CASE STUDY – Pies boi się obcych

Czego boją się psy? Odpowiedzi jest tyle, ile psich historii, w których każde przykre zdarzenie może stać się źródłem długotrwałych lęków. Krystyna to roczna chihuahua, która reaguje strachem na kontakt z obcymi ludźmi. Podczas spacerów nie czuje się bezpiecznie – często próbuje uciekać lub kuli się na ziemi, gdy ktoś podchodzi za blisko. Suczka ufa domownikom, ale gdy z wizytą zjawia się ktoś obcy, również boi się i głośno szczeka.

Przyczyną jej lęków może być nieprzyjemny incydent z przeszłości – nieumyślna krzywda spowodowana przez dziecko podczas wspólnej zabawy. W pamięci wrażliwej suczki to odległe wydarzenie zapisało się jako bardzo traumatyczne przeżycie, które nawet po czasie może leżeć u podstaw stanów lękowych Krystyny, związanych z obecnością osób, których nie zna. Jak uspokoić psa, otworzyć go na kontakt z obcymi ludźmi i pomóc mu pokonać strach?

Powyżej znajdziecie film instruktażowy, w którym nasz behawiorysta, Piotr Wojtków, krok po kroku pokaże Wam, co zrobić, by lękliwy pies czuł się pewniej w kontakcie z obcymi, a spacery nie były dla niego źródłem paraliżującego strachu. Wypróbujcie ćwiczenia, które pomogą Wam zmniejszyć, a w konsekwencji całkowicie wyeliminować stany lękowe u psa. Zaczynamy?

➡️➡️ TWÓJ PIES SZCZEKA NA GOŚCI? POZNAJ ĆWICZENIA PRZYDATNE W PRACY NAD LĘKIEM!   ⬅️⬅️

DO TRENINGU BĘDĄ POTRZEBNE

  • smycz
  • pasta lub smakołyk

 

Dla Krystyny, która obcych ludzi traktuje jak zagrożenie, każdy spacer jest źródłem ogromnego stresu. Nie pomaga jej fakt, że bardzo często budzi zainteresowanie przechodniów, którzy – nieświadomi jej problemów – chętnie podchodzą, wyciągają w jej stronę dłoń, patrzą prosto w oczy i za przyzwoleniem właścicielki wyrażają swoją sympatię głaskaniem. Dla Krystyny to jednak powód do strachu – spodziewa się bowiem, że i tym razem kontakt z obcą osobą skończy się dla niej niezbyt przyjemnie.

Właścicielka Krystyny stara się skracać smycz, gdy na horyzoncie pojawiają się przechodnie, ale nie rozwiązuje w ten sposób podstawowego problemu suczki, związanego z brakiem zaufania i strachem. Wystraszony pies nie czerpie przyjemności z codziennych spacerów i pogłębia swój lęk przed obcymi. By lęki Krystyny pokonać u źródła, a spacery uczynić znacznie przyjemniejszymi, Piotr zaproponuje kilka prostych, kluczowych ćwiczeń.

ĆWICZENIA DLA KRYSTYNY

  1. Zasada asertywności: właścicielka konsekwentnie odmawia obcym osobom, które chcą pogłaskać psa.
  2. Właścicielka wprowadza zasadę bezpiecznego mijania.
  3. Krystyna oswaja podchodzenie do obcych dzięki pozytywnym skojarzeniom.

ZASADA ASERTYWNOŚCI: WŁAŚCICIELKA KONSEKWENTNIE ODMAWIA OBCYM OSOBOM, KTÓRE CHCĄ POGŁASKAĆ PSA

pies boi się nieznajomych

Podchodzenie na wprost, wyciąganie ręki i spojrzenia prosto w oczy to dla psa bardzo stresujące momenty. Właścicielka asertywnie odmawia obcym osobom kontaktu z Krystyną informując, że pracuje nad komfortem psa. Dzięki reakcji właścicielki pies wie, że nie jest sam i podczas spaceru może czuć się bezpiecznie – nawet wówczas, gdy ma kontakt z osobami, których nie zna.

WŁAŚCICIELKA WPROWADZA ZASADĘ BEZPIECZNEGO MIJANIA

pies boi się nieznajomych

Obserwując ludzi zbliżających się z naprzeciwka, właścicielka przywołuje Krystynę cmoknięciem i odprowadza na bezpieczną odległość, chwaląc zachowanie psa aż do powrotu na ścieżkę. Ćwiczenie sprawia, że pies czuje się pewniej – nie musi konfrontować się z obcymi i ma dla siebie więcej przestrzeni.

Pies wyraźnie zmienia postawę – ogon nosi znacznie wyżej, nie kładzie uszu i nie grzbietu”, który świadczy o niepewności i strachu. Dzięki zasadzie bezpiecznego mijania właścicielka może zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo bez konieczności skracania smyczy. To cmoknięcie, nie krótka smycz, powinno być dla psa sygnałem zmiany kierunku spaceru, by mógł podążać za właścicielką i ufać jej w coraz większym stopniu.

➡️➡️ POZNAJ SZCZEGÓŁOWE TECHNIKI MIJANIA INNYCH PSÓW PODCZAS SPACERU! ⬅️⬅️

KRYSTYNA OSWAJA PODCHODZENIE DO OBCYCH DZIĘKI POZYTYWNYM SKOJARZENIOM

pies boi się nieznajomych

Trener, kucając obok, częstuje Krystynę pastą, gdy ta wykaże zainteresowanie i odważy się do niego podejść. Osoba w pozycji parterowej to dla psa dużo mniejsze wyzwanie, a brak nagłych gestów sprawia, że czuje się on bezpieczniej.

Podczas podejść bardzo ważne jest wsparcie właścicielki, która chwali psa miłym tonem za odwagę i podjęcie próby. Każdą próbę kończymy odejściem, by pies poczuł ulgę i miał ochotę trenowanie powtarzamy kilka razy. Gdy zauważymy postępy – swobodniejszą sylwetkę i pewniejsze podejścia – kończymy sesję.

PODSUMOWANIE

  1. Pies, który boi się obcych, czuje się niepewnie podczas spacerów. By to zmienić, odmawiaj przechodniom podchodzenia i głaskania psa informując, że pracujesz nad jego komfortem.
  2. Lękliwy pies powinien często pracować nad budowaniem zaufania do smycz w połączeniu z wprowadzeniem zasady bezpiecznego mijania, zacieśni Waszą relację, wzmocni psią pewność siebie i pozwoli Twojemu pupilowi zachować bezpieczny dystans wobec źródła lęku.
  3. Przykre wydarzenia z przeszłości mogą bardzo długo odkładać się w pamięci psa w postaci lęków. By je przełamać, pracuj nad pozytywnymi skojarzeniami. Trening ze smaczną pastą sprawi, że pies, który obawia się obcych, zacznie kojarzyć ich obecność z czymś miłym i bezpiecznym.