Seter irlandzki, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Irlandii, gdzie narodził się jako pies myśliwski. Z biegiem lat seter stał się także bardzo inteligentnym psem rodzinnym.
Seter irlandzki to pies o sportowej sylwetce i proporcjonalnej budowie. Mahoniowa lub kasztanowa, lśniąca sierść dodaje mu niezwykłego uroku i elegancji, a długie, opadające uszy jeszcze bardziej wydłużają jego sylwetkę. W zależności od strzyżenia sierść pomiędzy łapami może być długa i tworzyć swego rodzaju „firankę”. Muskularne i długie łapy natomiast sprawiają, że seter irlandzki jest najszybszy wśród sportowych ras psów.
Piękna sierść setera irlandzkiego powinna być czesana co najmniej dwa razy w tygodniu za pomocą szczotki z metalowymi igłami lub z miękkim włosiem. Aby rozczesać bardzo poplątane włosy psa, można użyć metalowego grzebienia.
Pazury setera irlandzkiego należy podcinać raz w miesiącu. Kąpiemy go natomiast tylko okazjonalnie, z użyciem specjalnego szamponu dla psów. Pamiętajmy, że w czasie wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych warto sprawdzić także oczy i uszy pupila oraz upewnić się, że nie pojawiły się problemy ze skórą.
Przeciętny przedstawiciel tej rasy to energiczny, bystry, przyjazny i radosny pies. Chętnie współpracuje z człowiekiem, jeśli jest do tego dobrze zmotywowany.
Z seterami nie należy rozpoczynać treningów posłuszeństwa w lesie, ponieważ jest tam dużo zapachów dzikiej zwierzyny, którymi będą zainteresowane bardziej niż ćwiczeniami z człowiekiem. Z czasem oczywiście można wprowadzać przedstawicieli tej rasy na zalesione tereny, jednak podczas spacerów warto mieć ze sobą długą linkę, która da pewność, że pies nie ucieknie, węsząc za zapachem innych zwierząt.
Setery irlandzkie zazwyczaj są społeczne i chętnie nawiązują kontakty zarówno z ludźmi, jak i z innymi psami. W kontaktach tych zachowują jednak swoją niezależność.
POLECANE AKTYWNOŚCI
Seter irlandzki to pies myśliwski, który ma znakomite zdolności węchowe, dlatego świetnie sprawdza się w ćwiczeniach z tropienia. W związku z tym jest polecany np. do poszukiwania osób w terenie.
Psy należące to rasy seterów najczęściej pojawiają się w gabinecie weterynaryjnym z powodu drobnych kłopotów zdrowotnych – infekcji czy niestrawności. Właściciel takiego psa powinien zwracać szczególną uwagę na dietę czworonoga ze względu na możliwość wystąpienia enteropatii oraz alergii pokarmowej. Jeśli u pupila pojawią się jakiekolwiek problemy skórne, należy od razu skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Szczególną uwagę należy zwrócić na wysokie ryzyko wystąpienia u seterów rozszerzenia oraz skrętu żołądka – psy tej rasy mają wąską klatkę piersiową, co bardzo sprzyja nagłemu pojawieniu się takiego stanu. Pamiętajmy, że jest to sytuacja wymagająca natychmiastowej interwencji weterynaryjnej w celu ratowania życia psa! U seterów irlandzkich bardzo często występują również choroby uszu, które są wynikiem budowy anatomicznej tych czworonogów. W związku z tym higiena psich uszu powinna opierać się na regularnym ich czyszczeniu.
Psy dopuszczone do rozrodu w hodowlach mogą być zbadane radiologicznie w celu wykluczenia dysplazji stawów biodrowych, nie jest to jednak wymóg. Cenioną praktyką wśród hodowców są też certyfikowane badania oczu oraz badania genetyczne na najczęstsze choroby występujące u tej rasy.
Setery irlandzkie należą do ras długo żyjących (żyją nawet 15 lat), dlatego u psów w średnim wieku warto wykonywać kontrolne badania krwi. Pamiętajmy tu również o zbadaniu poziomu hormonów tarczycy.
Co jeszcze musisz wiedzieć? Przeczytaj kilka ciekawostek o seterach irlandzkich. Sprawdź, czy wiesz wszystko na temat tej rasy psów!
Szyszka jest bardzo żywiołowym psem. Uwielbia długie spacery i bieganie za piłką, a jej ukochaną aktywnością jest pływanie. Jednak gdy tylko wraca do domu i przekracza jego próg, zamienia się w spokojnego i spragnionego czułości, typowego kanapowca.
Zazwyczaj jest zdystansowana wobec innych psów, jednak gdy drugi psiak jest łagodny, to staje się partnerem do zabawy. Szyszka lubi również koty – ma już swojego kociego przyjaciela i gdy tylko nadarza się okazja, spędza z nim wieczory na kanapie.