Chcemy, aby był z nami jak najdłużej i cieszył się dobrym zdrowiem, dlatego pielęgnujemy go, odpowiednio karmimy i dbamy o jego właściwy rozwój. Czasami o psa dbamy bardziej niż o siebie, bo jest naszym oczkiem w głowie. Natłok informacji, atakujących nas z każdej strony, może jednak sprawić, że pogubimy się w tych wszystkich „dobrych radach”. Co z tym zrobić? Które rozwiązania zastosować i kiedy jest na nie najlepszy czas? Oto kilka podstawowych nawyków – w tym szczególnie ważnych zimą – które pozwolą Ci utrzymać psa w zdrowiu i dobrej kondycji przez lata. Koniecznie wprowadź je do Waszego życia!
Spis treści:
Odrobaczanie psa
Warto sprawdzić, kiedy pies był ostatni raz odrobaczany. Latem, gdy pupil więcej czasu spędza na dworze, zapewne myślimy o tym częściej niż zimą. Niestety to błąd – ujemne temperatury nie zawsze docierają do wszystkich miejsc na Ziemi, dlatego infestacje pasożytami (nicienie, tasiemce, pierwotniaki) są nadal możliwe. Pamiętajmy, że odrobaczenie to „posprzątanie”, a nie zapobieganie. Według aktualnych wytycznych ESCCAP psa należy odrobaczać minimum co pół roku (dotyczy to psów o minimalnym ryzyku, czyli niekontaktujących się z innymi psami i niebiegających swobodnie). Badania pokazują, że odrobaczenie trzykrotnie w ciągu roku jest niewystarczające, dlatego coraz częściej zaleca się, aby przeprowadzać je raz na kwartał.
Więcej o odrobaczaniu psa: Odrobaczanie psa – wszystko co musisz wiedzieć
Profilaktyka przeciwkleszczowa
Niestety niskie temperatury nie docierają do wszystkich zakątków Polski, stąd w niektórych rejonach kraju nadal możliwe jest złapanie kleszcza, co niesie ze sobą ryzyko choroby odkleszczowej. W grudniu 2018 r. w Poznaniu stwierdzono kilka przypadków babeszjozy, dlatego na przykład w tym regionie zaleca się całoroczną ochronę przeciwko kleszczom. Oczywiście dotyczy to głównie psów przybywających w kojcach i biegający po lesie, które mogą złapać kleszcza ukrytego np. w stosie siana czy drewna.
Czytaj: Kleszcze u psa – profilaktyka, objawy i usuwanie
Szczepienia
Pamiętajmy o corocznym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Ta wizyta to jednocześnie doskonała okazja do wykonania corocznego bilansu psa – oceny jego kondycji, osłuchania serca, kontroli skóry, uszu oraz – co bardzo ważne – kontroli jamy ustnej i stanu uzębienia czworonoga. Oprócz szczepienia na wściekliznę należy pamiętać także o szczepieniach przeciwko chorobom zakaźnym – zarówno o tych podstawowych, jak i dodatkowych. Jeśli planujemy wyjazdy zagraniczne (np. na ferie), trzeba pamiętać o aktualnym wpisie szczepień do psiego paszportu oraz spełnieniu wymogów danego kraju (np. odrobaczenie psa 48 godzin przed wyjazdem).
Badanie krwi u psa
W wolnej chwili warto także wykonać coroczne kontrolne badanie krwi psa – w szczególności zleca się je u psów powyżej 6. (rasy duże i olbrzymie) oraz 8. (rasy średnie i małe) roku życia. Pamiętajmy, że zwierzęta nie skarżą się na ból czy dyskomfort, a takie badania mogą zawczasu wykazać, że istnieje jakaś dysfunkcja czy drobny problem. Warto także kontrolnie zbadać mocz psa.
Więcej na ten temat: Badanie krwi u psa