Potrzeby ruchowe małych psów są często i niesłusznie bagatelizowane. Skupiamy się tylko na ich niewielkich rozmiarach oraz delikatności fizycznej, a nie zastanawiamy się nad ich pochodzeniem i temperamentem, które determinują potrzebę ruchu. Warto pamiętać, że brak odpowiedniej ilości aktywności może spowodować wiele skutków ubocznych nie tylko odbijających się na układzie ruchu (np. większa skłonność do kontuzji), ale również powodujących problemy behawioralne, takie jak znaczenie w domu, szczekliwość, agresja lękowa). Zatem jak poderwać psa miniaturkę z kanapy?
Spis treści:
Jak dobrać odpowiednią aktywność
Wśród małych psów są rasy, które potrzebują dużo ruchu, mają chęć pogoni, mocno rozwinięty instynkt łowiecki czy zamiłowanie do pracy łupowej (czyli z użyciem zabawki). Jeśli zaczniemy analizować potrzeby naszego minipsa i damy mu możliwość realizacji popędów poprzez wspólną aktywność, możemy znacznie poprawić komfort naszego wspólnego życia oraz zapewnić pupilowi lepszą formę nie tylko dziś, ale i na późniejsze lata. Przy wyborze wspólnej aktywności musimy wziąć więc pod uwagę preferencje naszego psa, jego możliwości fizyczne, temperament, stan zdrowia i aktualną kondycję. Jeśli do tej pory nasz pies prowadził raczej kanapowe życie, to konieczne może być przygotowanie go do podjęcia sportowej aktywności. A w razie wątpliwości odnośnie do stanu zdrowia psa warto przed podjęciem treningów wybrać się na kontrolną wizytę do lekarza weterynarii lub psiego fizjoterapeuty.
W dalszej części artykułu omówimy kilka aktywności kynologicznych, które mogą okazać się świetną formą wspólnego spędzania czasu z psami miniaturowymi.
Na start: nauka sztuczek i psi fitness
Idealną aktywnością na start jest nauka sztuczek, która łączy w sobie aktywność umysłową, zdobywanie pokarmu i doświadczeń oraz interakcję z właścicielem. Zaczynamy od sztuczek, które są stosunkowo proste (np. obroty wokół własnej osi, slalom między nogami, wchodzenie na przedmioty), żeby zbudować u naszego ucznia pewność siebie i zaangażowanie w trening. Jeśli ta nauka przychodzi psu łatwo lub Was nudzi, warto sięgnąć po zajęcia z obszaru psiego fitnessu. Trening fitnessowy to również zestaw „sztuczek”, ale dobranych odpowiednio w celu rozwoju umiejętności motorycznych psa. Do takich treningów wykorzystujemy dodatkowe sprzęty (np. poduszki sensoryczne, podesty, tyczki), a ćwiczenia powtarzamy według zaplanowanej liczby powtórzeń i serii. Rozpoczynamy od prostych działań, które mają rozwinąć u psa świadomość ciała i stymulować jego mięśnie do pracy, ale docelowo możemy zaplanować trening o obciążeniach odpowiadających wizycie na siłowni. W celu dobrania odpowiednich ćwiczeń warto udać się do fizjoterapeuty bądź instruktora psiego fitnessu, który stworzy plan ćwiczeń do samodzielnej pracy w domu. Warto zapoznać się także z ćwiczeniami, które proponujemy w odcinku o treningu ogólnorozwojowym psa. Zanim zaczniecie pracę w domu, zadbajcie o bezpieczeństwo psa podczas treningu: antypoślizgowe podłoże. Śliskie może spowodować, że trening zaszkodzi naszemu czworonogowi zamiast rozwinąć jego zdolności motoryczne. Jeśli zdecydujecie się na bardziej dynamiczne sztuczki, które zawierają elementy przyspieszenia i skoków, to koniecznie pamiętajcie również o postępowaniu okołotreningowym, czyli o rozgrzewce i o rozchodzeniu po ćwiczeniach. Więcej o tym, jak przygotować psa do treningu oraz jak go zrelaksować po ćwiczeniach, dowiecie się z tego artykułu.
Zajęcia z posłuszeństwa – trening przydatny na co dzień
Kolejna forma aktywności dobra dla małych psów to zajęcia z posłuszeństwa, rally-o lub obedience, czyli profesjonalnego posłuszeństwa sportowego. Regularna praca, stopniowe zwiększanie wymagań (podnosimy poprzeczkę bardzo stopniowo, wtedy kiedy pies jest na to gotowy) i sukcesy treningowe mogą być niesamowicie budujące dla psa. Dzięki regularnym treningom możemy stworzyć bardzo jasny system komunikacji z naszym psem, a nauka ćwiczeń w trakcie treningów może przełożyć się na sytuacje z życia codziennego, np. jesteśmy w stanie nauczyć psa spokojnego leżenia na legowisku i wytrwania w pozycji nawet podczas wizyty gości. W posłuszeństwie sportowym dodatkowo niezwykle istotna jest technika wykonywania ćwiczeń i praca przy rozpraszających czynnikach (również z innymi psami tuż obok). Dodatkową korzyścią z takich aktywności będzie nawiązanie lepszej więzi z psem i budowanie wzajemnego zrozumienia. Jeśli zdecydujecie się rozpocząć przygodę z tym typem treningu, warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera lub zorganizowanych zajęć w dobrej psiej szkole.
Nosework – propozycja dla każdego psa
Wąchanie jest bardzo naturalną czynnością w życiu psa, pomaga mu się wyciszyć, skupić na zadaniu, a przy regularnej pracy może bardzo pozytywnie wpłynąć na jego równowagę emocjonalną, czyniąc go bardziej zrównoważonym. Jeśli Wasz pies lubi wąchać i często używa nosa np. na spacerach w lesie, to warto pomyśleć o wykorzystaniu tego zmysłu podczas zajęć nosework.
Nosework polega na poszukiwaniu próbek zapachowych (np. zapach cynamonu) w specjalnie przygotowanych pudełkach, w całych pomieszczeniach lub na zewnątrz (Wasz pies może na przykład przeszukiwać pojazdy). Wprowadzanie zapachu, nauka oznaczania próbki i coraz trudniejsze wyzwania dają ogrom satysfakcji, a nas, właścicieli, uczą czytać sygnały wysyłane przez psa.
Jest to aktywność lubiana przez właścicieli wielu psów – jest bezpieczna dla pupila, nadaje się do pracy z psami starszymi, z problemami ortopedycznymi czy lękowymi, a także można ją wygodnie uprawiać w domowym zaciszu. To świetny pomysł na brzydsze dni, sezon jesienno-zimowy. Nosework daje także możliwość stopniowego podnoszenia poprzeczki podczas treningu – na początkowym etapie możemy maksymalnie ograniczyć rozpraszające bodźce podczas ćwiczeń, żeby pies nie miał problemu ze skupieniem się na zadaniu.