Poznaj wywodzącą się z Niemiec jedną z największych oraz najstarszych ras psów na świecie. Pomimo swoich sporych gabarytów dog pozostaje uczuciowym oraz opanowanym psem, który kocha swoich właścicieli ponad wszystko! Określić go można mianem przyjacielskiego, inteligentnego oraz – w przeciwieństwie do znanego z kreskówki przedstawiciela rasy – raczej nie tchórzliwego.
Wywodzący się z Niemiec dog to majestatyczny pies o muskularnej budowie ciała. Jego wzrost może sięgać w przypadku samca nawet do 90 cm, z kolei waga dojść może aż do 90 kg. Głowa doga niemieckiego powinna być proporcjonalna do ciała i dość wąska. Nos w kolorze czarnym jest szeroki, a kufa głęboka oraz prostokątna. Wargi z kolei mają barwę ciemniejszą niż pozostałe części ciała. Oczy doga niemieckiego są ciemne lub nieco jaśniejsze w przypadku błękitnej odmiany psów. Wiszące uszy przylegają do policzków psa. Charakterystyczną cechą dogów niemieckich są ich silnie umięśnione, długie kończyny przednie i tylnie. Ogon sięga aż do stawu skokowego i jest opuszczony w czasie spoczynku czworonoga. Sierść dogów niemieckich jest bardzo krótka, a przy tym gęsta i gładka. Wyróżnić można kilka odmian umaszczenia: żółte z czarną maską, żółte pręgowane z czarnymi pręgami, czarne (niekiedy może występować biała sierść na piersi bądź łapach), błękitne (z białymi znaczeniami na piersi i łapach), a także tak zwany arlekin, czyli biała sierść z czarnymi plamami na ciele.
Dogi niemieckie nie są psami wymagającymi skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy, że właściciel zapewni im regularne szczotkowanie sierści przynajmniej raz w tygodniu za pomocą specjalnych szczotek z włosia bądź gumowych rękawic. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na odpowiednią higienę opadających uszu doga niemieckiego. Należy również regularnie czyścić okolice oczu czworonoga.
Rozwój szczeniąt dobrze jest wspomagać odpowiednimi preparatami witaminowymi. W początkowym okresie życia pieski mogą również jeść częściej, w mniejszych porcjach. Ze względu na ryzyko skrętu żołądka czworonogi tej rasy powinny odczekać po jedzeniu co najmniej pół godziny, zanim podejmą aktywność fizyczną.
Dogi niemieckie to psy typu stróżującego. W przeszłości pilnowały różnych terenów, posiadłości, karawanów, a także większych obiektów, gdzie znajdowały się zwierzęta gospodarskie. Dogi są bardzo czujne i potrzebują schematu w ciągu dnia. Ich rytuałem było obchodzenie wielohektarowych posiadłości, więc sprawdzanie terenu jest ich wzorcem zachowań. Ważne, by taki pies miał swój schematyczny spacer po okolicznym parku, czy jakiejkolwiek trasie spacerowej.
W przeciwieństwie do innych dużych ras, Dog jest zupełnie innym psem. Nie potrzebuje aż takich aktywności związanych z polowaniem, poznawaniem nowych przestrzeni, czy ciągłym węszeniem i sprawdzaniem. Nie będzie czuł się dobrze z osobami, które dużo podróżują. To raczej rasa dla osób, które cenią sobie rytualny, spokojny rytm życia. Dog oczywiście, jak każdy pies lubi się bawić – uwielbia sprawdzać węszyć, eksplorować, poznawać różne miejsca, ale nie w tak dużym stopniu, jak Husky, czy Malamut.
Z racji tego, że są to bardzo duże, silne psy, to obowiązkiem każdego opiekuna jest odpowiednia praca ze swoim psem, w celu socjalizacji. Jest to niezbędne, by Dog czuł się bezpiecznie w środowisku, w którym mieszka. Od szczeniaka warto zaznajamiać psa z miejscami, które będą dla niego naturalnym otoczeniem. Mam tu na myśli ulice, samochody, osoby przechodzące, inne psy – tak, by nasz Dog zbudował sobie pancerzyk odporności psychicznej, na wszystkie sytuacje, które będą go spotykały w życiu dorosłym. Jest to bardzo ważne, gdyż niezsocjalizowany Dog może okazać się dużym problem. Połączenie jego siły, masy i jeszcze dodatkowo braków socjalizacyjnych, może być mieszanką wybuchową i spowoduje, że nasz pies nagle stanie się nad wyraz ekspresyjny i gwałtowny.
Dogi trzeba nauczyć pewnych zachowań, które są przydatne na co dzień. Dzięki temu poczujemy się bezpieczniej i nauczymy się komunikować z psem, tak by uniknąć nieporozumień, które generują frustrację zarówno po jednej, jak i drugiej stronie. Dogi wymagają bardzo stopniowej, cierpliwej i konsekwentnej nauki – to nie są psy pasterskie, które z wielką pasją uczą się nowych sztuczek. Stopniowe stawianie sobie małych celów w treningu i podnoszenie kryteriów jest czymś, co warto wdrożyć w pracy z Dogiem. Nie stawiajmy sobie za cel tego, by w krótkim czasie nauczyć go dużej ilości zachowań – nie wymagajmy zbyt wiele.
DLA KOGO DOG NIEMIECKI?
Ważną cechą przewodnika Doga powinna być systematyczność w treningach.
Dogi będą świetnymi towarzyszami dla osób, które cenią sobie spokojny rytm dnia i nie mają ambicji sportowych z psem. Zarówno w kontekście posłuszeństwa sportowego, ale też nie będą zabierać psa na wielogodzinne wyprawy np. po górach. Dogi lepiej sprawdzą się, jako towarzysze długich, spokojnych spacerów po parku. Są to duże, silne psy, a więc ich opiekunowie powinni być cierpliwi, spokojni, systematyczni i konsekwentni.
DOG W RODZINIE
Znam wiele psów tej rasy, które świetnie się sprawdzają w życiu z rodzinami, tylko trzeba pamiętać, że jak każdy pies – Dog potrzebuje swojego miejsca do odpoczynku, swojej bezpiecznej strefy. Jego poziom aktywności codziennych nie jest aż tak wysoki, jak u psów pracujących, więc pamiętajmy, żeby zapewnić mu możliwość spokojnego, rytualnego odpoczywania.
Z racji tego, że jest to pies rasy stróżującej, to dosyć dobrze asymiluje się z grupą, z którą mieszka i żyje – jest to ogromna zaleta tych psów.
Przy czym należy pamiętać i zawsze to podkreślam, że każdy pies jest inny! Nie można stworzyć jednego schematu, opisującego wszystkie Dogi. Jest to zarys, a nie wyraźny obraz osobowości.
PROBLEMY Z DOGIEM:
Jeśli pojawiają się problemy z tymi psami, to wynikają z lękliwości, szczególnie w stosunku, do obcych ludzi. Decydując się na Doga powinniśmy selektywnie wybrać hodowlę, tak by wśród przodków nie pojawiły się osobniki lękliwe. Zachęcam do rozmowy z hodowcą i poinformowania go, że zależy nam, aby pies nie bał się obcych ludzi. To strach jest tym zalążkiem do pojawienia się zachowań ucieczkowych, czy agresywnych w stosunku do obcych ludzi. Przodkowie naszego potencjalnego psa powinni być zrównoważonymi, pewnymi osobnikami. Oprócz przodków należałoby też ocenić czy pies, na którego chcemy się zdecydować, nie ucieka i nie chowa się. Jeśli pies nas nie unika, tylko nawiązuje z nami kontakt, obwąchuje nas – to jest większa szansa, że wyrośnie na zrównoważonego i bezpiecznego kompana naszego życia.
Dogi niemieckie pojawiają się w gabinecie weterynaryjnym przeważnie z powodu problemów ortopedycznych. Najczęściej to kulawizna czy też trudności w poruszaniu się powstające w wyniku dysplazji, zwyrodnienia stawów czy OCD (osteochodritis dissecans). Rasa ta ze względu na swoje gabaryty oraz szybkie tempo wzrostu w okresie szczenięcym ma predyspozycje do tego typu schorzeń. Dlatego też bardzo ważne są wczesne badania radiologiczne stawów biodrowych i łokciowych oraz odpowiednia, zbilansowana dieta, a także dobrze przemyślany i dostosowany trening. U dogów nierzadko na wysokości stawów łokciowych czy w stawach stępu na skórze pojawiają się tak zwane modzele. Są to wytwory skórne powstające wskutek ciągłego ucisku na te miejsca. Samo zgrubienie skóry nie stanowi problemu, natomiast może dojść do tzw. modzelowatego zapalenia skóry, które należy przeleczyć. Psy tej rasy mogą mieć również objawy alergii środowiskowej czy pokarmowej. Dogi mają także skłonności do chorób kardiologicznych, dlatego też psy z obniżoną tolerancją wysiłkową, a także w wieku średnim i starszym należy badać. Jako rasa olbrzymia dogi narażone są też na rozszerzenie i skręt żołądka. Jest to stan nagły i zagrażający życiu. Dlatego właściciele powinni być uważni, pilnować odpowiedniej pory karmienia i aktywności fizycznej psa. Psy o umaszczeniu merle (będące homozygotami) według danych statystycznych częściej mogą być obarczone wadami serca, głuchotą i ślepotą w porównaniu z osobnikami o innym umaszczeniu.
W hodowlach FCI obowiązkowe jest badanie RTG stawów biodrowych w celu wykluczenia dysplazji u psów dopuszczonych do rozrodu. Cenioną praktyką wśród hodowców jest także zbadanie pod kątem dysplazji stawów łokciowych. Ponadto psy powinny przejść certyfikowane badanie kardiologiczne i okulistyczne. W renomowanych hodowlach przeprowadza się także badania krwi wykluczające choroby genetyczne takie, jak CNM, LEMP czy chorobę rybiej łuski.
Dorosłe dogi nie wymagają specjalistycznych badań. Kontrolne badania krwi wraz z profilem tarczycowym powinny być wykonywane co roku już w średnim wieku. Jeśli zauważymy nietolerancję wysiłkową bądź też kulawiznę, konieczna jest kontrola weterynaryjna odpowiednio u kardiologa bądź ortopedy. Pamiętajmy o wysokim ryzyku wystąpienia skrętu żołądka u tej rasy i odpowiedniej profilaktyce tego schorzenia (według badań ryzyko wystąpienia ostrego rozszerzenia żołądka u doga niemieckiego wynosi ponad 40%).