Spis treści:
O tym, że psy miewają sny, żadnego psiarza przekonywać nie trzeba. Dobrze znamy rozczulający i dość zabawny widok czworonoga przebierającego łapkami podczas snu, jakby gonił zająca.
PSIE SNY A NAUKA
Już w 1977 roku eksperci dowiedli, że struktura psiego i ludzkiego snu jest podobna. Psy to większe śpiochy – przeciętnie połowę doby przeznaczają na sen i drzemki, a szczenięta i psy w podeszłym wieku śpią jeszcze więcej. Jak twierdzi autor artykułu Do dogs dream? – dr Stanley Coren, wiele wniosków na temat psiego snu możemy wysnuć na podstawie badań na… szczurach. Przeprowadzili je w 2001 roku Matthew Wilson i Kenway Louie z Massachusetts Institute of Technology. Porównali mapę aktywności mózgów gryzoni podczas treningów w kołowrotku i podczas snu. Okazało się, że śpiące szczury najprawdopodobniej przeżywały jeszcze raz to, czego nauczyły się w ciągu dnia. Można śmiało stwierdzić, że w przypadku jeszcze inteligentniejszych od szczurów zwierząt, jakimi są psy, musi być podobnie. Naukowcy stawiają nawet hipotezę, że wszystkie ssaki mają sny.
ŚNIĘ O TOBIE
Jeżeli marzenia senne naszych czworonogów dotyczą ich aktywności w ciągu dnia, najprawdopodobniej dotyczą też nas. Badania Michaela Henneseya dowiodły, że pies jest bardziej przywiązany do swojego opiekuna niż do innego psa, z którym mieszka. Kontakt z człowiekiem powoduje u czworonoga wydzielanie się oksytocyny, czyli hormonu miłości.
Jak twierdzi psycholożka Deidre Barrett, skoro psy są niezwykle przywiązane do swoich opiekunów i wszelkie przyjemne interakcje z nimi stanowią intensywne przeżycia, jest niemal pewne, że najprzyjemniejsze psie sny są właśnie o nas!