Pies w kąpieli, czyli jak działa psia myjnia?

Myjnia dla psa? Brzmi abstrakcyjnie! Jednak ten pomysł staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Miejsce, w którym można swobodnie wykąpać swojego czworonoga, bez konieczności sprzątania całej łazienki i biegania za psem z suszarką, to rewelacyjne rozwiązanie dla wielu właścicieli. Postanowiliśmy sprawdzić, jak to działa!

TO PSA SIĘ KĄPIE?

Przecież psa się nie kąpie, no i po co w ogóle go czesać – takie mity niestety nadal krążą wśród właścicieli czworonogów. Na szczęście świadomość odpowiedniej pielęgnacji pupila z każdym rokiem wzrasta, a psiaki cieszą się zdrową skórą i lśniącą sierścią bez kołtunów i brudu.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ PRODUKTÓW I AKCESORIÓW DO PIELĘGNACJI PSA

Jednymi z tych, którzy podjęli się misji propagowania psiej pielęgnacji i ułatwiania tego zadania opiekunom czworonogów, są twórcy myjni dla psów WashDog, prywatnie właściciele trzech psów. Wszystko zaczęło się od Shaggy’ego – ich najstarszego pupila, który podczas wieczornych spacerów uwielbiał tarzać się we… wszystkim. Nietrudno zatem sobie wyobrazić, jak wyglądał po powrocie i co działo się podczas próby doprowadzenia go do stanu pierwotnego.

Pies w kąpieli, czyli jak działa psia myjnia?

– Pies zapiera się łapami, nie chce wejść do brodzika, choć jest cały brudny. My powoli tracimy cierpliwość… Udało się! Pies wykąpany, w brodziku pełno sierści, w łazience bałagan i jeszcze najlepsze przed nami – suszenie! Pies, cały mokry, ucieka po mieszkaniu, a my za nim z suszarką! Ślizga się na łapach, wpada do pokoju na dywan, wyciera się w niego i w kanapę… istny cyrk. Łazienka do sprzątania, podłogi do mycia… – wspomina Dorota Nowakowska, właścicielka Shaggy’ego i współzałożycielka WashDog. Takie sytuacje zapewne zna wielu właścicieli psów, a warto dodać, że opowieść dotyczy małego, zaledwie dziesięciokilogramowego west highland white terriera. Co w takim razie począć w domowej wannie lub w brodziku z dużym psem?

ZOBACZ, JAK PRAWIDŁOWO KĄPAĆ PSA W DOMU

Zapewne niejednemu właścicielowi marzy się, aby kąpać pupila bez konieczności sprzątania całej łazienki. Ale jak to zrobić? Właściciele Shaggy’ego odpowiedź znaleźli podczas wakacji nad Morzem Śródziemnym, w trakcie których natrafili na samoobsługową myjnię dla psów. To było to! Marzenie i inspiracja do rozpoczęcia własnej działalności. „Osiedlowa łazienka dla psa”, bo tak mówią o swoim projekcie, to miejsce, w którym swobodnie i wygodnie można wykąpać swojego czworonoga. Na wizytę nie trzeba się umawiać, a myjnie otwarte są codziennie, nawet do godziny 22:00!

ZALETY KĄPIELI W PSIEJ MYJNI

Dlaczego kąpiel w takiej myjni jest lepsza od kąpieli w domowej łazience? Bo takie salony zaprojektowane są z myślą o psach i ich potrzebach, a domowa łazienka zdecydowanie została stworzona dla ludzi.

– Wanna w psiej myjni jest wygodna, bezpieczna, ma antypoślizgowe podłoże. Z prysznica leci woda o właściwej temperaturze. Po wybraniu odpowiedniego programu od razu leci woda z rozcieńczonym szamponem lub odżywką. Suszenie także odbywa się w wannie, są dostępne dwa stopnie nawiewu: lekki i mocny – tłumaczy Dorota Nowakowska. – W salonie znajdziemy również automat, w którym można kupić wszystko to, co jest potrzebne do kąpieli i po niej. Szampony do sierści różnego rodzaju, jednorazowy ręcznik, jednorazowy fartuszek i rękawiczki dla właściciela, przekąski dla psa, woreczki na kupy, a nawet balsam do łap – dodaje.

JAK DZIAŁA PSIA MYJNIA?

Do wizyty w psiej myjni nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Można zabrać ze sobą ręcznik i ulubione smakołyki pupila, ale tak naprawdę wszystko, co niezbędne, kupimy w znajdującym się tam automacie. Najważniejsze, zdaniem właścicieli WashDog, jest to, aby zaplanować sobie czas i nigdzie się nie spieszyć, bo pupil wyczuje nasze negatywne emocje i również się zestresuje.

Zaplanujcie kąpiel wtedy, gdy macie czas i nie spieszycie się do pracy czy na spotkanie. To ma być „czysta przyjemność”. Pies wyczuwa nasze emocje i pośpiech, a wtedy nic się nie udaje tak, jak trzeba. Kiedy właściciel jest zrelaksowany i spokojny, cała kąpiel przebiega szybko i sprawnie – mówi Pani Dorota.

W każdym salonie znajduje się jedna specjalistyczna wanna do kąpieli, w której temperatura i ciśnienie wody ustawiane są automatycznie. Nie trzeba się również obawiać obsługi automatu, bo ta jest bardzo intuicyjna – wystarczy wybrać odpowiedni program, wcisnąć przycisk i gotowe! Do wyboru mamy programy takie jak: szampon, ciepła woda, odżywka, szampon przeciw insektom, suszenie delikatne i suszenie mocne.

Koszt kąpieli w psiej myjni wynosi 2 zł za minutę – w automacie można płacić gotówką lub kartą. W cenę wliczone są: woda, szampon (delikatny lub przeciw insektom), odżywka i suszenie. Czas kąpieli dostosowany jest indywidualnie – nie ma żadnych limitów, więc każdy właściciel sam decyduje, jak długo będzie kąpał i suszył swojego pupila. Dodatkowo w dowolnym momencie można także włączyć pauzę i zatrzymać naliczanie czasu.

Zabawnie jest, kiedy piesek jest u nas pierwszy raz i właściciel na zachętę wchodzi z nim do wanny. Przyznam, że nasze fryzjerki też tak często robią, żeby pokazać psu, że w wannie nie dzieje się nic złego  – opowiada Pani Dorota.

PSIA MYJNIA A HIGIENA

Ale co z czystością? Czy kąpiel w psiej myjni jest dla psa bezpieczna? Co z zarazkami i pchłami, które mógłby złapać od innych psów zażywających kąpieli? I na to jest sposób! W automacie dostępny jest bowiem specjalny, darmowy program do dezynfekcji wanny, którym należy zakończyć kąpiel – oczywiście w momencie, kiedy nasz pupil już z niej wyjdzie! Warto go uruchomić także tuż przed kąpielą, jeszcze zanim pies wejdzie do wanny, ponieważ nigdy nie wiadomo, kto wcześniej korzystał z myjni.

Pies w kąpieli, czyli jak działa psia myjnia?

STRZYŻENIE? PROSZĘ BARDZO!

Każda myjnia podzielona jest na dwie strefy – pierwsza to myjnia samoobsługowa, w której samodzielnie kąpiemy psa, w drugiej znajduje się salon groomerski, czyli psi fryzjer. Do fryzjera można umówić się na strzyżenie, trymowanie lub  pielęgnację. Podstawowym zabiegiem przeprowadzanym przez specjalistów jest pakiet „Czysty pies”, w którego skład wchodzą: kąpiel, wyczesanie, wysuszenie, przycięcie pazurów oraz czyszczenie uszu. Jeśli zatem nie chcemy samodzielnie kąpać pupila, możemy skorzystać z pomocy specjalisty, który profesjonalnie zajmie się naszym czworonogiem.

Myjnia dla psów to znakomite rozwiązanie, które pozwala szybko i sprawnie wykąpać psa, bez konieczności umawiania się na wizytę. Taki sposób pielęgnacji dla pupila jest bezpieczny, a dla właściciela niezwykle wygodny. Wszystkie niezbędne produkty kupisz na miejscu, a na dodatek Twoja łazienka będzie lśniła czystością! I choć takich punktów na mapie Polski na razie nie ma zbyt wielu, właściciele psich myjni wsłuchują się w potrzeby klientów i planują dalszy rozwój! Być może niebawem psia myjnia zawita również do Waszego miasta? Tymczasem dajcie znać, jak radzicie sobie z kąpielą swoich czworonogów! Macie jakieś sprawdzone patenty czy to po prostu kąpielowe szaleństwo?