Border collie to średniej wielkości owczarek, słynący z łagodnej natury i ogromnego temperamentu. Niegdyś pełnił funkcję psa pasterskiego, więc w genach ma opiekuńczość i cierpliwość
Border collie to średniej wielkości, niezwykle zwinny owczarek o harmonijnej, sportowej budowie ciała. Porusza się zwinnie i z wdziękiem. Pokryty jest piękną, krótką lub półdługą sierścią z podszerstkiem, występującą w kilkunastu wariantach kolorystycznych. Border collie ma charakterystyczne, spokojne, a zarazem czujne oczy, najczęściej brązowe, rzadziej niebieskie. Czujne uszy psiaki tej rasy najczęściej mają postawione lub lekko uniesione, za to ogon trzymają nisko, chyba że są podekscytowane.
Bordery, zwłaszcza te z dłuższym włosem, wymagają regularnego, cotygodniowego szczotkowania i wyczesywania, którego częstotliwość dodatkowo zwiększa się w okresie linienia. Oprócz szczotki w pielęgnacji przyda się także filcak, który pomaga zapobiegać powstawaniu kołtunów. Pielęgnacja psa obejmuje również regularne szczotkowanie zębów, przycinanie pazurów i czyszczenie uszu.
Typ psa – pasterski, zaganiający. Przez lata był wykorzystywany do zaganiania owiec, więc chęć współpracy z człowiekiem jest u niego bardzo silna. Jest bardzo inteligentny i rezolutny – potrafi opanować dużą liczbę komend.
Border collie zazwyczaj chętnie i szybko się uczą – zarówno akceptowanych przez nas zachowań, jak i tych niepożądanych, dlatego warto z nimi regularnie ćwiczyć.
Świetnie sprawdzają się w psich sportach takich jak obedience (najczęstsza rasa na zawodach tej dyscypliny), agility, flyball, freestyle, frisbee itp. Te psy najbardziej lubią pracę na dużym dystansie i większej przestrzeni – gdy mogą pobiec za dyskiem czy ominąć jakąś przeszkodę.
Border collie potrzebuje współpracy z człowiekiem, ale lubi kontrolować otoczenie. Mogą się pojawić takie problemy jak zaganianie bawiących się dzieci. Są to psy zadaniowe – lubią czuć się potrzebne. W kontaktach z innymi psami bywa różnie – bordery bywają pobudliwe, więc mogą się pojawić jakieś problemy, jednak dobrze wychowane psiaki tej rasy będą znakomitymi kompanami podczas wszelkiego rodzaju spotkań!
Pieski tej rasy niezbyt często odwiedzają gabinety weterynaryjne – najczęściej są to wizyty profilaktyczne, jak szczepienia czy odrobaczenia, lub też związane z drobnymi infekcjami.
Należy pamiętać o skłonności genetycznej do problemów ortopedycznych. W przypadku kulawizny, w szczególności u psów trenujących – należy zgłosić się do weterynarza. Pamiętajmy, że nieleczone urazy mogą doprowadzić do poważnych chorób zwyrodnieniowych stawów.
Pamiętajmy również o często występującej u tej rasy mutacji w genie MDR1, która powoduje nadwrażliwość psa na iwermektynę (oraz jej pochodne). Jest to bardzo istotne, gdyż omyłkowe podanie leku z tą substancją czynną może skończyć się dla psa wstrząsem, a nawet śmiercią. Ostrożności nigdy za wiele!
W hodowlach border collie dobrą praktyką jest badanie okulistyczne z wydaniem certyfikatu oraz sprawdzenie u psów rozrodowych stawów biodrowych pod kątem dysplazji. Dodatkowo można sprawdzić stawy łokciowe oraz wykonać badania krwi w kierunku chorób genetycznych.
Dobrym zwyczajem u tej rasy jest zbadanie psa w kierunku nosicielstwa mutacji w genie MDR1. Szczenięta (w szczególności z umaszczeniem marmurkowatym i niebieskimi oczami) można poddać badaniu BAER, aby wykluczyć głuchotę.
U psów w średnim wieku warto wykonać przeglądowe badania krwi.
1. Zacznijmy od imienia psiaka – Floki – to bardzo oryginalne imię dla psa, czy coś oznacza?
Floki to imię jednego z bohaterów serialu „Wikingowie”. Ta postać zrobiła na mnie wrażenie. Bardzo szalona osoba i z wyglądu, i z zachowania. Myślałam wtedy, że to fajne imię dla psa. Psa, którego jeszcze wtedy nie znałam. Potem się pojawił i okazało się, że ma taki sam makijaż oczu jak bohater serialu i jest cudownie szalony.
2. Border collie została uznana przez wielu psich ekspertów za najinteligentniejszą rasę psów. Czy na co dzień można odczuć, że żyje się z takim bystrzakiem?
To bardzo mądry pies, ale dużo zależy od właściciela. Ten pies cały czas chce coś robić! Potrzebuje dużo różnych atrakcji. Inaczej się nudzi i to nie jest dobre. Ta rasa uwielbia się uczyć. Chodziliśmy z nim na szkolenia i dużo rzeczy robimy z nim sami. Córka sporo z nim ćwiczy, skacze z nim przez przeszkody i uczy go różnych sztuczek. Nie jest to nasz pierwszy pies. Mamy też labradora czekoladowego o imieniu Ryszard, obecnie ma 14,5 roku. Rysiu od początku był przewodnikiem Flokiego.
3. Inną powszechnie znaną cechą psiaków rasy border collie jest ich ogromna energia. Czy Floki również ma jej niespożyte pokłady?
Jest to pies pracujący. Potrzebuje ruchu, ale też rozrywek intelektualnych. Dzień mamy często ustawiony pod potrzeby psów. Kilka razy w tygodniu biegam z Flokim. Codziennie też spacerujemy po łące, gdzie pieski mogą pobiegać chwilę na wolności. Ryszard jest dziadkiem, a Floki ma 2 lata, więc ich potrzeby bardzo się różnią. Ryszard czasami biega za kijkiem, ale z Flokim nie ma szans. Co innego, jeśli chodzi o pływanie. Tu Rysiu był i jest mistrzem. Floki moczy tylko łapy i przechwytuje zdobycz, z którą Ryszard dotrze na brzeg. To taki czuły cwaniaczek. Trzeba też z nim trochę poskakać, pobawić się zabawkami, coś schować czy zjechać na zjeżdżalni. Oczywiście lubi też po prostu pospać i być głaskanym.
4. Czy z równą energią Floki podchodzi do jedzenia i jest łakomczuchem?
Floki nie zje byle czego, nie je zbyt szybko i sama sucha karma mu nie podchodzi. Smakołykami się delektuje. Najpierw lubi się w kostce czy żwaczu wytarzać, a potem bardzo chce, aby Rysiek chciał mu je odebrać. Wtedy dopiero zjada. Dla labka Rysia jedzenie to sens istnienia! Kiedyś miał okazję zjeść (oczywiście bez pozwolenia) ok. 30 drożdżówek i prawie tyle samo pączków. Zostawił ostatniego pączka, wylizanego z lukru. Nie dał rady więcej… Mocno to odchorował. Floki bardzo delikatnie bierze z ręki smakołyki, a Rysiu przy okazji próbuje odgryźć palec.
5. Jak wygląda pielęgnacja Flokiego? Czy jego dłuższa sierść wymaga częstego czesania i innych zabiegów, by utrzymać ją w dobrej kondycji? Czy psiak gubi dużo sierści?
To dosyć kłopotliwe. Nie przepadam za tym i za rzadko go czeszę. Są oczywiście momenty, że tej sierści jest bardzo dużo i trzeba częściej czesać pieski. Floki ma długi włos, który jest wszędzie. Najlepiej byłoby czesać go codziennie.
6. Border collie ma historię psiaka pasterskiego, zaganiającego. Czy u Flokiego widać cechy wynikające z historii bycia opiekunem stada?
Nie mamy owiec, więc nie był szkolony do zaganiania, ale widać po nim, że to jego instynkt. Na spacerach pilnuje nas, kładzie się i obserwuje z odległości, czy przypadkiem nie zmierzamy w złym kierunku. Nie lubi listonosza i nie wpuści nikogo nieznajomego do domu. Zupełnie inaczej niż Ryszard. Rysiu wpuści każdego i pokaże, gdzie lodówka. Floki jest bardzo wrażliwy, czuły, mądry i megaoddany właścicielom. Wystarczy mały kaszelek, a on już przy nas czuwa.
7. O border collie mówi się, że żeby zaszczekał, to naprawdę musi mieć powód. Czy to szczekliwa rasa?
To szczekliwe psy, zupełnie inaczej niż labradory. Floki szczeka głośno, dość cienko i zdecydowanie za dużo. Ryszard teraz mu wtóruje, ale zawsze musiał mieć powód i jego szczek jest bardziej basowy. Byłam tym zdziwiona, choć hodowca, od którego mamy Flokiego, mówił, że to rasa szczekliwa. I tak jest.
8. Border collie stał się ostatnimi czasy popularnym psem kupowanym do domów z dziećmi. Jak wygląda kontakt Flokiego z młodszymi domownikami?
Nasza córka miała już 11 lat, jak do nas przyjechał, kontakt mają świetny! Myślę, że to bardzo opiekuńcza i miła rasa psów. Dzieci wymagają dużo poświęconego czasu i border collie też. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć, czy damy radę sprostać temu zadaniu. Kiedy nasza córka się urodziła, labrador Ryszard był z nami już dwa lata. Mogła z nim robić wszystko. Kiedy miał dosyć, to się chował. Floki nigdy nie ma dosyć zabawy!
9. Border collie sprawiają wrażenie bardzo przyjaznych psiaków. Czy Floki dobrze dogaduje się z innymi psami?
Nie jest to zawsze łatwe. Nie jest z gruntu miły, musi się trochę zapoznać z psem. Potem jest super. Preferuje suczki i nie lubi psów zza płotu. Za swoim mentorem Rysiem pójdzie w ogień!
10. Co byś poleciła osobom, które pragną mieć psiaka rasy border collie
Mieć przede wszystkim dużo czasu i lubić spędzać go z psem na zabawach i spacerach. To nieodpowiedni pies dla domatora mieszkającego w bloku.
11. Na koniec powiedz nam, jakimi trzema epitetami określilibyście swojego psa?
Czuły, mądry, szalony.