5 sekretów szkolenia behawiorysty

Każda osoba, która angażuje się w swoją pracę i ma za sobą wiele lat doświadczenia zawodowego, ma również swoje sposoby na osiąganie coraz większej efektywności. W naszym video i artykule postanowiliśmy odkryć przed Wami tajniki pracy behawiorysty, wierząc, że przydadzą się w treningu z czworonogiem każdemu opiekunowi. Dowiedz się zatem, jakie triki i patenty pomogą uczynić współpracę skuteczniejszą i przyjemniejszą zarówno dla Ciebie, jak i dla psa.

 Behawiorysta psów w koszulce John Dog siedzi na kanapie, na tle salonu.

Patent 1. Nagradzanie z ziemi zwiększa efektywność pracy

Często opiekunowie myślą, że najlepszym sposobem nagradzania psa jest podanie mu smakołyku z ręki, bo przynosi to większe korzyści – pupil kojarzy nagrodę z dającą ją osobą. Tymczasem dla psa lepszą metodą będzie nagradzanie z ziemi. Dlaczego? Jeżeli rzucimy mu przysmak na ziemię, a smakołyk jeszcze dodatkowo się odbije i zniknie w trawie, uruchomimy tzw. łańcuch łowiecki, czyli damy pupilowi możliwość zrealizowania jego łowieckich potrzeb. Pogoń za przysmakiem, węszenie, znalezienie go i schwycenie sprawiają, że nagroda w oczach psa zyskuje na wartości. To dla niego o wiele ciekawsze niż nagradzanie z ręki. Wbrew obawom wielu właścicieli nagradzanie z ziemi NIE wzmacnia u psa nawyku zjadania z niej innych rzeczy. Warto użyć hasła, które da psu wyraźny sygnał, że może iść szukać przysmaku i następnie go zjeść, a więc będzie towarzyszyło nagrodzie.

Patent 2. Nagroda za odmowę

Uważa się, że podczas treningu należy nagradzać psa jedynie za zachowania, które chcemy u niego widzieć częściej. Kiedy wypowiadam komendę „siad”, pies siada, więc daję mu nagrodę. Ale w czasie szkoleń będziemy też mieli do czynienia z sytuacjami, gdy pupil nie będzie chciał wykonać komendy, bo będzie za trudna lub nasz czworonożny uczeń będzie po prostu potrzebował przerwy. Warto dać psu chwilę na odpoczynek i wówczas również nagrodzić go smakołykiem, aby zauważył, że rozumiemy jego potrzeby i sygnały, które nam wysyła. A to ma z kolei sporą szansę zaprocentować większą motywacją do dalszego działania u naszego pupila.

Patent 3. Pochwała słowna może być nagrodą

Pochwała słowna może wywołać ogromną radość u psa. Jest dla niego motywacją do działania, która bardzo go cieszy, dlatego warto ją wprowadzić do treningów. Pracując z nowo poznanymi psami, za pomocą pochwał słownych i podziękowań motywuje się je do działania i skupia ich uwagę na sobie. Należy mówić do psa ciepłym, wyższym tonem, wypowiadać miłe słowa w stylu: „Grzeczny pies, superpies, dobrze!”. Wówczas w organizmie zwierzęcia wydziela się dopamina i tym samym zwiększa się jego ochota do współpracy. Pochwały słowne wzmacniają zaangażowanie psa, więc warto z nich korzystać jak najczęściej. Poza tym pochwały słownej możemy użyć zawsze i wszędzie, np. wtedy, gdy innej nagrody, takiej jak przysmak, nie mamy przy sobie.

Psi behawiorysta w koszulce John Dog, stoi z notatnikiem w ręku na tle salonu.

Patent 4. Pokaż psu, jak powinien się zachować, a nie skupiaj się na jego błędach

Kiedy Twój pies prezentuje zachowania, które nie są właściwe, zamiast zastanawiać się, jak go za nie ukarać, pomyśl, jak go ich oduczyć. Daj psu jasny komunikat, jakiego zachowania od niego oczekujesz. Na przykład, jeśli na spacerze zdarza mu się zjadać coś z ziemi, naucz go wyraźnej komendy „wypluj”. Tak samo, jeśli zdarza się, że pies spuszczony ze smyczy ucieka, naucz go komendy „do mnie”, zamiast karcić za ucieczkę. Proaktywne myślenie o treningu jest dużo efektywniejsze i zapewni dobrą relację z psem.

Patent 5. Głaskanie przestraszonego psa może wzmocnić efekty pracy

Wiele osób podczas szkolenia, szczególnie szczeniaków, boi się głaskać psa, który czegoś się przestraszył, myśląc, że wówczas uczy czworonoga, że jego strach jest okej. Opiekunowie ignorują więc sygnały wysyłane przez zdenerwowanego psa, a ten zostaje sam ze swoim stresem i lękiem. To nie jest dobre podejście do budowania relacji z pupilem. Powinniśmy robić wszystko, aby zmniejszyć jego strach i niepokój. Jeśli okażemy psu wsparcie: głaskaniem, kucnięciem przy nim, miłym, spokojnym tonem i ciepłymi słowami – sprawimy, że pies będzie się czuł przy nas bezpiecznie, a jego lęk ulegnie zmniejszeniu. Poczucie bezpieczeństwa jest niezwykle ważne w budowaniu zaufania psa do opiekuna i w umacnianiu pozycji człowieka w oczach zwierzęcia. To z kolei sprawi, że pies będzie z nami lepiej współpracował.

Wypróbujcie powyższe porady w treningu ze swoim psem! Na pewno ułatwią one współpracę i poskutkują lepszymi wynikami Waszych wspólnych wysiłków. Powodzenia!