Spis treści:
Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie dość często diagnozowane u psów. Jego przyczyn jest wiele, ale prawie zawsze dochodzi do bakteryjnego zapalenia pęcherza. Warto jednak zwrócić uwagę, że dysuria, czyli utrudnione oddawanie moczu, bądź poliuria, czyli zwiększona ilość oddawanego w ciągu doby moczu, nie zawsze świadczą o zapaleniu pęcherza. Co mogą sugerować zaburzenia oddawania moczu, jakie są najczęstsze objawy zapalenia pęcherza moczowego oraz jak powinno się je leczyć, dowiesz się z artykułu.
Zapalenie pęcherza u psa – przyczyny
Zapalenie pęcherza u psów wywoływane jest głównie przez bakterie. Infekcja pęcherza na tle mykoplazm, chlamydii, wirusów czy grzybów należy do rzadkości.
Do najczęściej izolowanych z pęcherza moczowego bakterii wywołujących jego zakażenie należą:
- Escherichia coli (najczęściej izolowana, aż w 45%),
- Staphylococcus,
- Streptococcus,
- Enterococcus,
- Enterobacter,
- Proteus,
- Klebsiella,
- Pseudomonas.
Warto podkreślić, że zapalenie pęcherza moczowego w 70-80% wywoływane jest przez jeden rodzaj bakterii, jednak mogą się także zdarzyć tzw. zapalenie mieszane, czyli powodowane przez dwa lub trzy rodzaje bakterii jednocześnie.
Najczęstszą drogą dostania się tych patogenów do pęcherza moczowego jest droga wstępująca, czyli przez cewkę moczową. Bakterie te pochodzą z jelit (kału) oraz ze skóry. Warto podkreślić, że istnieją naturalne mechanizmy obrony organizmu przed zapaleniem pęcherza. Gdyby ich nie było, to przecież lekko brudna okolica odbytu czy pochwy (co u psów nie należy do rzadkości) skutkowałaby ciągłą infekcją. Do takich mechanizmów zalicza się przede wszystkim silny strumień moczu, dzięki któremu spłukiwane jest aż 95% bakterii. Innymi słowy – im częściej pies produkuje i oddaje mocz, tym lepiej. Dodatkowo sama budowa anatomiczna cewki moczowej i pęcherza moczowego oraz bariera błony śluzowej, chronią układ moczowy przed ciągłymi infekcjami. A co najważniejsze, sam mocz ma właściwości bakteriostatyczne, a nawet bakteriobójcze (niskie pH, wysokie stężenie mocznika i kwasów organicznych). Drugą możliwą przyczyną zapalenia jest dostanie się bakterii przez krwiobieg – należy to jednak do rzadkości.
Wszystkie czynniki wpływające na zmniejszenie objętości wydalanego moczu, czyli do zwiększenia ilość moczu zalęgającego (np. kamienie w pęcherzu moczowym), oraz mające wpływ na rozcieńczenie moczu (np. zwiększone pragnienie) mogą przyczynić się do częstych infekcji pęcherza moczowego. W takich sytuacjach naturalne mechanizmy obronne układu moczowego po prostu nie działają poprawnie.
Fizjologiczna ilość moczu zalegającego w pęcherzu moczowym wynosi 0,2-0,4 ml/kg masy ciała psa. Prawidłowa ilość wydalanego moczu wynosi 20-45 ml/kg masy ciała psa na dobę.
Czynniki sprzyjające infekcjom pęcherza:
- zaburzenia układu odpornościowego – wynikające z wieku, kondycji, chorób towarzyszących czy z przyjmowania niektórych leków,
- choroby układu endokrynnego, np. cukrzyca,
- choroby nerek, np. przewlekła choroba nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- choroby prostaty,
- kamica moczowa,
- choroby nowotworowe (TCC – rak z nabłonka przejściowego),
- zaburzenia psychogenne powodujące zwiększone pragnienie,
- ból, szczególnie przewlekły,
- wady anatomiczne układu moczowo-płciowego,
- niedostateczna higiena oraz złe warunki sanitarne, w których przebywa pies,
- płeć – notuje się większą zachorowalność u samic ze względu na krótszą niż u samców cewkę moczową.
Zapalenie pęcherza u psa – objawy
Jak rozpoznać zapalenie pęcherza? Objawy zazwyczaj są dość szybko zauważane przez opiekuna psa. Łatwiej je zaobserwować, gdy codziennie wychodzi się z pupilem na codzienne spacery. Gorzej z psami wypuszczanymi do ogrodu, które załatwiają się bez kontroli opiekuna.
Przede wszystkim podrażnienie błony śluzowej pęcherza moczowego lub cewki moczowej prowadzi do dysurii, czyli utrudnionego oddawania moczu. Dodatkowo zmienia się częstotliwość oddawania moczu, jego zabarwienie oraz zapach. Oddawaniu moczu może towarzyszyć uczucie pieczenia, dlatego pies często wylizuje okolice penisa/sromu. Nierzadko zdarza się, że pupil co chwilę próbuje oddać mocz, kręci się przy tym, długo ustawia, czasami bezskutecznie, saneczkuje. Ale są też sytuacje, w których znajdujemy mokre posłanie, gdy piesek bezwiednie oddaje mocz pod siebie. Nieprawidłowe oddawanie moczu prowadzi do jego niezupełnego wydalania, a zatem zwiększa się ilość moczu zalęgającego. Są to idealne warunki do namnażania się bakterii, a zatem i objawy się potęgują. Warto tutaj zaznaczyć, że nieleczone zapalenie pęcherza może przyczynić się do odmiedniczkowego zapalenia nerek, co znacząco wpływa na rokowania i na stan pacjenta. Pies staje się apatyczny, gorączkuje, traci apetyt. Objawy ogólne są mocno zaawansowane.
Do najczęstszych objawów zapalenie pęcherza należą:
- dysuria – utrudnione oddawanie moczu, niekiedy pojawia się kropelkowanie,
- zmiana zabarwienia moczu (najczęściej stwierdzany jest krwiomocz),
- poliuria – zwiększona ilość oddawanego moczu w ciągu dnia,
- częstomocz – zwiększona częstotliwość oddawania moczu,
- stranguria – bolesne oddawanie moczu,
- apatia, osowiałość,
- spadek apetytu,
- gorączka,
- bolesny brzuch,
- zaczerwienienie sromu/penisa,
- niepokój.
Inne przyczyny dysurii, które warto mieć na uwadze podczas diagnostyki:
- kamienie moczowe (w cewce moczowej, w pęcherzu moczowym),
- nowotwory (cewki moczowej, prostaty, pęcherza moczowego),
- urazy (przerwanie ciągłości ściany pęcherza moczowego/cewki moczowej, zwężenie cewki moczowej),
- idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego,
- zapalenie i łagodny rozrost prostaty (gruczołu krokowego) u samców,
- zaburzenia neurologiczne (dyssynergia, dysfunkcja pęcherzowo-cewkowa).
Zapalenie pęcherza u psa – diagnostyka
Do podstawowych badań diagnostycznych w przypadku objawów z dolnych dróg moczowych należą:
- badanie kliniczne wraz z badaniem per rectum (przez prostnicę),
- badanie ogólne moczu wraz z osadem,
- posiew bakteriologiczny moczu wraz z antybiogramem,
- RTG jamy brzusznej,
- badanie USG jamy brzusznej ze szczególnym uwzględnieniem układu moczowo-płciowego.