Spis treści:
Planujemy górską wycieczkę
Wybierając się w góry z psem, musimy podczas planowania wakacji uwzględnić kilka aspektów. Po pierwsze wybieramy trasy, które nie tylko my, ale również nasz pupil będzie mógł przemierzać – odpadają więc miejsca, gdzie prawo zabrania wprowadzania psów. Przed wyjazdem warto poczytać regulaminy parków narodowych i wybrać te, które pozwalają na wędrówki z milusińskim. W zależności od kraju, różne mogą być kary za niezastosowanie się do przepisów – czasami bardzo dotkliwe finansowo.
Wysokość gór i trudność szlaków dopasowujemy do kondycji nie tylko swojej, ale i pupila. Na początek zaczynamy od tras niezbyt stromych! Warto wzbogacić plan wycieczki o wizytę nad strumykiem, by pupil się schłodził. Znając plan wycieczki, możemy poszukać noclegu, gdzie mile widziany będzie również nasz pies. Powinniśmy upewnić się, czy wybrany obiekt przyjmie nas ze zwierzakiem, zwłaszcza gdy nasz czworonożny przyjaciel nie należy do najmniejszych.
Gdy już znamy nasze plany, to spisujemy adresy klinik weterynaryjnych w odwiedzanych okolicach. Nie zaszkodzi też odnotowanie sobie miejscówek przyjaznych zwierzakom, aby po wycieńczającej wędrówce usiąść w przytulnej knajpce, gdzie nie tylko Ty, ale i Twój milusiński zazna góralskiej gościnności.
Przygotowujemy psa
Przed wyjazdem wskazana jest wizyta u weterynarza, który zbada ogólny stan zdrowia psa i podpowie, czy nasz zwierzak nadaje się na górskie wyprawy. Musimy też się upewnić, że psiak ma komplet niezbędnych szczepień i jest odrobaczony. W górskich lasach roi się od kleszczy, nie zapominamy więc o ochronie przeciwko tym pasożytom (czytaj także: Kleszcze u psa – profilaktyka, objawy i usuwanie). Nie zaszkodzi również na kilka dni przed wyjazdem poprawić psią kondycję i wydłużyć mu codzienne spacery czy wzbogacić je o trening na placu zabaw.
Pakujemy walizki
Co należy spakować do psiej torby, wyjeżdżając z psem? Oczywiście karmę, miski, kocyk, obrożę z adresówką, smycz, książeczkę zdrowia, zabawki, worki na odchody, kaganiec do zakładania w schroniskach czy na wyciągach, kubraczek, apteczkę i inne podstawowe akcesoria. Jednak jadąc w góry, warto zaopatrzyć się również w gadżety ułatwiające wędrówki po szlakach. Należą do nich: szelki z linką amortyzującą i pasem biodrowym zamiast tradycyjnej obroży i smyczy, turystyczna rozkładana miska, bidon, ochraniacze na łapy, wysokoenergetyczne przekąski, gdyż podczas wyprawy warto uzupełniać psu zapas energii małymi, ale wartościowymi posiłkami. Silne psy mogą same nieść swój specjalny plecaczek, warto więc taki nabyć przed podróżą. Pamiętamy jednak, żeby pupila zbytnio nie obciążać.