Owczarek kaukaski to przede wszystkim doskonały pies stróżujący, który wywodzi się z rejonu gór Kaukazu. Jest bardzo pewny siebie, nieustraszony i niezależny, a także bardzo przywiązany do swojego właściciela. Wobec obcych może być natomiast nieufny i agresywny.
Owczarek kaukaski to pies dobrze zbudowany, o silnym umięśnieniu i mocnych kościach. Posiada także grube i gęste futro. Dorosły samiec swoją imponującą budową może przypominać niedźwiedzia. Psy są większe, masywniejsze i krótsze od suk tej rasy.
Owczarek kaukaski posiada zarówno dłuższą jak i krótszą sierść. Ta dłuższa, zewnętrzna powinna być poddawana regularnej pielęgnacji – minimum raz w tygodniu. W okresie linienia natomiast warto szczotkować owczarka codziennie, dzięki czemu wypadająca sierść, brud i kurz zostaną usunięte . Dodatkowo, należy pamiętać także o regularnym obcinaniu pazurów czworonoga oraz o sprawdzaniu i czyszczeniu jego uszu, dzięki czemu nie będzie gromadzić się w nich wosk i nie dojdzie do infekcji. Nie można także zapominać o regularnym czyszczeniu zębów psa.
Owczarki kaukaskie to psy pochodzące z rejonu gór Kaukazu, które są doskonałymi psami stróżującymi. Dawniej służyły do pilnowania stad zwierząt pasterzy mieszkających w górach i górskich domostw. Ponieważ warunki atmosferyczne w tamtym rejonie nie należą do najbardziej komfortowych, psy te posiadają grubą sierść i podszerstek, które chronią je przed zimnem. Dlatego też owczarki kaukaskie najlepiej czują się na podwórku i to właśnie tam lubią spędzać najwięcej czasu, nawet jeśli mieszkają z właścicielami w domu.
Jest to rasa, która raczej nie nadaje się do życia w mieście, zdecydowanie lepiej owczarek kaukaski sprawdzi się w dużym domu z ogrodem i podwórkiem.
W szkoleniu owczarka kaukaskiego unikajmy siły i dominacji, a postawmy na konsekwentną pracę opartą o system nagród. W ten sposób pies nie będzie czuł zagrożenia z naszej strony, lecz będzie miał poczucie bezpieczeństwa.
Owczarek kaukaski to typowa rasa stróżująca. Psy te są nieufne wobec obcych, dlatego jeśli mamy tzw. „otwarty dom”, w którym często pojawiają się goście, należy jak najszybciej rozpocząć socjalizację psa i przyzwyczajać go do wizyt obcych ludzi. Jeśli natomiast ma być typowym psem stróżującym, należy zadbać o bezpieczeństwo gości i wydzielić dla psa specjalną strefę.
Jeśli nie rozpoczniemy wczesnego szkolenia owczarka kaukaskiego (najlepiej już w okresie szczenięcym), pies może stać się bardzo niezależny, co przy jego sile i wielkości może być dużym problemem. Warto zatem wprowadzić reguły i zasady, których pupil będzie musiał przestrzegać, np. spokojnego siedzenia obok właściciela, czy pozostania na miejscu, kiedy przyjadą goście. Owczarek kaukaski pozostawiony sam sobie może stać się nieufny i agresywny wobec obcych osób.
Jak na psy stróżujące przystało, owczarki bardzo dobrze czują się przy swojej zagrodzie, którą mogą pilnować, dlatego często oszczekują ludzi przechodzących obok, zaznaczając swoją obecność. Takie stałe miejsce i zagroda sprawią, że psy tej rasy czują się bezpiecznie. Owczarek kaukaski nie sprawdzi się więc w przypadku osób, które dużo podróżują. To zdecydowanie pies dla domatorów z dużym podwórkiem.
Należy jednak pamiętać, że pomimo przebywania na podwórku, pies ten potrzebuje także codziennych spacerów, podczas których może węszyć, eksplorować i poznawać nowe otoczenie. Takie spacery warto rozpocząć z czworonogiem już od szczeniaka.
Ten majestatyczny pies odwiedza gabinet weterynaryjny najczęściej z powodu drobnych infekcji czy też kontuzji. Przedstawiciele tej rasy to najczęściej zdrowe okazy o dobrej odporności. Ponieważ często są to psy kojcowe, nierzadko zdarza się u nich zapalenie ucha zewnętrznego.
Wszelkie problemy ortopedyczne nie omijają także tej rasy, dlatego u owczarków kaukaskich warto dbać o stawy już od szczeniaka. Wraz z wiekiem mogą rozwinąć się u nich zwyrodnienia stawów biodrowych lub łokciowych. Watro pamiętać także o podatności tej rasy na rozszerzenie i skręt żołądka. Racjonalne żywienie i kontrolowany ruch, to podstawa, aby ustrzec psa od tej ciężkiej choroby.
Warto także pamiętać, że owczarek kaukaski należy w Polsce do ras agresywnych i na posiadanie takiego psa należy mieć pozwolenie!
W Polsce psy hodowlane tej rasy, muszą mieć wykonane wymagane przez ZKWP badania. Należą do nich: RTG stawów biodrowych wraz z wpisem do rodowodu oraz wykonanie testów psychicznych. Dopuszczalne oceny stawów biodrowych na postawie zdjęć RTG to A, B oraz C. Z tym, że osobnik z oceną C musi być skojarzony z osobnikiem z oceną A lub B. Dobrym zwyczajem hodowców jest także badanie RTG stawów łokciowych oraz badanie okulistyczne wraz z wydaniem certyfikatu.
Ponieważ owczarki kaukaskie należą do molosów, powinny one być kontrolowane ortopedycznie niezależnie od tego czy są psami hodowlanymi czy nie. Pierwsze RTG stawów biodrowych, w celu sprawdzenia czy występuje dysplazja, powinno się wykonać u kilkumiesięcznego psa. Około 5.-6. roku życia warto wykonać przeglądowe badania krwi.
Zawsze, gdy ktoś określa Amona mianem „misia”, reaguję i dopowiadam, że to raczej „niedźwiedź” – i z wyglądu, i z charakteru. Takie postrzeganie tej pięknej, ale wymagającej rasy jest zdecydowanie bliższe prawdy. Stworzenie zgranego stada z Amonem wymagało od nas dostrzeżenia i zaakceptowania jego niezależności oraz włożenia mnóstwa pracy w pozytywne szkolenie i właściwą socjalizację, kiedy był szczeniakiem.
Mieszkamy w domu z ogrodem, w którym Amon spędza dużo czasu i czuje się zdecydowanie najlepiej. Choć mamy świadomość jego predyspozycji do stróżowania, nie traktujemy Amona jak wartownika i straszaka na złodziei. To przede wszystkim członek naszej rodziny, z którym cały czas umacniamy kontakt, kształtując pozytywne cechy.