Jaka powinna być zabawka do przeciągania?

Czworonogi uwielbiają zabawę w przeciąganie. Przypomnijmy: chodzi w niej o to, że zabawkę z jednej strony trzyma w zębach pies, a z drugiej, w dłoni, człowiek. Każde próbuje odebrać „przeciwnikowi” przedmiot, delikatnie go do siebie przyciągając i szarpiąc, stąd nazwa zabawki – szarpak. Aby zabawa była zabawą, trzeba wziąć pod uwagę trzy kwestie: zasady bezpieczeństwa, zastosowanie reguł, dzięki którym mamy kontrolę nad zabawą oraz wybór idealnej zabawki. Ta ostatnia kwestia będzie głównym tematem tego artykułu.

Czym się kierować podczas zakupu zabawki dla psa?

Pamiętaj, że zabawka do przeciągania służy do wspólnej zabawy. Wybierz taką, którą łatwo i wygodnie może trzymać zarówno pies – w swoim pyszczku, jak i Ty – w ręce. Najbardziej komfortowe w użytkowaniu będą właśnie takie szarpaki, które zaprojektowano z myślą o obojgu uczestnikach zabawy. Sprawdzą się takie, które z jednej strony mają specjalny uchwyt lub rączkę, którą łatwo chwycić w dłoń. Dzięki temu silny pies nie wyrwie Ci zabawki przy pierwszym lepszym pociągnięciu.

zabawka do przeciągania

Z drugiej strony zabawka musi być łatwa do złapania dla psa. Najlepsza więc będzie taka, którą psu będzie wygodnie i przyjemnie trzymać w zębach. Sprawdzą się takie, które wykonano z miękkich elementów. Unikaj zabawek z plastikowymi, twardymi częściami. Zabawa od początku powinna się kojarzyć psu z czymś miłym i radosnym, nie będzie tak, jeżeli Twój pupil będzie miał problem z chwyceniem zabawki lub trzymanie jej w pysku będzie niekomfortowe lub co gorsza – bolesne.

Ważnym kryterium jest trwałość zabawki. Trwałość zależy oczywiście od jakości materiałów, z których dany przedmiot jest wykonany. Solidne wykonanie gwarantuje, że zabawka nie rozpadnie się po kilku treningach. Przy regularnej zabawie powinien przetrwać minimum kilka miesięcy. Kryterium trwałości i wytrzymałości jest szczególnie ważne, jeżeli masz silnego lub pobudliwego psa, np. dobermana, owczarka czy temperamentnego małego teriera.

zabawki do szarpania z psem

JAKI RODZAJ ZABAWKI DO PRZECIĄGANIA WYBRAĆ?

  1. Piłka ze sznura

Jest to nieoceniony rodzaj zabawki dla psów, które mają hopla na punkcie piłeczek. Pamiętaj, że sznur powinien być dosyć miękki, a piłka dopasowana pod względem wielkości, aby Twój psiak mógł ją bez problemu chwycić. W przeciwnym razie będzie próbował złapać zabawkę za uchwyt, który trzymasz w dłoni, i niechcący zrobi Ci krzywdę. Taka piłka dla psa jest niemalże niezniszczalna – cechuje ją naprawdę duża wytrzymałość. Sprawdzi się ona głównie w przypadku średnich i dużych psów. Warto dodać, że tego typu piłka przyda się także do aportowania.

  1. Miękki szarpak z poduszką i uchwytem

Dużo zalet ma szarpak dla psa, który z jednej strony ma miękką, a jednocześnie wytrzymałą bawełnianą poduszkę, a z drugiej elastyczny uchwyt. Jest niezwykle wygodny i lekki – sprawdzi się podczas zabawy na świeżym powietrzu, także w wodzie. Występuje w kilku wersjach kolorystycznych. Wybierz jasny błękit lub róż, a bez problemu zlokalizujesz szarpak w trawie. Ten rodzaj zabawki to idealny wybór bez względu na rozmiar Twojego pupila – w zależności od jego gabarytów możesz wybrać rozmiar S lub M.

  1. Wubba DIY

W zabawie w przeciąganie sprawdzi się wubba, którą z łatwością samodzielnie wykonasz w domu. Jest to bardzo prosta, trwała i wytrzymała zabawka dla psa. Z jednej strony znajduje się schowana w miękkim materiale piłka, a z drugiej – długie warkocze. Miękki polar sprawia, że wubba przyjemnie układa się w pysku i nie rani dziąseł Twojego psiaka. Samodzielnie wykonując zabawkę, oszczędzisz parę groszy, zyskując satysfakcję, wdzięczność czworonoga i (gwarantowane!) podziw pozostałych domowników 🙂

zabawki do szarpania z psem

O CZYM PAMIĘTAĆ?

Wybierając zabawkę do przeciągania, warto pamiętać o kilku kwestiach.

  • Do zabawy w przeciąganie nie nadają się zabawki wykonane z bardzo twardych materiałów takich jak plastik ani takie, które zawierają tego typu elementy. Podczas przeciągania zabawka może ulec zniszczeniu, a wówczas twarde, ostre fragmenty mogą zostać połknięte przez psiaka. Jest to bardzo niebezpieczne. Bezpieczne materiały to np. sznur, bawełna, polar, guma, kauczuk, skóra.
  • Warto mieć przynajmniej dwa szarpaki – jeden do zabawy z psem w domu, drugi do zabawy na świeżym powietrzu.
  • Jaskrawe, kolorowe szarpaki będą atrakcyjniejsze dla czworonoga i łatwiej będzie je zlokalizować w trawie.
  • Dobierz wielkość szarpaka do gabarytów psiaka. Dzięki temu łatwo mu będzie chwycić zabawkę, a przeciąganie będzie uwielbianą przez Twojego pupila zabawą.
  • Szarpaków nie trzeba prać, jeśli nie są ubłocone lub zabrudzone czymś naprawdę paskudnym. Delikatny psi zapaszek, który z czasem chłoną, sprawia, że zabawka jest dla czworonoga jeszcze bardziej interesująca.