Jak prawidłowo karmić ciężarną suczkę?

Właściwa dieta to najważniejsza rzecz w okresie opieki nad ciężarną suką. Od tego, jak będziemy ją karmić, zależy zdrowie jej i szczeniaków. Dlatego warto zainwestować w posiłki najlepszej jakości! Nie tylko w czasie ciąży, ale również w okresie karmienia młodych.

Nie za dużo, nie za mało

Ciężarnego psa absolutnie nie można przekarmiać. Jeżeli więc wydaje Ci się, że przyszłej mamie należy dogadzać i serwować jej dodatkowe przysmaki na poprawę nastroju, to jesteś w okropnym błędzie. Otyłość w trakcie ciąży może skutkować komplikacjami okołoporodowymi. Jeżeli suczka ma nadwagę, to nie powinniśmy planować u niej szczeniąt ani szybko redukować jej wagi karmą odchudzającą, gdy już okaże się, że jest w ciąży. Tak samo nie powinno się dopuszczać do miotu u niedożywionej suki. Planując młode u naszego psiaka, wskazane jest, aby odpowiednio wcześniej karmić pupilkę dobrze zbilansowaną karmą i kontynuować jej podawanie również w okresie ciąży. Posiłki podajemy o wyznaczonych porach lub zapewniamy psu stały dostęp do karmy. Pilnujemy jednak, aby go nie przekarmić!

karmienie suczki w ciąży

Rodzaje posiłków dla suczki w ciąży

Można przygotowywać posiłki gotowane lub stosować karmy gotowe suche. Jeśli decydujemy się na gotowane, koniecznością jest stosowanie suplementów diety dla suk ciężarnych. Mamy tu na myśli preparaty witaminowo-mineralne. Pamiętajmy jednak, by nie podawać ich, jeżeli stosujemy gotowe karmy dla suk ciężarnych. Są one w pełni zbilansowane i podawanie psu dodatkowych suplementów grozi przedawkowaniem, którego następstwem mogą być wady rozwojowe u szczeniąt.

Tuż przed porodem i po nim

W ostatnich tygodniach ciąży oraz po porodzie – w okresie karmienia szczeniąt, konieczne jest zwiększenie w dziennej porcji wysokosprawnego białka o ok. 25%. A co jeśli suczka w ciąży nie chce jeść? Warto wiedzieć, że w okresie porodowym suka może odmawiać przyjmowania wody i posiłku. Najczęściej 2-3 dni przed porodem zmniejsza się jej apetyt i nie jest to nic nadzwyczajnego. Po porodzie suki często zjadają łożyska, aby dostarczyć łatwo dostępne białka oraz drogocenne składniki. Można pozwolić suce na zjedzenie jednego łożyska, gdyż więcej może spowodować przeładowanie przewodu pokarmowego i niestrawność.