Psy, które spędzają dużo czasu poza domem, mogą zostać ukąszone lub użądlone. Najgroźniejsze dla nich są osy, pszczoły, trzmiele i szerszenie, na które często polują i próbują je złapać. Dodatkowym zagrożeniem są żmije oraz pająki i kleszcze, które przenoszą niebezpieczne choroby. Jak zachować się w sytuacji, kiedy pies zostanie użądlony lub ukąszony?
Spis treści:
KROK 1: ROZPOZNAJ OBJAWY
Przede wszystkim bardzo dokładnie przyjrzyj się swojemu pupilowi. Pogryzienie przez osy i pszczoły oraz ukąszenie przez węża mogą bowiem prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego lub zapaści! Należy wtedy jak najszybciej udać się z psem do weterynarza!
Objawy użądlenia przez owada są bardzo różne. Najczęściej okolica, która została użądlona, staje się zaczerwieniona, obolała i obrzęknięta. Pies często się wylizuje i drapie. Jeżeli dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego – opuchlina zacznie się powiększać, pies może mieć problemy z oddychaniem, a nawet może dojść do omdlenia.
W przypadku ukąszenia przez węża stan psa z godziny na godzinę znacznie się pogarsza. Jest oszołomiony, ślini się, często ma rozszerzone źrenice, wymiotuje, leży i ma przykurcze kończyn. W takiej sytuacji może dojść do zapaści, dlatego jak najszybciej powinieneś udać się z psem do weterynarza! Nie pozwól psu chodzić, aby trucizna nie rozprzestrzeniła się po organizmie. Na czas transportu zawiń go w koc. Jeśli znajdziesz miejsce ukąszenia, możesz powyżej tego miejsca zrobić opaskę uciskową.
KROK 2: USPOKÓJ PSA
Jeśli nie stwierdziłeś u psa objawów wstrząsu anafilaktycznego, możesz zająć się nim samodzielnie w domu. Przede wszystkim uspokój pupila i obejrzyj zranione miejsce. W sytuacji kiedy pies jest agresywny, załóż mu kaganiec i poproś kogoś, aby pomógł w przytrzymaniu pupila.