Spis treści:
Na drodze ewolucji powstało wiele ras czy typów psów, które obecnie towarzyszą człowiekowi. Możemy tu wymienić psy myśliwskie, które świetnie sprawdzały się na polowaniach, psy stróżujące – duże i silne, które pilnowały terenu i domostw przed intruzami, czy psy pasterskie, które miały za zadanie zagonić lub trzymać w zwartej gromadzie rozpraszające się zwierzęta gospodarcze. I właśnie tych ostatnich dotyczy poniższy tekst.
Naturalne instynkty psów pasterskich a uczenie się
Wiele osób kupując lub przygarniając zwierzaka typu border collie czy owczarek niemiecki myśli, że są to bardzo inteligentne i „mądre” psy. Nie da się temu zaprzeczyć, ale pamiętajmy, że psiaki uczą się nie tylko tych zachowań, które my byśmy chcieli u nich widzieć. Jeżeli mamy włochacza w typie psa pasterskiego, który lubi zaganiać, a w naszym domu jest gromadka dzieci, która często bryka i goni się po pokojach, to nasz pupil może polubić zadanie, jakim jest zaganianie i unieruchamianie tych biegających obiektów w postaci naszych pociech. Czyż nie jest to podobna czynność do zachowań psów pasterskich goniących za rozproszonymi na pastwisku owcami?
Potrzeby ras pasterskich a ich zaspokajanie
Biorąc pod swój dach psa pasterskiego, bardzo ważne jest, abyśmy dbali o jego potrzeby związane z zaganianiem. Jeżeli pies pasterski nie będzie miał zaspokajanych tych popędów, może być nieszczęśliwy, niespokojny i może wyszukiwać sobie możliwości zaspokojenia potrzeb gonienia na przejeżdżających tramwajach, autach czy biegających po łące dzieciach. Takie zachowania bardzo szybko się utrwalają – pies pasterski goniąc rowerzystę, biegacza czy dziecko na hulajnodze odczuwa ogromną radość. Podniecenie jest zbliżone do tego, które przeżywa czworonóg zaganiający stado owiec, gęsi czy krów.