Grzywacz chiński to rasa psów, które występują w dwóch odmianach – nagiej i owłosionej. Te bezwłose mają jedynie charakterystyczną grzywę na głowie oraz owłosienie na łapach i ogonie. To bardzo żywe i pełne gracji psy o delikatnej skórze.
Odmiana bezwłosa ma gładką i delikatną skórę oraz puszystą grzywę pokrywającą głowę i uszy. Owłosiona jest także dolna część łap oraz końcówka ogona. W wersji owłosionej grzywacz chiński ma krótki podszerstek oraz długie, proste i delikatne włosy na całym ciele. Jest to tzw. powderpuff. Grzywacz to pies niewielkich rozmiarów, o delikatnej budowie i prostym grzbiecie. Jego oczy są bardzo ciemne, średniej wielkości i szeroko rozstawione. Obydwie odmiany charakteryzują się finezyjnymi ruchami i wielką gracją.
Pielęgnacja grzywacza chińskiego musi być dostosowana od jego odmiany. Jeśli pies ma owłosienie, należy szczotkować go codzienne, aby utrzymać puszystość włosów. Sierść grzywacza różni się jednak od sierści innych psów – warstwa spodnia jest krótsza od tej zewnętrznej, co ułatwia rozczesywanie. Należy jednak pamiętać, że może ona szybko matowieć. Jeśli mamy do czynienia z grzywaczem nagim, pamiętajmy, że jego skóra także wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ponieważ nie ma ona ochrony w postaci włosów, jest narażona na uszkodzenia. Aby zapewnić jej odpowiednie zabezpieczenie, zimą należy grzywaczowi wkładać ubranka, które ochronią go przed zimnem, i dodatkowo smarować psią skórę kremem nawilżającym. Latem natomiast pamiętajmy o kremie z filtrem, który ochroni psa przed oparzeniami słonecznymi, a do kąpieli używajmy kosmetyków przeznaczonych do jego skóry.
To psy niezwykle inteligentne, które szybko się uczą. Są chętne do współpracy, jeśli nauczyciel wykazuje wobec nich spokój i radośnie nagradza je za dobrze wykonane zadania. Wbrew pozorom są to czworonogi niezwykle wytrzymałe i pełne energii.
Psy tej rasy uwielbiają spędzać czas ze swoim właścicielem, dlatego świetnie spisują się w sportach typu agility, flyball czy w nauce posłuszeństwa, czyli obedience. Grzywacze są jednak bardzo wrażliwe, dlatego podczas treningu należy traktować je ze spokojem, delikatnością i cierpliwością. Krzyczenie lub jakiekolwiek przejawy agresji sprawią, że pies straci do nas zaufanie i nie będzie miał ochoty na dalszą naukę. Podczas treningu dla grzywaczy ważny jest komfort cieplny, dlatego przy niższych temperaturach lepiej wybrać ćwiczenia bardziej dynamiczne.
Aby w późniejszych latach uniknąć lęków i stresów, socjalizację grzywacza chińskiego warto rozpocząć jak najwcześniej. Szczeniaka należy oswajać z innymi psami, dźwiękami, ludźmi i zjawiskami już od pierwszych tygodni życia. To bardzo ważne, ponieważ niektóre psy tej rasy mogą być nieśmiałe i złe doświadczenia negatywnie odbiją się na ich psychice.
Grzywacze cieszą się coraz większą popularnością w Polsce, dlatego też coraz częściej odwiedzają gabinety weterynaryjne. Główny powód wizyt to problemy dermatologiczne, które często związane są z alergią kontaktową i ogólną. Mogą je wywołać zarówno alergeny pokarmowe, jak i środowiskowe. Pamiętajmy, że grzywacze bezwłose mają nagą skórę, która jest wrażliwa zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury, dlatego w mroźne dni należy zakładać im ubranka, a w słoneczne smarować je kremem z filtrem. Ponadto należy pamiętać, że ich skóra jest delikatna i łatwo ulega uszkodzeniom. Grzywacze mają także większą skłonność do grzybicy, dlatego wszelkie problemy związane ze świądem należy konsultować w gabinecie weterynaryjnym. Wewnętrzna temperatura ciała tych psów zazwyczaj jest taka sama jak psów innych ras, ale ich skóra w dotyku wydaje się bardziej rozgrzana. Dodatkowo grzywacze rzadko dyszą – nadmiar ciepła wydzielają, pocąc się na całym ciele, czego inne psy (ze względu na okrywę włosową) nie potrafią robić. U grzywaczy możemy spotkać się również z niepełnym uzębieniem i głuchotą.
Nie istnieje lista wymaganych badań, które należy przeprowadzać w hodowlach. Cenioną praktyką jest jednak wykonywanie u psów dopuszczonych do rozrodu badań genetycznych na najczęstsze choroby występujące u tej rasy. Niektórzy wykonują także badanie BAER, aby wykluczyć głuche mioty.
Dorosłe psy kontroluje się standardowo, gdy osiągają wiek średni – wtedy wykonywane są kontrolne badania krwi. U psów z objawami alergii można rozważyć wykonanie testów alergicznych.
Grzywacze to psy bardzo wrażliwe, zarówno pod względem emocjonalnym (pamiętliwe, charakterne, czasami nawet złośliwe, źle znoszące kary), jak i fizycznym (trzeba zwracać uwagę na ich dietę i pielęgnację). Oczywiście najbardziej charakterystyczną cechą mojego grzywacza jest wygląd (odmiana naga), a tu komentarze postronnych rywalizują niemal codziennie w niepisanym konkursie na najśmieszniejszy. Sally był już określany „biednym yorkiem, którego ktoś ogolił dla szpanu”, kucykiem, „zaczarowanym konikiem” (mała wróżka zmniejszyła go, bo była mała) czy wręcz przerośniętym szczurem. Dla mnie jest najpiękniejszy na świecie!