Mastify należą do najstarszych ras. Te masywne, odważne, dostojne i niezwykle silne psy są zarazem uległe w stosunku do bliskich im osób i potrafią być ich wspaniałymi strażnikami.
Mastify to potężne, silne psy o harmonijnej i zwartej sylwetce. Sprawiają wrażenie dostojnych i pełnych godności. Psy są bardziej masywne. Suki są nieco mniejsze, przy zachowaniu proporcjonalnie silnej sylwetki. Duża wielkość jest cechą pożądaną, o ile idzie w parze z proporcjonalną do niej masą.
Sierść mastifa jest krótka i łatwa w pielęgnacji, z reguły wystarcza szybkie przeczesanie co kilka dni. W okresach linienia, raz lub dwa razy do roku, zaleca się częstsze wyczesywanie grzebieniem. Uszy i głębokie zmarszczki wokół głowy, oczu i pyska powinny być regularnie kontrolowane i czyszczone, a pazury krótko przycinane. Mastify się ślinią – warto mieć pod ręką ściereczkę do wytarcia psu pyska (a w razie konieczności ubrań swoich lub gości).
Mastify to jedne z najcięższych i największych psów, należące do grupy molosów. Nie mają zapędów myśliwskich czy łowieckich, zatem nie atakują dzikich zwierząt. Cechuje je dość spokojne usposobienie, lecz gdy są pobudzone lub sfrustrowane, trudno je opanować i uspokoić. Nie są to psy, które z chęcią potowarzyszą nam w wielokilometrowej wędrówce, dlatego poleca się je osobom prowadzącym spokojny tryb życia.
Mastify lubią trenować, o ile są odpowiednio zmotywowane. I właśnie znalezienie dobrego motywatora stanowi często wyzwanie. Zaleca się treningi w krótkich sesjach.
Mastify uwielbiają spać. Lubią też spacery, ale raczej w wolnym tempie. Jeśli opiekun dysponuje ogrodem, może wypuścić do niego psa. Należy jednak pamiętać, by zimą nie zostawiać go samego zbyt długo na zewnątrz – ze względu na krótką sierść mógłby przemarznąć!
Są to psy raczej przyjacielskie i chętnie nawiązują kontakt z człowiekiem, o ile ten im się nie narzuca.
Najczęstszy powód wizyty mastifa w gabinecie weterynaryjnym to problemy ortopedyczne. Głównie dlatego, że u psów tej rasy w wyniku dysplazji stawów (biodrowych oraz łokciowych) mogą z wiekiem rozwinąć się zwyrodnienia. W związku z tym ogromne znaczenie ma odpowiednia dieta oraz profilaktyka chorób stawów. U mastifów nierzadko diagnozuje się też problemy dermatologiczne, związane z niedoczynnością tarczycy czy z alergią. Wady powiek (entropium, ektropium) charakterystyczne dla tej rasy powinny być korygowane operacyjne, gdyż sprzyjają infekcjom i mogą prowadzić do rozwoju chorób oczu. Jak wszystkie molosy, mastify narażone są na rozszerzenie oraz skręt żołądka. Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii prawie 70% szczeniąt tej rasy rodzi się w wyniku cesarskiego cięcia.
W hodowlach wymagane jest badanie stawów biodrowych wraz z oceną radiologiczną. Cenioną praktyką jest również badanie stawów łokciowych. Niektórzy hodowcy dodatkowo decydują się na badania kardiologiczne oraz okulistyczne.
U dorosłych mastifów w średnim wieku warto kontrolować poziom hormonów tarczycy oraz podstawowe parametry biochemiczne krwi. Jeśli zauważymy objawy nietolerancji wysiłkowej, męczliwość czy kaszel, koniecznie zgłośmy się z czworonogiem do kardiologa.
Mastif z uwagi na swoje gabaryty pochłania dużo jedzenia. Przygotuj się na wydatek 250-300 zł miesięcznie na karmę i smakołyki. Jeśli masz wielu sąsiadów, pamiętaj, że duży pies równa się duża kupa, którą później trzeba pozbierać.
Gdybym miał powiedzieć o mastifie tylko jedno zdanie, myślę, że brzmiałoby mniej więcej tak: ten pies oferuje tyle miłości, ile waży, a że jest to najcięższy pies na świecie, to rachunek jest prosty!