Jak szybko rośnie szczeniak i do jakiego wieku rośnie pies

Szczeniaki rosną bardzo szybko. Pieski małych ras osiągają docelową wielkość dość wcześnie, bo w wieku ok. 7-8 miesięcy. Osobniki dużych i wielkich ras dojrzewają nieco dłużej, ale przyrost masy ciała jest u nich bardzo dobrze widoczny. I tak jak jednego dnia trzymamy na kolanach malutką kuleczkę, tak po paru tygodniach tę wielkość będzie już miała jedynie sama głowa naszego pupila. Można więc powiedzieć, że rosną jak na drożdżach!

Zbilansowana karma

W przypadku szczeniąt kluczową sprawą warunkującą właściwy rozwój jest odpowiednio zbilansowana karma. Młode psy mają większe zapotrzebowanie na związki mineralne w porównaniu z osobnikami dorosłymi. Właściwe określenie kaloryczności posiłków pozwala uniknąć nadwagi i problemów zdrowotnych, które są jej następstwem.

Jak rośnie szczeniak

Psy małych ras rosną dość proporcjonalnie. Przyrost ciała u psów dużych ras może już wyglądać dość komicznie. Wszystko to za sprawą wzmożonego rozwoju układu kostnego w pierwszych miesiącach życia szczeniaka. Obserwujemy wtedy, że nasz pupil ma wyjątkowo długie łapy i chude ciało z małą głową. Karma dla szczeniąt w tym okresie życia powinna być wysokoenergetyczna. Ponadto musi mieć dodatek wapnia i fosforu, chondroityny i glukozaminy, które wspomagają rozwój kośćca. Na szczęście koło ósmego miesiąca zaczyna się przyrost masy mięśniowej i nasz psiak zaczyna nabierać normalnych proporcji. Proces ten może trwać nawet dwa lata. Wówczas należy serwować już pieskowi mniej kalorii, za to karma powinna zawierać dużo wysokosprawnych białek.

W przypadku dużych piesków bardzo ważne jest, aby utrzymać w ich diecie odpowiednią dawkę minerałów. W przypadku zbilansowanej karmy nie podajemy już dodatkowo suplementów wapniowych, gdyż przedawkowanie tego pierwiastka może prowadzić do rozwoju chorób kośćca i opóźnienia wzrostu kości na długość. W drugą stronę niedobór powoduje odwapnienie kości i podatność na złamania. Co ciekawe, pies przyswaja tyle wapnia, ile zostaje mu podane w posiłkach. Dlatego tak ważne jest, aby nie przekroczyć odpowiednich dawek. Najwygodniej więc zaufać zbilansowanym karmom, a jeżeli decydujemy się na gotowanie posiłków dla pupila, to ilość suplementów należy koniecznie uzgodnić z weterynarzem.