Spis treści:
- 1. Częstość występowania mięsaka u kotów
- 2. Rodzaje mięsaków u kotów
- 3. Przyczyny powstawania mięsaka tkanek miękkich u kotów
- 4. Objawy mięsaka tkanki miękkiej u kotów
- 5. Diagnoza mięsaka u kota
- 5.1 Biopsja – badanie histopatologiczne
- 5.2 Obrazowanie, badania krwi i moczu
- 6. Leczenie mięsaka u kota
- 6.1 Chirurgiczne usuwanie guzów
- 6.2 Radioterapia i chemioterapia
- 6.3 Elektrochemioterapia i immunoterapia
- 7. Zarządzanie bólem i opieka nad kotem po zabiegu
- 7.1 Metody łagodzenia bólu u kotów
- 7.2 Leczenie paliatywne
- 8. Rokowanie i nawrót choroby
- 9. Podsumowanie
Mięsaki to ogólna nazwa rozrostów nowotworowych wywodzących się z tkanki łącznej. Występują więc w tkankach miękkich w dosłownie każdym możliwym miejscu w ciele kota (zarówno na powłokach zewnętrznych, czyli skórze, jak i wewnątrz organizmu). Mówiąc o mięsakach, najczęściej mamy na myśli mięsaki występujące w tkance miękkiej, a dokładnie na skórze kota.
Częstość występowania mięsaka u kotów
Trzeba tu wyraźnie podkreślić, że nowotwory skóry to nowotwory najczęściej występujące u kotów, a 2/3 z nich są złośliwe. Wśród mięsaków skóry u kotów najczęściej wymieniany jest włókniakomięsak (fibrosarcoma), który stanowi ok. 17% wszystkich nowotworów skórnych. Zajmuje on zatem drugie miejsce, zaraz po nowotworze podstawnokomórkowym (20%). Jako ciekawostkę dodam, że rak płaskonabłonkowy zajmuje trzecią pozycję, stanowiąc ok. 11% wszystkich nowotworów skóry. Jest to dość interesujące, bo istnieje powszechne przekonanie, że to najczęściej występujący nowotwór skóry u kotów.
Jak wspomniałam, mięsaki nie muszą dotyczyć tylko tkanki skórnej, mogą także zlokalizować się w dowolnym innym miejscu, gdzie występuje tkanka łączna, np. w mięśniówce żołądka, ścianie jelit czy w śledzionie.
Mięsaki charakteryzują się miejscową złośliwością, z możliwością przerzutów do innych tkanek organizmu, przede wszystkim do węzłów chłonnych i do płuc. Dzieje się to głównie drogą naczyń krwionośnych. Mimo że patologicznie są to nowotwory dość podobne, to trudno jest je jednakowo scharakteryzować, gdyż w zależności od pochodzenia, a więc budowy, i od lokalizacji będą wymagały innego podejścia terapeutycznego czy postępowania.
U kotów największy problem stanowią mięsaki poszczepienne, nazywane feline injection site sarcomas (FISS). Omawiam je w osobnym artykule.
Czytaj więcej: Mięsak poiniekcyjny (poszczepienny) u kotów
Rodzaje mięsaków u kotów
Mięsaki to bardzo duża grupa nowotworów pochodzenia mezenchymalnego, czyli z tkanki łącznej. Mogą się wywodzić z tkanki skórnej, tkanki podskórnej, tkanki myksomatycznej, z mięśni szkieletowych, mięśni gładkich, naczyń krwionośnych, naczyń limfatycznych, tkanki tłuszczowej, a nawet tkanki nerwowej. Poszczególne mięsaki mają różne nazwy, w zależności od tego, z jakiej tkanki się wywodzą i jaka jest ich budowa. Z jakim typem mięsaka mamy do czynienia, możemy się dowiedzieć z wyniku biopsji cienkoigłowej guza oraz po badaniu histopatologicznym wyciętej zmiany lub biopsji chirurgicznej. I tak może to być: włókniakomięsak, śluzakomięsak, tłuszczakomięsak, mięsak prążkowanokomórkowy, mięsak gładkokomórkowy, naczyniakomięsak, mięsak histiocytarny, limfatyczny, naczyniakomięsak itd.
Należy wiedzieć, że z tkanki łącznej mogą wywodzić się też nowotwory łagodne, jak np. tłuszczaki czy włókniaki. Stanowią one jednak tylko 20% nowotworów tej tkanki.
U kotów spośród mięsaków najczęściej występują:
- mięsak włóknisty, inaczej włókniakomięsak (fibrosarcoma) – najczęściej występuje jako zmiana guzowata na nodze bądź tułowiu kota, jest to nowotwór głównie o niskim lub średnim stopniu złośliwości;
- mięsak poiniekcyjny/poszczepienny (FISS) – powstaje w miejscu podania szczepionki, zastrzyku; to jedna z najbardziej złośliwych i agresywnych form tego nowotworu u kota;
- tłuszczakomięsak (liposarcoma) – występuje dość rzadko i wywodzi się z tkanki tłuszczowej, wykazuje średni lub niski stopień złośliwości;
- mięsak wywodzący się z osłonek nerwowych – MPNST (malignant peripheral nerve sheath tumor), mięsak najczęściej o wysokim stopniu złośliwości;
- hemangiosarcoma – charakteryzuje się miejscową złośliwością z możliwością przerzutów, może mieć formę np. naskórnego guzka wypełnionego krwią bądź zmiany rozrostowej śledziony czy wątroby.
Przyczyny powstawania mięsaka tkanek miękkich u kotów
Mięsaki występują u kotów w wieku dojrzałym i starszym częściej niż u młodych. Rasa ani płeć nie mają tutaj żadnego znaczenia. Nie wiadomo, od czego zależy, że u jednych kotów ten nowotwór się rozwinie, u innych nie. Choroba nowotworowa ma podłoże wieloczynnikowe i rozwija się, gdy dochodzi do mutacji nowotworowej w obrębie komórek gospodarza. Mówi się o podłożu genetycznym, wpływie czynników środowiskowych czy żywieniowych. W przypadku mięsaków tkanek miękkich, podobnie jak u ludzi, trudno mówić o jednej konkretnej przyczynie. Inaczej jest w przypadku FISS, czyli mięsaka poiniekcyjnego.
Objawy mięsaka tkanki miękkiej u kotów
Zmiana na skórze może mieć postać odgraniczonego guzka, ale może także przypominać bardziej rozlaną masę. Początkowo wcale nie musi mieć pokaźnych rozmiarów. Mięsaki zazwyczaj rosną dość wolno, ale bywa, że nowotwór ten powiększa się z dnia na dzień. W zależności od lokalizacji kot może mieć różne objawy lub nie mieć ich w ogóle. Mięsaki z reguły nie powodują bólu ani większego dyskomfortu, chyba że guz pochodzi z głębszych warstw, lokalizuje się w ważnym organie wewnętrznym czy uciska na naczynia, nerwy czy inne narządy.
- Jeśli mięsak pojawi się w tkance skórnej, np. na kończynie, kot może kuleć czy mieć problemy z poruszaniem się.
- Mięsak na powłokach ciała może wywoływać natrętne wylizywanie zmiany, szczególnie, gdy ta kotu przeszkadza.
- Gdy mięsak tkanki skórnej pojawi się na tułowiu, z boku ciała, objawy mogą być zupełnie niezauważalne.
- Mięsaki obecne w jamie ustnej mogą powodować trudności z jedzeniem i pobieraniem pokarmu, chudniecie, brzydki zapach z jamy ustnej.
- Mięsaki wywodzące się z tkanki nerwowej mogą powodować zaburzenia neurologiczne.
- Mięsaki obecne w przewodzie pokarmowym (np. w żołądku czy jelitach) wywołują zaparcia lub biegunki, wymioty, spadek masy ciała, utratę apetytu czy wgłobienie jelit.
- Mięsaki mogą także pojawić się w innych narządach, np. w jajnikach, prostacie czy śledzionie. Objawy będą zależne od lokalizacji i wypływu na organizm, np. anemia, apatia, spadek apetytu, zaburzenia wypróżniana, ostry ból brzucha.
Diagnoza mięsaka u kota
Biopsja – badanie histopatologiczne
Podstawą do postawienia diagnozy jest badanie kliniczne całego ciała kota. W przypadku zmiany skórnej konieczne są ocena i zmierzenie zmiany rozrostowej oraz pobranie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (FNA – fine-needle aspiration). Bez tego podstawowego obejrzenia pobranych komórek pod mikroskopem nie może postawić trafnej diagnozy. Może zdarzyć się sytuacja, że biopsja jest niemiarodajna, a preparat tzw. ubogokomórkowy. Wtedy powinna zostać podjęta decyzja o chirurgicznym pobraniu fragmentu zmiany oraz zbadaniu jej (a nie o całkowitym wycięciu zmiany). Dopiero po wynikach histopatologicznych i odpowiedzi, z jakim rodzajem nowotworu mamy do czynienia, powinno się podejmować decyzję o dalszej terapii, czyli w przypadku mięsaka o zabiegu chirurgicznym. Zawsze powinno się wiedzieć dokładnie, z jakim guzem mamy do czynienia, jeszcze przed zabiegiem. Dlaczego? Dlatego, że różne guzy wymagają odmiennego postępowania w trakcie zabiegu, chociażby odpowiedniego marginesu cięcia, by całkowicie usunąć zmianę i nie doprowadzić do wznowy. I tak np. mastocytoma u kotów może mieć mały margines (wystarczy kilka milimetrów od guza, by usunąć zmianę), a mięsak poiniekcyjny już nawet 7 cm, co stanowi ogromną różnicę!
Obrazowanie, badania krwi i moczu
Istotne jest też to, jaki dany guz ma charakter, czy są możliwe przerzuty. W takim przypadku, by określić stopień zaawansowania choroby nowotworowej, a także zaplanować zabieg, konieczne są badania wykluczające metastazy (przerzuty) do węzłów chłonnych czy innych organów. W tym celu wykonuje się badania obrazowe, przede wszystkim tomografię komputerową (TK), jak również podstawowe badania biochemiczne krwi wraz z morfologią.
W celu określenia stopnia zaawansowania choroby nowotworowej powinny być wykonane badania takie, jak:
- biopsja cienkoigłowa, ewentualnie biopsja chirurgiczna guza wraz z badaniem histopatologicznym zmiany,
- biopsja cienkoigłowa powiększonych węzłów chłonnych,
- badania krwi oraz moczu,
- badanie RTG klatki piersiowej (lepszą metodą jest badanie TK klatki piersiowej),
- USG jamy brzusznej (jeśli nie było wykonanego TK jamy brzusznej),
- tomografia komputerowa (TK) z podaniem kontrastu, przede wszystkim okolicy zmiany nowotworowej oraz płuc, a najlepiej całego ciała kota.