Psy gończe zostały sprowadzone do Polski z Francji, Włoch i wschodu, do udziału w polowaniach. Polowania z nimi to stara tradycja łowiecka, której początki sięgają XVI wieku. Niestety brutalnie przerwał ją okres rozbiorów, podczas którego zlikwidowano wiele psiarni.
Gończy polski to pies średniej wielkości, o zwinnej, lekkiej budowie, z wyraźną muskulaturą. Jego charakterystyczną cechą są dość długie, trójkątne uszy opadające wzdłuż niezbyt dużej głowy. Ma ciemne, średniej wielkości oczy o łagodnym wyrazie i stosunkowo dużą, czarną truflę nosową. W jego sylwetce dominuje długi tułów z dość szeroką klatką piersiową, wsparty na smukłych przednich i masywnych w części udowej tylnych łapach. Kolejną cechą, która wyróżnia gończego polskiego jest jego szata. Może występować w trzech odcieniach: czarnym podpalanym – to najpopularniejsze umaszczenie gończaka – czekoladowym oraz jasnorudym. Jego sierść jest bardzo imponująca dzięki niebywałemu połyskowi. Przeczytaj poniżej, jak o nią dbać.
Pielęgnacja gończych polskich nie jest wymagająca. Krótka sierść wymaga dokładnego wyczesywania włosianą lub gumową szczotką i przeczesywania podszerstka grzebieniem lub trymerem. Najlepiej zabieg ten przeprowadzać przynajmniej raz w tygodniu, czesząc z włosem, nigdy pod włos, bo może to zniszczyć sierść. Gończaki nie potrzebują częstych kąpieli, wystarczy wykąpać je raz na 2-3 miesiące lub wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba, bo pies się w czymś wytarzał lub pobrudził. Zaleca się po umyciu szamponem zastosowanie odżywki, która nawilży sierść, ponieważ ma ona tendencje do przesuszania się i łamliwości. Sierść gończego suszymy, wycierając ręcznikiem w kierunku ułożenia włosa, nie pod włos. W cieplejszym okresie roku wysycha ona dosłownie w kilkanaście minut, jesienią I zimą można ją dosuszyć letnim strumieniem powietrza z suszarki. Szczególnej troski wymagają uszy gończego – należy je często kontrolować oraz przemywać, w przeciwnym wypadku może dojść do bolesnego zapalenia ucha, szczególnie u tych psów, które dużo pływają lub często przebywają w lesie.
Pies gończy polski łączy w sobie piękny wygląd i ogromny talent do polowania. Nic dziwnego, w końcu jest to rasa typowo myśliwska, której zadaniem było znaleźć i zagonić dziką zwierzynę. Obecny lub przyszły opiekun musi więc zdawać sobie sprawę, że pies jest bardzo samodzielny i nie tak chętny do współpracy z człowiekiem, jak na przykład psy aportujące. Ważne jest też, by zadbać o jak najlepszą socjalizację pupila już od samego początku. W przeciwnym razie może on wykazywać tendencję do udowadniania swojej przewagi fizycznej czy psychicznej nad innymi psami. Najlepszą aktywnością ruchową dla gończych polskich są wszelkiego rodzaju zabawy węchowe połączone z tropieniem. Dobrym pomysłem jest ukrywanie smakołyków lub zabawek na otwartej przestrzeni, by pupil musiał się troszkę natrudzić przy ich szukaniu. Weźmy również pod uwagę, że ze względu na dużą niezależność psy te potrzebują silnej motywacji do współpracy z człowiekiem, a w konsekwencji do budowania z nim więzi. Czy pies gończy polski odnajdzie się w rodzinie? Jest to możliwe, jednak warto pamiętać, że zaspokojenie jego potrzeb ruchowych wiąże się z dużą ilością czasu poświęcanego na wędrówki i spacery.
1.Zdrowie okiem lekarza weterynarii:
Psy tej rasy są mocne i zdrowe. Charakteryzują się dużą odpornością zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. Nie są obciążona wieloma chorobami dziedzicznymi w porównaniu do innych ras. Jako psy aktywne, wymagające codziennego ruchu najczęściej w gabinecie pojawiają się z drobnymi urazami skóry czy też problemami ortopedycznymi. Zwichnięcia, złamania a także urazy ścięgien nie należą do rzadkości. W związku z polowaniami mogą zdarzyć się urazy palców czy skaleczenia opuszki łapy. Ze względu na długie, obwisłe uszy i brak odpowiedniej wentylacji gończe polskie dość często cierpią z powodu zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego. Najczęściej jest to zapalenie wywoływane przez drożdżaki (Malassezia spp.). Regularna higiena uszu, w szczególności po kąpieli, jest ważnym elementem profilaktyki.
2.Najczęstsze choroby (m.in. o podłożu genetycznym):
3.Badania:
W hodowlach dobrym zwyczajem jest przebadanie psów w kierunku dysplazji stawów biodrowych I łokciowych.
Gończe dożywają nawet 15 lat. Warto zatem sprawdzać ich stan zdrowia, badając kontrolnie krew. W badaniach należy uwzględnić podstawowe parametry biochemiczne i morfologię wraz z hormonami tarczycy.