Kot Szkocki Zwisłouchy

O kotach tej rasy mówi się, że wyglądają jak sowy – okrągła głowa z zagiętymi do przodu uszami i wielkie okrągłe oczy rzeczywiście przywodzą na myśl te ptaki.

Charakterystyczne uszy foldy zawdzięcza specyficznej mutacji w kodzie genetycznym – nie jest ona spotykana u żadnego innego kota, natomiast popularna jest u psów, świń i owiec.

Kot Szkocki Zwisłouchy

CHARAKTERYSTYKA RASY

WAGA:

2,5-6 kg

OSOBOWOŚĆ

Foldy to bardzo spokojne i przyjazne koty. Świetnie odnajdują się w towarzystwie zarówno ludzi, jak i innych zwierząt. Nie są głośne – mruczą cicho i delikatnie. Lubią się bawić z opiekunem, innym zwierzakiem, ale też chętnie sięgają po interaktywne zabawki. Foldy często aportują.

WYGLĄD

Głowa folda jest okrągła. Policzki są dobrze zarysowane, szerokie. Oczy są duże, okrągłe, szeroko rozstawione. Nos jest krótki, a uszy małe, zaokrąglone na końcach i zgięte do przodu ku dołowi. Krótka szyja przechodzi w krępy tułów, który kończy się średnim lub długim ogonem – proporcjonalnym do długości ciała.

Gęsta sierść ma zmienną długość – spotyka się foldy krótkowłose i długowłose, nazywane highland fold. Sierść krótka jest miękka i nie odstaje od ciała. Długi włos występuje w obrębie całego ciała, może być krótszy w okolicach głowy i kończyn. Na ogonie występuje pióropusz.

Dopuszczalne są wszystkie możliwe umaszczenia, wzory i kombinacje.

OKIEM LEKARZA WETERYNARII

ZDROWIE

W Polsce ta rasa nie jest bardzo popularna, ale jeśli ktoś już ma szkockiego zwisłoucha, to dość często przychodzi do gabinetu weterynaryjnego. Nie jest to oczywiście regułą.

Trzeba mocno podkreślić, że 1 na 3 kocięta pochodzące od rodziców z genem fold będzie mieć zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe stawów (osteochondrodysplazje). Zmiany chorobowe dotyczą przede wszystkim kręgosłupa, ale także kończyn (śródręcza i śródstopia). Takie osobniki mają skrócony i zniekształcony ogon. Niestety leczenie jest tu jedynie objawowe, a ból i dyskomfort związany z chorobą pojawia się już nawet w 4. miesiącu życia. Aby uniknąć tego poważnego problemu, powinno się starannie dobierać pary w hodowli (jeden osobnik z genem o zagiętych uszach, czyli fold, drugi o prostych), a po narodzeniu młode kocię powinno być dokładnie zbadane pod względem ortopedycznym.

Kolejny nierzadki problem to zapalenie kanałów słuchowych. Brak odpowiedniej wentylacji w kanale słuchowym (z powodu zniekształcenia małżowiny usznej) nierzadko powoduje zaleganie woskowiny oraz warunki sprzyjające infekcjom bakteryjnym. Koty tej rasy wymagają szczególnego dbania o uszy, czyli ich regularnej toalety. W przypadku wydzieliny zapalnej czy silnego świądu konieczna jest wizyta u specjalisty.

Należy wiedzieć, że spora część foldów (szacuje się, że nawet 19% osobników) może mieć grupę krwi B. Zatem przed rozmnażaniem par tej rasy czy przetaczaniem krwi powinny być wykonane badania w celu uniknięcia izoerytrolizy u kociąt z jednego miotu czy też reakcji poprzetoczeniowej.

NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCE CHOROBY (M.IN. O PODŁOŻU GENETYCZNYM):

  • osteochondrodysplazja (OCD),
  • zespół policystycznych nerek – wielotorbielowatość nerek (PKD),
  • zanik siatkówki (pd-PRA),
  • izoerytroliza noworodków,
  • reakcja poprzetoczeniowa krwi,
  • dziedziczna głuchota,
  • kamica moczowa (szczawianowa).

Kot Szkocki Zwisłouchy

BADANIA

U kotów przeznaczonych do hodowli zaleca się wykonanie badań genetycznych w kierunku osteochondrodysplazji, by wykluczyć nosicielstwo genu fold. Dostępne są także badania w kierunku wielotorbielowatości nerek (PKD) oraz zaniku siatkówki (pd-PRA).

U młodych kotów odebranych z hodowli zawsze warto skontrolować nosicielstwo dwóch chorób wirusowych: wirusa niedoboru immunologicznego kotów oraz wirusa białaczki, wykonując podstawowe testy FIV/FeLV z krwi. Badania krwi oraz kontrole lekarskie wypadają zgodnie z kalendarzem rozwoju kota w zależności od jego wieku.

Czytaj więcej: Badanie krwi u kota – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Należy zawsze pamiętać o zbadaniu grupy krwi przed przetaczaniem jej w trakcie terapii czy też przed rozmnażaniem.