwięksi wygrani czasów pandemii – mają nas teraz na wyciągnięcie łapek, tuż pod nosem. Czego mogą chcieć więcej?

Czas pokazał, że nie wszystkie psy czują się komfortowo w sytuacji, gdy częściej niż dotychczas przebywamy z nimi na jednej przestrzeni. Zaobserwowano również wzrost przypadków lęku separacyjnego u psów.

Najnowsze badania Dogs Trust, brytyjskiej organizacji czuwającej nad dobrostanem zwierząt, pozwalają wyciągnąć nowe wnioski dotyczące długofalowego wpływu kwarantanny i lockdownu na zachowania psów. Dlaczego warto się im przyjrzeć i co możemy z nich wyczytać?

Świat, który stanął na głowie: gdy zmiana nawyków staje się… rutyną

Nowe nawyki, które wypracowaliśmy w odpowiedzi na pandemiczną rzeczywistość (obostrzenia, kwarantanna, rzadsze wychodzenie z domu) powoli wchodzą nam w krew. Początkowo czujni i zmobilizowani do działania, teraz powoli przestajemy zwracać uwagę na to, jak wygląda dzień, który spędzamy z psem.

To błąd. Nowe przyzwyczajenia związane z pandemią często stają się bowiem przyczyną problemów z którymi w niedalekiej przyszłości mogą zacząć borykać się nasze czworonogi.

Dogs Trust pyta, właściciele odpowiadają

Właśnie takie wnioski płyną z sondaży przeprowadzonych przez Dogs Trust. W najnowszym badaniu brytyjskiej organizacji wzięło udział 6000 ankietowanych, którzy odpowiadali na pytania dotyczące życia z psem.

Podjęto w nich kwestię codziennych nawyków, spacerów, urozmaiceń i nowych aktywności oraz czasu, który pies spędza samotnie. Właściciele zostali zachęceni do porównania zachowań swoich psów: tych sprzed pandemii i tych, które pojawiły się przez ostatni rok, w trakcie trwania lockdownu lub kwarantanny.

Czarny amerykański pitbulterier siedzi na łóżku z właścicielem, który czyta książkę.

Wyniki ankiet. Jak pandemia wpływa na psy?

Dzięki odpowiedziom respondentów członkowie organizacji Dogs Trust zyskali cenny wgląd w aktualną sytuację właścicieli i ich psów. Jakie problemy wskazywano najczęściej?

  • 55% ankietowanych przyznaje, że rozkład dnia ich psów uległ niekorzystnej zmianie, co w praktyce oznacza mniej spacerów, podczas których właściciele rzadziej decydują się na puszczanie pupili wolno, bez smyczy.
  • 26% ankietowanych uważa, że ich pies podczas lockdownu rozwinął co najmniej jedno nowe problematyczne zachowanie.

Porównanie zachowań psów sprzed pandemii z zachowaniami, które pojawiły się u nich w trakcie lockdownu lub kwarantanny, uwidoczniło następujące zmiany:

  • o 82% wzrosła liczba zgłaszanych przypadków skomlenia i szczekania psa w sytuacji, w której właściciel zajęty jest obowiązkami domowymi,
  • o 20% wzrosła liczba zgłaszanych przypadków zabiegania psa o uwagę właściciela,
  • o 41% wzrosła liczba zgłaszanych przypadków natarczywości psów, chodzenia krok w krok za właścicielem,
  • 54% więcej psów chowa się lub odchodzi, gdy właściciel próbuje się do nich zbliżyć.

Wśród dodatkowych obserwacji poczynionych przez Dogs Trust na uwagę zasługuje ta dotycząca aktywności właścicieli psów w Internecie:

  • liczba wyszukiwań frazy „szczekanie psa” wzrosła o ok. 48%,
  • liczba wyszukiwań frazy „ugryzienie psa” wzrosła o 40%.

Od obserwacji do wniosku: prognozy i spekulacje

Organizacja Dogs Trust, która na co dzień opiekuje się psami porzucanymi ze względu na zaniedbane problemy behawioralne, zachęca właścicieli do uważniejszego przyglądania się zachowaniom pupili – szczególnie tym nowym, zaobserwowanym po raz pierwszy podczas lockdownu lub kwarantanny.

To, co na pierwszy rzut oka wydaje się chwilową zmianą nastawienia psa, w rzeczywistości może okazać się początkiem trwałych zmian w jego zachowaniu. Nierozpoznane i nieprzepracowane problemy behawioralne dla niedoświadczonych właścicieli często stają się wyzwaniem nie do pokonania. Niestety z obserwacji Dogs Trust wynika, że z tego punktu już całkiem blisko do decyzji o oddaniu psa w bardziej doświadczone ręce. Niewłaściwe zachowania wynikające z problemów behawioralnych to statystycznie najczęstsza przyczyna przekazywania czworonogów do adopcji.

Dogs Trust prognozuje, że ok. 40000 psów w samej Wielkiej Brytanii może być zagrożonych porzuceniem z powodu nowej sytuacji (lockdown, kwarantanna) związanej z pandemią koronawirusa.

Od prognoz do działania! Jak pomóc psu przetrwać czas pandemii?

Wszyscy wiemy, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. Ta prosta rada znajduje zastosowanie również w tym przypadku: lepiej z wyprzedzeniem stworzyć psu odpowiednie warunki do znoszenia pandemicznej rzeczywistości niż później stawiać czoła głębokim problemom behawioralnym wywołanym niekomfortową dla pupila sytuacją.

Na pewno znacie przynajmniej jedną osobę, która czas pandemii wykorzystała na to, by przygarnąć i wychować szczeniaka. Właściciele czworonogów adoptowanych w tym czasie stają przed bardzo istotnym zadaniem: muszą pracować nad uniknięciem lęku separacyjnego u psa. To przypadłość, która z dużym prawdopodobieństwem może pojawić się u psiaków nienauczonych samotności, spędzających każdą chwilę ze swoim panem.

Nie tylko świeżo upieczeni właściciele psich maluchów powinni pracować z pupilami podczas pandemii. Czworonogi, które zostały nauczone zostawania w domu i nie wykazują żadnych niepokojących zachowań, również wymagają określonego podejścia – takiego, które pozwoli zachować raz wypracowane, znajome dla psa zasady. To one są dla niego gwarancją bezpieczeństwa.

Sprawdź, jak w 4 krokach pomóc psu utrzymać równowagę psychiczną i emocjonalną mimo niedogodności związanych z lockdownem i kwarantanną. Ten temat rozwijamy w tekście PSIE ŻYCIE W CZASIE EPIDEMII – JAK UŁATWIĆ PUPILOWI DOSTOSOWANIE SIĘ DO ZMIAN?

 

Bibliografia:

https://www.dogstrust.org.uk/news-events/news/2020/dogs-trust-warns-of-impending-dog-behaviour-crisis-as-new-research-shows-the-impact-of-lockdown-on-the-nation-s-dogs