Zasady treningu czystości
- Właściwie zaplanowane spacery – odpowiednia liczba i częstotliwość wyjść oraz uwzględnienie momentów największego pobudzenia psa.
- Nagradzanie właściwego zachowania psa.
- Brak kar i neutralność wobec niepowodzeń.
- Wybór właściwych akcesoriów.
WŁAŚCIWIE ZAPLANOWANE SPACERY – JAK CZĘSTO WYPROWADZAĆ SZCZENIAKA?
Pierwszy etap w nauce załatwiania się poza domem to ustalenie właściwego planu i rytmu spacerów. Dla osiągnięcia sukcesu w treningu czystości ważna jest zarówno ich częstotliwość, jak i długość przerw pomiędzy kolejnymi wyjściami. Wyprowadzaj psa na spacery przynajmniej 8-10 razy dziennie – to bardzo ważne na wczesnym etapie nauki, kiedy Twój pupil dopiero poznaje i wstępnie sobie utrwala dobre nawyki. Ponadto niech przerwy między Waszymi spacerami nie będą dłuższe niż 3-4 godziny.
PIERWSZY SPACER WCIĄŻ PRZED WAMI? PODPOWIADAMY, CO ZROBIĆ, BY BYŁ PRZYJEMNY I BEZPIECZNY!
Ważne również, by obserwować psiaka i zarządzać spacer po momentach jego największego pobudzenia – to wówczas metabolizm psa naturalnie przyśpiesza. Chwyć za smycz w konkretnych sytuacjach: kiedy Twój pupil coś zje lub wypije, kiedy obudzi się z drzemki, po zabawie i po powrocie któregoś z właścicieli do domu – wówczas jego ekscytacja jest największa, a spacer może się okazać bardzo trafionym pomysłem.
NAGRADZANIE WŁAŚCIWEGO ZACHOWANIA PSA
Nagradzaj psa za każdym razem, gdy załatwi swoją potrzebę fizjologiczną na zewnątrz. Stosuj słowne pochwały wypowiadane przyjaznym tonem głosu i ulubione przysmaki pupila. Dzięki temu Twój pies będzie kojarzył utrzymywanie dobrych nawyków z przyjemną sytuacją i dużo szybciej je sobie przyswoi.
Więcej o zaletach szkolenia metodą pozytywną, dzięki której wychowujemy szczęśliwego psa, przeczytacie w naszym artykule
Kiedy zrezygnować z nagradzania? Gdy załatwianie się na zewnątrz stanie się dla Twojego psa naturalnym nawykiem.
BRAK KAR I NEUTRALNOŚĆ WOBEC NIEPOWODZEŃ
Nigdy nie karz psa, kiedy załatwi swoją potrzebę fizjologiczną w domu. Kary mogą sprawić, że zwierzak zacznie się Ciebie obawiać, kojarząc Wasz kontakt z podniesionym tonem głosu i złymi emocjami. W ten sposób nie osiągniesz również zamierzonych efektów treningu – psiak nauczy się, że warto się załatwiać w miejscu, w którym nie przebywasz, lub robić to pod Twoją nieobecność.
Jak zareagować na mokrą psią wpadkę? Zignoruj zachowanie psa, zaczekaj, aż straci zainteresowanie miejscem, w którym załatwił swoją potrzebę, i dopiero wówczas zabierz się za sprzątanie. Pamiętaj jednak, by nie robić tego zbyt energicznie – dla szczeniaczka może to być zaproszenie do ekscytującej zabawy, która zapisze się w jego pamięci jako pozytywne skojarzenie z siusianiem w nieodpowiednim miejscu.
Nie wszystko, co znajduje się w zasięgu psich łap i zębów, nadaje się do zabawy. Zobacz, jak wybrać odpowiednie zabawki dla psa
WYBÓR WŁAŚCIWYCH AKCESORIÓW
Właściciel, który uczy psa czystości, ma do dyspozycji wiele pomocnych akcesoriów, takich jak maty higieniczne czy spraye. Czy warto z nich korzystać?
Stosowanie mat ma jeden duży minus: kiedy będziesz chciał je wycofać, Twój pies może szukać miejsc o podobnej fakturze i tam załatwiać swoje potrzeby. Bardzo często wybór czworonoga pada na dywany, legowiska i kanapy.
Sprawdź: Najlepsze akcesoria dla szczeniaka
Warto rozważyć również kwestię stosowania sprayów do nauki czystości. Te, które usuwają przykry zapach, mogą być przydatne i jeśli czujesz, że będą dla Ciebie ułatwieniem w pracy nad nowymi nawykami pupila, śmiało możesz wyposażyć się w nie przy najbliższej okazji. Inaczej jest jednak ze sprayami, które mają odstraszać psa – ich stosowanie może sprawić, że Twój psiak będzie się bał załatwiania w różnych miejscach. Żaden trening, zwłaszcza tak ważny jak trening czystości, nie powinien opierać się na strachu, nie polecamy więc stosowania tego rodzaju sprayów.
Ile trwa trening czystości?
Jak długo trwa nauka czystości? Uzbrój się w cierpliwość! Twój szczeniak może mieć 7-8 miesięcy, gdy zacznie załatwiać się na zewnątrz. U psów małych ras może zająć to jeszcze więcej czasu. Czasem możesz odnosić wrażenie, że Twoje wysiłki nie przynoszą rezultatów, ale wystarczy, że będziesz zauważał każdy najmniejszy sukces. Gdy pies coraz częściej załatwia się na zewnątrz, a coraz rzadziej w domu, jesteś na dobrej drodze!
Remont? Nowe mieszkanie? Sprawdź, jak ułatwić psu zmianę otoczenia
PODSUMOWANIE
- By osiągnąć sukces w treningu czystości, zadbaj o właściwy plan i rytm spacerów z psem. Wyprowadzaj psa przynajmniej 8-10 razy dziennie i postaraj się, by przerwy między kolejnymi spacerami nie były dłuższe niż 3-4 godziny. Na spacer wybieraj momenty po największym pobudzeniu psiaka – czas po posiłku i piciu, po drzemce, po zabawie i po Twoim powrocie do domu.
- Za każdym sukcesem stoi odpowiednia motywacja! Nagradzaj każde właściwe zachowanie psa – gdy załatwi się na zewnątrz, pochwal go radosnym tonem głosu i podaj ulubiony przysmak.
- Niepowodzenia są częścią treningu. Nie stosuj kar, gdy szczeniak załatwi się w domu, a na każdą wpadkę reaguj neutralnie.
- Jeśli chcesz skorzystać z akcesoriów do nauki czystości, wybierz te, które nie spowodują wypracowania nieprawidłowych nawyków ani nie staną się źródłem lęku u psa.
- Uzbrój się w cierpliwość! Twój psiak może uczyć się czystości nawet do 8 miesiąca życia.